Kaosset i Fremad Amager vil ingen ende tage.
De seneste uger har Tipsbladet afdækket, hvordan 2. divisionsklubben skylder flere 100.000 kroner til agenter, tidligere ansatte og minimun én dansk klub for et spillerkøb, som ligger flere år tilbage.
Tipsbladet har set retsdokumenter for sidstnævnte, ligesom vi har set dokumentation for, at klubben har erklæret sig insolvent, hvilket har fået den konsekvens, at man har mistet retten til at skrive kontrakter.
Nu er der så på ny ballade i Fremad Amager.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er store dele af spillertruppen gået til ejer Lars Hein for at sætte et møde op, da truppen er stærkt utilfreds med cheftræner Carit Falch og hans måde at lede på.
Efter utallige henvendelser har Lars Hein ifølge Tipsbladets oplysninger tilkendegivet over for spillertruppen, at han ikke har tid til et møde i øjeblikket.
Ifølge Tipsbladets oplysninger føler spillertruppen, at miljøet er både usundt og råddent, hvorfor truppen ønsker et møde for at drøfte det, som truppen mener, er en tyrannisk måde at lede på fra Carit Falchs side i Fremad Amager.
47-årige Carit Falch har stået i spidsen for Fremad Amager i lidt over et år, men hans metoder bliver af Tipsbladets kilder beskrevet som både magtsyg og tyrannisk. Og det er altså årsagen til, at man i spillertruppen har fået nok.
Håbet var, at et møde ville få Lars Hein til at indse problemet. I første omgang er det altså blevet afvist.
Tipsbladet har både sms’et og ringet gentagne gange til Carit Falch for at få en kommentar. I skrivende stund har han ikke besvaret vores henvendelser.
Tipsbladet følger naturligvis op og jagter ligeledes en kommentar fra Fremad Amager-ejer Lars Hein. Tipsbladet er dog ikke lykkedes med at få kontakt til Lars Hein tidligere.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER