Ærgrer sig over dansker: Vi ville gerne have ham

Dansk offensivspiller har succes i det engelske, men han havde faktisk også muligheder for at tage til Tyskland, da han skulle vælge arbejdsgiver for halvandet år siden.



Der er efterhånden en del danskere, der har haft pæn succes i det norske Bodø/Glimt, og som også er kommet videre til spændende klubber rundt om i verden, og da Philip Zinckernagel ved udgangen af 2020 stod foran kontraktudløb, var han i særdeles høj kurs.

Danskeren endte med at skrive under på en aftale med Watford, som han fortsat er på kontrakt hos, selv om han i sidste sæson spillede for Nottingham Forest på leje.

Men da den offensive midtbanespiller omkring årsskiftet 2020/2021 skulle vælge sin nye arbejdsgiver var én tysk klub helt vild efter at få fingrene i danskeren. 

FC Nürnberg-træner Robert Klauss fortæller, at Zinckernagel var en spiller, man virkelig gerne ville have, men han valgte altså at takke nej til tilbuddet.

– Philip Zinckernagel, en dansk spiller, spillede i Norge og blev mester med FK Bodø/Glimt. Vi ville gerne have haft ham – der var gode snakke med ham, men så besluttede han at tage til England. Det er halvandet år siden, siger Robert Klauss til Bild.

Den tyske avis afslutter historien med at skrive, at det ikke er så mærkeligt, at Nürnberg har svært ved at glemme den glippede transfer, da danskeren har gjort det godt med otte mål og 15 assister i 71 kampe i det engelske.

Danskeren har kontrakt med Watford i fire år endnu, men det er langt fra sikkert, at han skal spille for klubben i den kommende sæson.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





LIVE

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

De vil købe Munashe Garananga i FCK

FCK henter svensk talent

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?