Afslører: Frederik Holst skal spille i Danmark

Den tidligere Brøndby-spiller Frederik Holst afslører over for Tipsbladet, at han drager hjem til Danmark efter mange år i udlandet. Holst skal nemlig være far til august.



29-årige Frederik Holst har prøvet lidt af hvert i løbet af karrieren.

Efter Brøndby-exittet i 2017 har danskeren været forbi hollandsk, norsk, svensk, rumænsk og færøsk fodbold.

Lige nu er han på kontrakt i færøske 07 Vestur, som han kom til i marts, men det er snart slut for den tidligere Brøndby-spiller.

Holst afslører nemlig over for Tipsbladet, at han rejser hjem til Danmark efter syv år i udlandet, og det skyldes noget helt bestemt.

– Min hustru er blevet gravid, og vi venter en lille pige til august. Jeg må indrømme, at jeg faktisk glæder mig til at komme hjem.

– Jeg tror ikke, at det kan blive en bedre timing, da vi får et nyt medlem af familie. Jeg glæder mig til at få noget stabilitet og nyde familielivet, samtidig med at jeg skal spille i Danmark, siger Frederik Holst eksklusivt til Tipsbladet.

Siden midtbanespilleren forlod Brøndby IF i 2017, er der sket meget med ham, og Holst er blevet en mere komplet spiller af årene i udlandet, vurderer han.

– Jeg har udviklet mig meget mentalt og i fodboldspillet generelt. De fleste kan huske mig som en ung gut i Brøndby, som havde fighterhjerte, og nogle vil mene, at jeg måske gik ind i decideret dumme tacklinger.

– Jeg er blevet klogere og lidt mere en spilfordeler. Før var det ned i hvert eneste hjørne af banen og løbe meter, så jeg er blevet klogere.

Det var en voldsom oplevelse.

Frederik Holst
Tidligere Brøndby-spiller
Foto: Alamy

Bliver nok ikke Brøndby
Et par klubber har allerede vist interesse for Holst, og han ser gerne, at det bliver til et comeback til Superligaen, hvis det rigtige projekt dukker op.

– Jeg føler stadig, at jeg har meget at give os både på og uden for banen med mine 29 år og min erfaring fra forskellige steder. Om det er i midten eller bunden af Superligaen eller noget 1. division, det vigtigste er at komme hjem og være familiefar, og så skal jeg kunne se mig i et projekt, hvor jeg har noget at bidrage med, og klubben har ambitioner.

Tidligere har Holst luftet tanken om at komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt efter mange år i klubben. Han tror dog ikke, at det bliver i denne omgang.

– Man ved aldrig, men hvis jeg skal være realistisk, så tror jeg, at de kigger på nogle andre spillere, der måske også er yngre og på en større hylde, hvis jeg skal være ærlig. Det var jo et hold, der spillede med det helt sidste.

Fulgte du med, da Brøndby smed mesterskabet?

– Det var sindssygt nervepirrende, at det blev afgjort i sidste spillerunde. Det var en voldsom oplevelse, selvom jeg så det på tv. Man kunne mærke hele stemningen igennem tv’et, siger Frederik Holst til Tipsbladet.

Det blev til 129 Superliga-kampe for Holst i Brøndby-tiden, og nu må tiden vise, om der venter flere Superliga-kampe for den tidligere Brøndby-spiller.





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Lindstrøm skifter til Schalke

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Silkeborg IF – FC København

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

‘Det ville være en katastrofe af rang’