,

Afsløring: Aberdeen køber Alexander Jensen

Aberdeen køber Alexander Jensen for knap fem millioner kroner, og handlen kan løbe op i næsten 7,5 millioner kroner. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det kan oftest betale sig at blive ved, når man tror på noget godt. Nogle gange bliver folk sure over, at man er så ihærdig, men andre gange vinder man deres respekt, så de er samarbejdsvillige. 

Ovenstående må Aberdeen kunne skrive under på, og de kan passende fejre lørdag aften med et godt glas skotsk whisky, da det endelig er lykkedes at købe Alexander Jensen fri i Brommapojkarna. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne blevet enige om en pris på 650.000 euro, knap fem millioner kroner, i her og nu-betaling, og med bonusser og videresalg kan transferen løbe op i en million euro. 7,5 millioner kroner. 

Men der skulle altså mange hårde forhandlinger til, før det lykkedes. 

Således kunne Tipsbladet mandag løfte sløret for, at Aberdeen havde budt to gange på den danske højreback i Brommapojkarna, uden at svenskerne ville acceptere det, og de syntes faktisk at være alt for langt fra hinanden. 

Aberdeen havde på det tidspunkt ramt et bud på lige knap fire millioner kroner, mens Brommapojkarna krævede omtrent det dobbelte. 

Men med en kontrakt, der kun løber året ud, og en spiller, der virkelig gerne ville have dette skifte og for første gang i karrieren kunne få lov til at spille uden for Skandinavien, fortsatte forhandlingerne – ikke mindst fordi Aberdeen også hævede buddet – og nu er man i mål. 

Stort set. For der mangler bare lægetjek og den slags løse dele. 

Men mon ikke nogen har åbnet en flaske whisky alligevel. Alt andet ville ligne dem dårligt. Det hele endte godt.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Sats på disse ni spillere, FCK!

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Felix Beijmo er færdig i AGF

Tiden er ved at rinde ud

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Delaney teaser

Dansk profil færdig i tysk klub, men