Sidste sommer havde Brøndby IF spenderbukserne på og investerede blandt andet i deres akademi med tilgangene af Mateusz Kowalczyk og Justin Che.
Begge kostede omkring 7,5 millioner kroner, og venter nu på at få deres endelige gennembrud i Brøndby IF. Justin Che er for nyligt vendt tilbage fra en længerevarende skade, mens Mateusz Kowalczyk nyder stor succes på leje i GKS Katowice.
Faktisk er han blevet så stor en profil, at han for nyligt blev udtaget til det polske A-landshold for første gang. Han blev også kårets som månedens unge spiller for august.
Det kører i sandhed for den polske midtbanedynamo, der for alvor begynder at vise, hvorfor Brøndby IF har en juvel til fremtiden, og hvorfor store klubber blev meldt ude efter ham samme sommer, som Brøndby købte ham.
Blandt dem blev storklubben Legia Warszawa nævnt. Mateusz Kowalczyk afslører dog, at de ikke lå i noget transferslagsmål med Brøndby i sommeren 2023.
– Jeg hørte kun, at Legia var interesseret, men der var ingen dialog med dem. Jeg ved også, at der ikke kom noget officielt bud til LKS (Kowalczyks klub på daværende tidspunkt, red.), så det var nok ikke rigtig tæt på, siger han til Przegląd Sportowy Onet.
Mateusz Kowalczyk understreger dog, at han har et særligt forhold til den polske storklub.
– Min far tog mig med til min første Legia-kamp, da jeg var omkring otte år gammel. Min skæbne har altid været sammenflettet med Legia, fordi min familie i Warszawa har været fans. Jeg har dog aldrig været tæt på at skifte der til. Måske var det godt for mig, siger polakken.
Lige nu fokuserer Mateusz Kowalczyk også på GKS Katowice, som Tipsbladet tilbage i august spurgte, om kunne finde på at veksle lejeaftalen til en permanent kontrakt.
– Mateusz skal arbejde hårdt, koncentrere sig om hver træning og hver kamp. At se for langt ud i fremtiden kan være katastrofalt for alle. Som klub griber vi det meget roligt an, og der ligger et stort arbejde foran os alle sammen, sagde Dawid Dubas, der ikke vil komme ind på, om der er en købsoption i lejeaftalen.
Flere medier har dog beskrevet, at der er en købsoption i aftalen. I Brøndby IF, hvor det blot er blevet én Superliga-kamp, løber kontrakten frem til 2027
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER