Afbud sender Albrechtsen i TV: Det var lidt crazy

Martin Albrechtsen deltager i den kommende sæson af Viaplay-programmet Robinson Ekspeditionen, men det var først i 12. time, at han kom med i programmet.



Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne. 

Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag. 

Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se. 

– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.

Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.

I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.

– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.

– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med. 

– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.

Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.

Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se? 

– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama. 

– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.

Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.

Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Vi er pressede

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Medie med dyster Dorgu-melding



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘Sur over Brøndby-transfer’

Topscorer færdig

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Legende med chokmelding

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Her er prisen på Skov Olsen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Dansker lyner i Italien

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt