Afslører: Her er Brøndby-modstanders store styrke

Torsdag aften skal Brøndby møde KF Llapi fra Kosovo i Conference League-kvalifikationen. Tipsbladet har interviewet den nye AC Horsens-spiller Muhamet Hyseni, der var topscorer for KF Llapi i den seneste sæson, og han sætter ord på, hvad KF Llapi er for en størrelse.



Brøndby skal torsdag aften i aktion i Conference League, og her er modstanderen KF Llapi fra Kosovo på Brøndby Stadion.

KF Llapi er der ikke mange, der kender i Danmark, men nu kan du blive klogere på Brøndbys modstander.

Tipsbladet har nemlig interviewet Muhamet Hyseni, der lige er skiftet fra KF Llapi til AC Horsens. 

Den nu tidligere KF Llapi-topscorer mener, at Brøndby skal møde et hold med en god struktur.

– KF Llapi har været et fast inventar af den bedste række i et stykke tid og konkurrerer jævnligt i europæiske turneringer. Klubben er velstruktureret organisatorisk og kan prale af solid infrastruktur og er økonomisk stabil. KF Llapi sigter altid efter at nå de højeste niveauer og er forpligtet til at støtte og fremme unge talenter.

– Brøndby er naturligvis på et andet niveau i forhold til mit tidligere hold, KF Llapi, og er dermed fortsat favorit. Ikke desto mindre har KF Llapis hold ikke oplevet mange ændringer fra sidste sæson, idet de har bevaret en sammenhængende og struktureret trup med nogle solide nye tilføjelser, udtaler Muhamet Hyseni til Tipsbladet. 

Holdet fra Kosovo har nogle styrker, som Brøndby skal være ekstra opmærksom på, mener den nye AC Horsens-spiller.

– KF Llapi har formået at sammensætte et godt hold af erfarne og talentfulde spillere, især i den offensive del, derfor bør Brøndby være ret opmærksom på kontraangrebene, da KF Llapi består af hurtige spillere især i overgangsfasen, hvilket virkelig kunne gøre en forskel.

Artiklen fortsætter under billedet.

GRA1eDEXMAEyaxN

Muhamet Hyseni blev præsenteret som ny AC Horsens-spiller i juni. Foto: AC Horsens

Stor motivation
Hyseni fortæller, at det er kæmpestort at møde Brøndby for KF Llapi.

– Det er klart, at Brøndby er et af de største hold, KF Llapi nogensinde har mødt på internationalt niveau, og hele holdets fokus er på denne kamp. Givet Brøndbys status er klubbens og spillernes motivation ubestridelig. Hver spiller er ivrig efter at præstere godt i disse kampe og ser det som en chance for at få eksponering på den internationale scene og potentielt tiltrække opmærksomhed fra andre klubber.

Selvom Hyseni er i Danmark, så kommer han ikke til at overvære kampen på Brøndby Stadion.

– Det er ret morsomt og fornøjeligt for mig, at mit tidligere hold efter at være flyttet til Danmark nu spiller mod et dansk hold. Det er lidt ærgerligt, at jeg ikke kan deltage i kampen, da jeg gerne ville være der, men vi har kamp på fredag, så jeg kan ikke nå til København, udtaler Muhamet Hyseni til Tipsbladet. 

Der er kampstart på Brøndby Stadion klokken 19.

23-årige Hyseni har skrevet under på en femårig kontrakt med AC Horsens. 

Angriberen lavede hele 27 mål i 36 kampe for KF Llapi i den seneste sæson i den bedste række i Kosovo.



Her er Superligaens 5 bedste højrekanter 

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Brøndby-stjerne med stor donation

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Eriksen med kontant udmelding

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Du har udstråling som tagpap

Han peger på Simon Kjær

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Overvejer Mathias Jensen-køb

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!