29-årige Frederik Holst har prøvet lidt af hvert i løbet af karrieren.
Efter Brøndby-exittet i 2017 har danskeren været forbi hollandsk, norsk, svensk, rumænsk og færøsk fodbold.
Lige nu er han på kontrakt i færøske 07 Vestur, som han kom til i marts, men det er snart slut for den tidligere Brøndby-spiller.
Holst afslører nemlig over for Tipsbladet, at han rejser hjem til Danmark efter syv år i udlandet, og det skyldes noget helt bestemt.
– Min hustru er blevet gravid, og vi venter en lille pige til august. Jeg må indrømme, at jeg faktisk glæder mig til at komme hjem.
– Jeg tror ikke, at det kan blive en bedre timing, da vi får et nyt medlem af familie. Jeg glæder mig til at få noget stabilitet og nyde familielivet, samtidig med at jeg skal spille i Danmark, siger Frederik Holst eksklusivt til Tipsbladet.
Siden midtbanespilleren forlod Brøndby IF i 2017, er der sket meget med ham, og Holst er blevet en mere komplet spiller af årene i udlandet, vurderer han.
– Jeg har udviklet mig meget mentalt og i fodboldspillet generelt. De fleste kan huske mig som en ung gut i Brøndby, som havde fighterhjerte, og nogle vil mene, at jeg måske gik ind i decideret dumme tacklinger.
– Jeg er blevet klogere og lidt mere en spilfordeler. Før var det ned i hvert eneste hjørne af banen og løbe meter, så jeg er blevet klogere.
Det var en voldsom oplevelse.
Frederik HolstTidligere Brøndby-spiller
Bliver nok ikke Brøndby
Et par klubber har allerede vist interesse for Holst, og han ser gerne, at det bliver til et comeback til Superligaen, hvis det rigtige projekt dukker op.
– Jeg føler stadig, at jeg har meget at give os både på og uden for banen med mine 29 år og min erfaring fra forskellige steder. Om det er i midten eller bunden af Superligaen eller noget 1. division, det vigtigste er at komme hjem og være familiefar, og så skal jeg kunne se mig i et projekt, hvor jeg har noget at bidrage med, og klubben har ambitioner.
Tidligere har Holst luftet tanken om at komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt efter mange år i klubben. Han tror dog ikke, at det bliver i denne omgang.
– Man ved aldrig, men hvis jeg skal være realistisk, så tror jeg, at de kigger på nogle andre spillere, der måske også er yngre og på en større hylde, hvis jeg skal være ærlig. Det var jo et hold, der spillede med det helt sidste.
Fulgte du med, da Brøndby smed mesterskabet?
– Det var sindssygt nervepirrende, at det blev afgjort i sidste spillerunde. Det var en voldsom oplevelse, selvom jeg så det på tv. Man kunne mærke hele stemningen igennem tv’et, siger Frederik Holst til Tipsbladet.
Det blev til 129 Superliga-kampe for Holst i Brøndby-tiden, og nu må tiden vise, om der venter flere Superliga-kampe for den tidligere Brøndby-spiller.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser