Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.
Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.
Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.
Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.
Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.
– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.
Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.
– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.
Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.
– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.
Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Randers FC – OB
Magiske Messi slår til igen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED