For ti år siden var det for Real Madrid en tiltrængt revanche efter fire års skyggetilværelse og en katastrofe af nøjagtigt samme omfang med 0-5 nederlaget på Camp Nou et år tidligere i en kamp, hvor netop kimen til magtskiftet paradoksalt nok blev lagt.
Det var nemlig præcis i den kamp året forinden, at danske Michael Laudrup begyndte at mærke kulden fra træner Cruyff og føle sig stille skubbet ud af dream-team i løbet af foråret, hvilket fik ham til at vælge det opsigtvækkende klubskifte til Real Madrid. Og netop Michael Laudrup var en særdeles iøjnefaldende figur i den kongelige opvisning mod Barca og Real Madrids opblomstring i det hele taget.
TIPS-bladets udsendte var naturligvis på plads på Santiago Bernabeu den minderige dag. I øvrigt sammen med mange andre danskere, der havde taget turen til Madrid. En hel del via TIPS-bladets læsertur, og bladets referat fra kampen indledtes således:
“Michael Laudrup kunne ikke drømme om at tage ordet hævn i sin mund i forbindelse med kampen mod sin tidligere klub. Hvorfor skulle han dog også det, når fødderne taler et klart nok sprog, og der kan næppe herske tvivl om, at Barcelona fangede meldingen fra hans bentøj lørdag aften på Santiago Bernabeu i Madrid.
En indhu som sjældent set prægede Michael Laudrups indsats, da han første gang siden skiftet til Real Madrid stod overfor Johan Cruyffs udvalgte flok, hvor danskerens navn indtil for et år siden var en selvfølge. At det var hans og Real Madrids aften blev bøjet i neon af et meget sigende moment kun seks minutter før pausen.
Normalt hører bolderobringer ikke til Michael Laudrups ellers righoldige reportoire, men da han i Barcas straffesparksfelt med glødende nærkampstyrke snuppede bolden fra sin gode ven Bakero, vendte på en tallerken og spillede sin nye succes-makker Zamorano blank til scoring til 3-0 føring til Real Madrid, lignede det understregningen af et magtskifte i spansk fodbold.”
Disse var ordene dengang lige efter kampen, og spådommen senere i artiklen om, at det nok var dream-teams endeligt, vi havde været vidne til, kom også til at holde stik. Måske endda hurtigere, end alle kunne fatte lige dag.
FC Barcelona havde købt den rumænske boldvarmer Hagi som substitut for Michael Laudrup, men Hagi passede slet ikke i Barcas stil og var et flop. Romario, der sæsonen forinden var ligatopscorer med 30 mål som effektiv afslutter på sukkerboldene fra Laudrup, viste tydeligt sin interesse i at komme hjem til Brasilien i en fart. Og efter at have startet på bænken mod Real Madrid gjorde Romario sig så umulig, at FC Barcelona allerede et par dage efter kampen solgte problembarnet til Flamengo i Rio de Janeiro. Der var alligevel gået alt for meget karneval i Romario.
Tilbage af udenlandsk pynt var så bulgarske Stoichkov, der med sit fandenivoldske temperament sjældent var et gode i modgang og krydrede sin “indsats” hin skæbnesvangre aften på Santiago Bernabeu med et rødt kort allerede før pausen for en svinestreg.
Hollandske Ronald Koeman havde gennem længere tid virket tungere og tungere, hvilket fik TIPS-bladets fastboende korrespondent i Madrid, nu afdøde Ebbe Traberg, til på et tidspunkt at betegne ham som “den rustne kampvogn”.
Og det udtryk kunne i hvert fald ikke rammes meget mere præcist under hollænderens utaknemmelige opgave med Real Madrids hvirvelvinde omkring sig. Der var således et drømmehold i forfald, Johan Cruyff forsøgte at klamre sig til, og selv om der stadig var en masse bærende spanske landsholdsspillere i staben, magtede Cruyff ikke at holde fast i magien, og da den hollandske legende ikke magtede et opbygge et dream-team 2 fik hans “enevælde” en brat slutning med en fyreseddel fra præsident Jose Nunez i 1996, da heller ikke anden sæson efter Michael Laudrups exit tegnede lovende.
Helt anderledes udviklede tingene sig hos rivalen i Madrid, hvor 5-0 sejren over Barca gjorde mesterskabslængslen til meget mere end håb. Den kongelige klub stilede realistisk mod triumfen efter den kamp med en føring på fem point ned til FC Barcelona, og mesterskabet blev endeligt sikret det forår med en sejr hjemme over Deportivo, der sluttede på andenpladsen.
Med Michael Laudrup til at svinge taktstokken blomstrede chileneren Zamorano op i en grad, så han endte som ligatopscorer med 28 træffere. Ivan Zamorano var sæsonen forinden stærkt udskældt på Santiago Bernabeu og af mange fans udskreget som et flop, men med de rigtige stikninger fra Laudrup og nyindkøbte Amavisca til at bryde igennem på venstrekanten og smække farlig indlæg, viste Zamorano sin målnæse og blev den store helt i spansk fodbold i den sæson. Det blev heller ikke ringere af, at træner Jorge Valdano gav spilletid til en kun 17-årig knægt ved navn Raul, som også kunne score mål. Ham har vi hørt en del om siden.
Michael Laudrup havde ved siden af sig rutinerede kræfter som Sanchis og Milla samt som ekstra krydderi til det offensive Luis Enrique, der jo i øvrigt valgte at forlade Real Madrid til fordel for netop FC Barcelona, samtidigt med at Michael Laudrup selv sagde farvel i den kongelige klub i sommeren 1996 efter to sæsoner i hvidt. Den forsvarsmæssige styring tog Fernando Hierro sig af med en sikkerhed og et overblik, der altid skabte ro, selv om den høje andaluzer ikke hørte til de hurtigste.
Real Madrid havde siddet på spansk fodbolds trone i fem sæsoner i træk, inden Barcas dream-team overtog den i 1990. Selv om Real Madrid allerede ved sin tilbageerobring af mesterskabet i 1995 viste kimen til noget rigtig stort, har kursen frem mod de senere triumfer på internationalt plan i Champions League med det såkaldte “galakse-mandskab” været svingende.
Allerede året efter blev Real overhalet af bysbørnene fra Atletico, som overraskede snuppede titlen, og selv om Real Madrid blev mestre igen i 1997 var det et nyt hold under opbygning efter farvel til både Michael Laudrup, der “tog orlov” i japansk fodbold og Zamorano, der blev købt af Inter.
Laudrups og Real Madrids søde hævn over FC Barcelona dengang i januar 1995 udsatte derimod måske paradoksalt nok et skifte, der senere skulle vise sig af stor betydning for den kongelige spanske klub.
Den mangeårige præsident Ramon Mendoza var nemlig manden bag købet af Michael Laudrup, og efter triumfen med 5-0 over FC Barcelona og danskerens fantastiske spil, fik den dengang 67-årige Mendoza så meget ekstra kredit, at han måneden efter blev genvalgt med 678 stemmer mere end Florentino Perez, mange ellers havde som forhåndsfavorit.
Da Ramon Mendoza så af helbredsgrunde alligevel måtte trække sig fra præsidentembedet blot et halvt år senere, kunne han overlade posten til sin tro væbner Lorenzo Sanz, og derfor kom Florentino Perez først til magten i Real Madrid ved valget i år 2000 på løftet om at købe Luis Figo.
Resten af det kapitel er velkendt hstorie nu, men sjovt er det at tænke på, at 5-0 sejren for ti år siden både bebudede nye tider i Real Madrid, men også udsatte en revolusion i fem år. Og nu er det som om, historien gentager sig med omvendt fortegn med FC Barcelona i en ny og forbedret udgave som dream-team 2, mens galaksens stjerner virker lidt udslukte.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT