Afbud sender Albrechtsen i TV: Det var lidt crazy

Martin Albrechtsen deltager i den kommende sæson af Viaplay-programmet Robinson Ekspeditionen, men det var først i 12. time, at han kom med i programmet.



Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne. 

Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag. 

Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se. 

– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.

Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.

I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.

– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.

– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med. 

– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.

Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.

Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se? 

– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama. 

– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.

Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.

Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det er aldrig sket før

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil