,

Afsløring: Aberdeen køber Alexander Jensen

Aberdeen køber Alexander Jensen for knap fem millioner kroner, og handlen kan løbe op i næsten 7,5 millioner kroner. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det kan oftest betale sig at blive ved, når man tror på noget godt. Nogle gange bliver folk sure over, at man er så ihærdig, men andre gange vinder man deres respekt, så de er samarbejdsvillige. 

Ovenstående må Aberdeen kunne skrive under på, og de kan passende fejre lørdag aften med et godt glas skotsk whisky, da det endelig er lykkedes at købe Alexander Jensen fri i Brommapojkarna. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne blevet enige om en pris på 650.000 euro, knap fem millioner kroner, i her og nu-betaling, og med bonusser og videresalg kan transferen løbe op i en million euro. 7,5 millioner kroner. 

Men der skulle altså mange hårde forhandlinger til, før det lykkedes. 

Således kunne Tipsbladet mandag løfte sløret for, at Aberdeen havde budt to gange på den danske højreback i Brommapojkarna, uden at svenskerne ville acceptere det, og de syntes faktisk at være alt for langt fra hinanden. 

Aberdeen havde på det tidspunkt ramt et bud på lige knap fire millioner kroner, mens Brommapojkarna krævede omtrent det dobbelte. 

Men med en kontrakt, der kun løber året ud, og en spiller, der virkelig gerne ville have dette skifte og for første gang i karrieren kunne få lov til at spille uden for Skandinavien, fortsatte forhandlingerne – ikke mindst fordi Aberdeen også hævede buddet – og nu er man i mål. 

Stort set. For der mangler bare lægetjek og den slags løse dele. 

Men mon ikke nogen har åbnet en flaske whisky alligevel. Alt andet ville ligne dem dårligt. Det hele endte godt.





LIVE

VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Tyrkiet – Paraguay

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Superliga-spiller åben for transfer