Ærgrer sig over dansker: Vi ville gerne have ham

Dansk offensivspiller har succes i det engelske, men han havde faktisk også muligheder for at tage til Tyskland, da han skulle vælge arbejdsgiver for halvandet år siden.



Der er efterhånden en del danskere, der har haft pæn succes i det norske Bodø/Glimt, og som også er kommet videre til spændende klubber rundt om i verden, og da Philip Zinckernagel ved udgangen af 2020 stod foran kontraktudløb, var han i særdeles høj kurs.

Danskeren endte med at skrive under på en aftale med Watford, som han fortsat er på kontrakt hos, selv om han i sidste sæson spillede for Nottingham Forest på leje.

Men da den offensive midtbanespiller omkring årsskiftet 2020/2021 skulle vælge sin nye arbejdsgiver var én tysk klub helt vild efter at få fingrene i danskeren. 

FC Nürnberg-træner Robert Klauss fortæller, at Zinckernagel var en spiller, man virkelig gerne ville have, men han valgte altså at takke nej til tilbuddet.

– Philip Zinckernagel, en dansk spiller, spillede i Norge og blev mester med FK Bodø/Glimt. Vi ville gerne have haft ham – der var gode snakke med ham, men så besluttede han at tage til England. Det er halvandet år siden, siger Robert Klauss til Bild.

Den tyske avis afslutter historien med at skrive, at det ikke er så mærkeligt, at Nürnberg har svært ved at glemme den glippede transfer, da danskeren har gjort det godt med otte mål og 15 assister i 71 kampe i det engelske.

Danskeren har kontrakt med Watford i fire år endnu, men det er langt fra sikkert, at han skal spille for klubben i den kommende sæson.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Christian Nørgaard tæt på skifte

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent