29-årige Frederik Holst har prøvet lidt af hvert i løbet af karrieren.
Efter Brøndby-exittet i 2017 har danskeren været forbi hollandsk, norsk, svensk, rumænsk og færøsk fodbold.
Lige nu er han på kontrakt i færøske 07 Vestur, som han kom til i marts, men det er snart slut for den tidligere Brøndby-spiller.
Holst afslører nemlig over for Tipsbladet, at han rejser hjem til Danmark efter syv år i udlandet, og det skyldes noget helt bestemt.
– Min hustru er blevet gravid, og vi venter en lille pige til august. Jeg må indrømme, at jeg faktisk glæder mig til at komme hjem.
– Jeg tror ikke, at det kan blive en bedre timing, da vi får et nyt medlem af familie. Jeg glæder mig til at få noget stabilitet og nyde familielivet, samtidig med at jeg skal spille i Danmark, siger Frederik Holst eksklusivt til Tipsbladet.
Siden midtbanespilleren forlod Brøndby IF i 2017, er der sket meget med ham, og Holst er blevet en mere komplet spiller af årene i udlandet, vurderer han.
– Jeg har udviklet mig meget mentalt og i fodboldspillet generelt. De fleste kan huske mig som en ung gut i Brøndby, som havde fighterhjerte, og nogle vil mene, at jeg måske gik ind i decideret dumme tacklinger.
– Jeg er blevet klogere og lidt mere en spilfordeler. Før var det ned i hvert eneste hjørne af banen og løbe meter, så jeg er blevet klogere.
Det var en voldsom oplevelse.
Frederik HolstTidligere Brøndby-spiller
Bliver nok ikke Brøndby
Et par klubber har allerede vist interesse for Holst, og han ser gerne, at det bliver til et comeback til Superligaen, hvis det rigtige projekt dukker op.
– Jeg føler stadig, at jeg har meget at give os både på og uden for banen med mine 29 år og min erfaring fra forskellige steder. Om det er i midten eller bunden af Superligaen eller noget 1. division, det vigtigste er at komme hjem og være familiefar, og så skal jeg kunne se mig i et projekt, hvor jeg har noget at bidrage med, og klubben har ambitioner.
Tidligere har Holst luftet tanken om at komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt efter mange år i klubben. Han tror dog ikke, at det bliver i denne omgang.
– Man ved aldrig, men hvis jeg skal være realistisk, så tror jeg, at de kigger på nogle andre spillere, der måske også er yngre og på en større hylde, hvis jeg skal være ærlig. Det var jo et hold, der spillede med det helt sidste.
Fulgte du med, da Brøndby smed mesterskabet?
– Det var sindssygt nervepirrende, at det blev afgjort i sidste spillerunde. Det var en voldsom oplevelse, selvom jeg så det på tv. Man kunne mærke hele stemningen igennem tv’et, siger Frederik Holst til Tipsbladet.
Det blev til 129 Superliga-kampe for Holst i Brøndby-tiden, og nu må tiden vise, om der venter flere Superliga-kampe for den tidligere Brøndby-spiller.
LIVE
LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Barcelona klager til UEFA
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT