Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne.
Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag.
Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se.
– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.
Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.
I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.
– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.
– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med.
– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.
Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.
Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se?
– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama.
– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.
Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.
Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Jonas Wind er i København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
– Det har man nok aldrig set før
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
På rov i FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Han erstatter Bo Henriksen
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret