Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.
Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.
Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.
Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.
Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.
– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.
Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.
– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.
Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.
– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.
Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker