Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne.
Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag.
Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se.
– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.
Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.
I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.
– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.
– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med.
– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.
Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.
Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se?
– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama.
– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.
Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.
Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
LIVE: FCK taber i Barcelona
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
AVIS
Ingen kontakt med AGF
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED