Afbud sender Albrechtsen i TV: Det var lidt crazy

Martin Albrechtsen deltager i den kommende sæson af Viaplay-programmet Robinson Ekspeditionen, men det var først i 12. time, at han kom med i programmet.



Det er efterhånden en del år siden, at Martin Albrechtsen tørnede ud i Superligaen, men snart gør han comeback på skærmen. Når den nyeste sæson af Robinson Ekspeditionen sendes i starten af næste måned, så bliver det med den tidligere Brøndby-, FC København- og FC Midtjylland-spiller blandt deltagerne. 

Det kunne Viaplay, der sender programmet, offentliggøre denne mandag. 

Dermed gør Martin Albrechtsen comeback på TV-skærmen, og det er noget, som den tidligere forsvarsklippe glæder sig til at se. 

– Jeg har de sidste par år nørdet lidt Robinson og set det sammen med familien. Så det er der, idéen opstod, at det kunne være meget spændende og udfordrende at prøve, fortæller han til Tipsbladet.

Han søgte også om at komme med sidste år, men uden held. Når det kom til stykket, gjorde det heller ikke det store, for timingen var dårlig, siger han med tanke på, at han og kæresten lige havde fået en lille datter sammen på det tidspunkt.

I år passede det noget bedre, men det var først i de absolut sidste timer inden afgangen mod øen, at han fandt ud af, at han skulle med.

– Jeg fik fortalt, at jeg ikke skulle være med. Så det var en skuffelse, fordi jeg havde været med til alt op til med forberedelse og medic day og så videre med vaccinationer. Der var en 3-4-5-8 stykker, der skulle sorteres fra, og der var jeg iblandt.

– Men det ender så med, at jeg kom med på et afbud. Så jeg får besked på i 12. time, faktisk fire timer før jeg skal være i lufthavnen, at jeg har mulighed for at komme med. 

– Så det var et ultimatum, og det valgte jeg så at sige ja til efter halvanden times betænkningstid. Alt skulle lige vendes, så det var lidt crazy. Jeg havde slet ikke forberedt mig på samme måde, som hvis jeg vidste, jeg skulle have været med.

Ikke en frembrusende type
Martin Albrechtsen kalder det grænseoverskridende at tilmelde sig programmet og komme med. 30 timer efter han havde sagt ja, stod han på stranden iført badeshorts og en rygsæk, så det var både vildt og spændende på samme tid.

Spørgsmålet er så, hvilken Martin Albrechtsen som seerne kan forvente at se? 

– Man ser vel mig, som jeg egentlig er. En stille og rolig type, der ikke går ind i de store konflikter, og som holder mig lidt i baggrunden og prøver at tage styringen på de ting, jeg ved, jeg kan være god til. Ikke den mest frembrusende konfliktopsøgende type, men en venlig person, der prøver at være venlig langt hen ad vejen og ikke skaber unødigt drama. 

– Men jeg ved sgu ikke lige, hvordan det bliver klippet sammen, griner han.

Trods en alder på 43 spiller Martin Albrechtsen stadig fodbold. I weekenden fik han sin debut for Serie 2-klubben FK Prespa i et nederlag på et forfærdeligt græstæppe i Kløvermarken. Han har dog mange ting at se til, så bolden ruller kun, når tiden tillader det.

Første afsnit af Robinson Ekspeditionen bliver vist den 4. september.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Peter Schmeichel lander stort job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Frygter Christian Eriksen-problem

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..