Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne.
Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag.
Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se.
– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.
Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.
I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.
– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.
– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med.
– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.
Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.
Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se?
– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama.
– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.
Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.
Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket