Cristiano Ronaldo tjener eftersigende op mod 700 millioner kroner om året, men det har ikke altid været sådan. I et hudløst ærligt brev udgivet af sportsmediet The Player’s Tribune fortæller han blandt andet, at familien ikke engang havde råd til at give den kommende stjernespiller sine egne fodboldstøvler, da han var barn.
– Livet på Madeira var ikke nemt. Jeg plejede at spille i gamle støvler, jeg arvede fra min bror eller min fætter.
I dag er virkeligheden en anden, og han hiver nu en klækkelig hyre hjem hos Real Madrid. Og skiftet til kongeklubben får også nogle ord med på vejen.
– Jeg har altid beundret Real Madrid. Jeg ville vinde alt med klubben, slå alle rekorder og blive en klublegende.
Som sagt, så gjort. Efter mere end 400 kampe og utallige trofær for de spanske mestre, er han stadig sulten efter mere.
– At vinde betyder alt for mig. Jeg tror det er noget, jeg er født med. Men det føles anderledes i dag, for jeg er i et nyt kapitel i mit liv.
Næste kapitel i for Ronaldo og Real Madrid er d. 14. oktober på udebane mod Getafe. Inden da skal han som anfører for Portugals landshold bruge landskampspausen på at spille VM-kvalifikationskampe mod Andorra og Schweiz. Her skal de forsøge på at bytte den nuværende andenplads i gruppe B ud med den førsteplads, som netop Schweiz i øjeblikket sidder på.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
