Afbud sender Albrechtsen i TV: Det var lidt crazy

Martin Albrechtsen deltager i den kommende sæson af Viaplay-programmet Robinson Ekspeditionen, men det var først i 12. time, at han kom med i programmet.



Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne. 

Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag. 

Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se. 

– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.

Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.

I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.

– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.

– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med. 

– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.

Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.

Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se? 

– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama. 

– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.

Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.

Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Benhård Brian Riemer-melding

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Færdig? Manchester City har udset afløser

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

‘Det er dramatisk!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Så blev det officielt

Morten Bruun med dyster spådom

Håber på FC København-exit

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal