Afslører: Intet transferslagsmål med Brøndby

Lejesvenden Mateusz Kowalczyk fortæller hvilken klub, Brøndby i hvert fald ikke sloges med om hans underskrift.



Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.

Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.

Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.

Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.

Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.

– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.

Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.

– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.

Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.

– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.

Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

– Det er et møghold!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Spår: Her ender Mohamed Salah

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘FC København var en mulighed’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Kæmpe nyhed i udlandet

Her begynder næste sæson i Superligaen

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job