Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.
Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.
Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.
Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.
Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.
– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.
Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.
– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.
Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.
– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.
Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
TOPNYHED
Superliga-løgn
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
INTERVIEW