Afslører: Intet transferslagsmål med Brøndby

Lejesvenden Mateusz Kowalczyk fortæller hvilken klub, Brøndby i hvert fald ikke sloges med om hans underskrift.



Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.

Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.

Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.

Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.

Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.

– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.

Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.

– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.

Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.

– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.

Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Mål i Manchester

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

AGF – OB

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor mystik om Patrick Pentz

Tæt på en falliterklæring, FCK



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Afviser kæmpebud

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Forlader AGF – lægetjek booket

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Sender transferbøn til Brøndby-emne

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Superliga-klub tæt på ny angriber

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen