Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne.
Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag.
Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se.
– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.
Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.
I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.
– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.
– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med.
– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.
Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.
Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se?
– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama.
– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.
Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.
Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED