Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne.
Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag.
Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se.
– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.
Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.
I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.
– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.
– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med.
– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.
Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.
Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se?
– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama.
– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.
Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.
Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
OPTAKT
OB – Sønderjyske
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW