Ærlig Cristiano Ronaldo om sin barndom: Havde ikke råd til fodboldstøvler

I et åbenhjertigt brev fortæller verdensstjernen om sin barndom og starten på fodboldkarrieren. Han sætter blandt andet ord på de trange kår på fødeøen Madeira.



Cristiano Ronaldo tjener eftersigende op mod 700 millioner kroner om året, men det har ikke altid været sådan. I et hudløst ærligt brev udgivet af sportsmediet The Player’s Tribune fortæller han blandt andet, at familien ikke engang havde råd til at give den kommende stjernespiller sine egne fodboldstøvler, da han var barn. 

– Livet på Madeira var ikke nemt. Jeg plejede at spille i gamle støvler, jeg arvede fra min bror eller min fætter.

I dag er virkeligheden en anden, og han hiver nu en klækkelig hyre hjem hos Real Madrid. Og skiftet til kongeklubben får også nogle ord med på vejen.

– Jeg har altid beundret Real Madrid. Jeg ville vinde alt med klubben, slå alle rekorder og blive en klublegende.

Som sagt, så gjort. Efter mere end 400 kampe og utallige trofær for de spanske mestre, er han stadig sulten efter mere.

– At vinde betyder alt for mig. Jeg tror det er noget, jeg er født med. Men det føles anderledes i dag, for jeg er i et nyt kapitel i mit liv.

Næste kapitel i for Ronaldo og Real Madrid er d. 14. oktober på udebane mod Getafe. Inden da skal han som anfører for Portugals landshold bruge landskampspausen på at spille VM-kvalifikationskampe mod Andorra og Schweiz. Her skal de forsøge på at bytte den nuværende andenplads i gruppe B ud med den førsteplads, som netop Schweiz i øjeblikket sidder på. 







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Jagter kæmpe Premier League-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘FC København er Danmarks gigant’

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

LIVE: FCK smider sejren

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCN taber i Europa-comeback

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Viborg FF – OB