Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.
Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.
Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.
Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.
Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.
– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.
Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.
– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.
Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.
– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.
Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT