Afslører: Frederik Holst skal spille i Danmark

Den tidligere Brøndby-spiller Frederik Holst afslører over for Tipsbladet, at han drager hjem til Danmark efter mange år i udlandet. Holst skal nemlig være far til august.



29-årige Frederik Holst har prøvet lidt af hvert i løbet af karrieren.

Efter Brøndby-exittet i 2017 har danskeren været forbi hollandsk, norsk, svensk, rumænsk og færøsk fodbold.

Lige nu er han på kontrakt i færøske 07 Vestur, som han kom til i marts, men det er snart slut for den tidligere Brøndby-spiller.

Holst afslører nemlig over for Tipsbladet, at han rejser hjem til Danmark efter syv år i udlandet, og det skyldes noget helt bestemt.

– Min hustru er blevet gravid, og vi venter en lille pige til august. Jeg må indrømme, at jeg faktisk glæder mig til at komme hjem.

– Jeg tror ikke, at det kan blive en bedre timing, da vi får et nyt medlem af familie. Jeg glæder mig til at få noget stabilitet og nyde familielivet, samtidig med at jeg skal spille i Danmark, siger Frederik Holst eksklusivt til Tipsbladet.

Siden midtbanespilleren forlod Brøndby IF i 2017, er der sket meget med ham, og Holst er blevet en mere komplet spiller af årene i udlandet, vurderer han.

– Jeg har udviklet mig meget mentalt og i fodboldspillet generelt. De fleste kan huske mig som en ung gut i Brøndby, som havde fighterhjerte, og nogle vil mene, at jeg måske gik ind i decideret dumme tacklinger.

– Jeg er blevet klogere og lidt mere en spilfordeler. Før var det ned i hvert eneste hjørne af banen og løbe meter, så jeg er blevet klogere.

Det var en voldsom oplevelse.

Frederik Holst
Tidligere Brøndby-spiller
Foto: Alamy

Bliver nok ikke Brøndby
Et par klubber har allerede vist interesse for Holst, og han ser gerne, at det bliver til et comeback til Superligaen, hvis det rigtige projekt dukker op.

– Jeg føler stadig, at jeg har meget at give os både på og uden for banen med mine 29 år og min erfaring fra forskellige steder. Om det er i midten eller bunden af Superligaen eller noget 1. division, det vigtigste er at komme hjem og være familiefar, og så skal jeg kunne se mig i et projekt, hvor jeg har noget at bidrage med, og klubben har ambitioner.

Tidligere har Holst luftet tanken om at komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt efter mange år i klubben. Han tror dog ikke, at det bliver i denne omgang.

– Man ved aldrig, men hvis jeg skal være realistisk, så tror jeg, at de kigger på nogle andre spillere, der måske også er yngre og på en større hylde, hvis jeg skal være ærlig. Det var jo et hold, der spillede med det helt sidste.

Fulgte du med, da Brøndby smed mesterskabet?

– Det var sindssygt nervepirrende, at det blev afgjort i sidste spillerunde. Det var en voldsom oplevelse, selvom jeg så det på tv. Man kunne mærke hele stemningen igennem tv’et, siger Frederik Holst til Tipsbladet.

Det blev til 129 Superliga-kampe for Holst i Brøndby-tiden, og nu må tiden vise, om der venter flere Superliga-kampe for den tidligere Brøndby-spiller.





LIVE

TransferLIVE: Klar transferplan for PL-dansker

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Nu kan han spille for FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Falske Brøndby-rygter i omløb



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show



INTERVIEW

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Trist melding om Emil Højlund

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

De vil købe FC Midtjylland-profil

Stor hæder til Suzuki

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Her er Superligaens bedste stadion

‘Usandsynlig genopstandelse’

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Nordfransk point i Sydfrankrig

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges