Drama: Spilleroprør – Carit Falch i stormvejr

I Fremad Amager har store dele af spillertruppen forsøgt at sætte et møde op med ejer Lars Hein, da truppen er stærkt utilfreds med cheftræner Carith Falchs måde at lede på.



Kaosset i Fremad Amager vil ingen ende tage.

De seneste uger har Tipsbladet afdækket, hvordan 2. divisionsklubben skylder flere 100.000 kroner til agenter, tidligere ansatte og minimun én dansk klub for et spillerkøb, som ligger flere år tilbage.

Tipsbladet har set retsdokumenter for sidstnævnte, ligesom vi har set dokumentation for, at klubben har erklæret sig insolvent, hvilket har fået den konsekvens, at man har mistet retten til at skrive kontrakter.

Nu er der så på ny ballade i Fremad Amager.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er store dele af spillertruppen gået til ejer Lars Hein for at sætte et møde op, da truppen er stærkt utilfreds med cheftræner Carit Falch og hans måde at lede på.

Efter utallige henvendelser har Lars Hein ifølge Tipsbladets oplysninger tilkendegivet over for spillertruppen, at han ikke har tid til et møde i øjeblikket.

Ifølge Tipsbladets oplysninger føler spillertruppen, at miljøet er både usundt og råddent, hvorfor truppen ønsker et møde for at drøfte det, som truppen mener, er en tyrannisk måde at lede på fra Carit Falchs side i Fremad Amager.

47-årige Carit Falch har stået i spidsen for Fremad Amager i lidt over et år, men hans metoder bliver af Tipsbladets kilder beskrevet som både magtsyg og tyrannisk. Og det er altså årsagen til, at man i spillertruppen har fået nok.

Håbet var, at et møde ville få Lars Hein til at indse problemet. I første omgang er det altså blevet afvist.

Tipsbladet har både sms’et og ringet gentagne gange til Carit Falch for at få en kommentar. I skrivende stund har han ikke besvaret vores henvendelser.

Tipsbladet følger naturligvis op og jagter ligeledes en kommentar fra Fremad Amager-ejer Lars Hein. Tipsbladet er dog ikke lykkedes med at få kontakt til Lars Hein tidligere.





LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Messi sætter ord på vildt drama

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Voldsom kritik