,

Afsløring: Aberdeen køber Alexander Jensen

Aberdeen køber Alexander Jensen for knap fem millioner kroner, og handlen kan løbe op i næsten 7,5 millioner kroner. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det kan oftest betale sig at blive ved, når man tror på noget godt. Nogle gange bliver folk sure over, at man er så ihærdig, men andre gange vinder man deres respekt, så de er samarbejdsvillige. 

Ovenstående må Aberdeen kunne skrive under på, og de kan passende fejre lørdag aften med et godt glas skotsk whisky, da det endelig er lykkedes at købe Alexander Jensen fri i Brommapojkarna. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne blevet enige om en pris på 650.000 euro, knap fem millioner kroner, i her og nu-betaling, og med bonusser og videresalg kan transferen løbe op i en million euro. 7,5 millioner kroner. 

Men der skulle altså mange hårde forhandlinger til, før det lykkedes. 

Således kunne Tipsbladet mandag løfte sløret for, at Aberdeen havde budt to gange på den danske højreback i Brommapojkarna, uden at svenskerne ville acceptere det, og de syntes faktisk at være alt for langt fra hinanden. 

Aberdeen havde på det tidspunkt ramt et bud på lige knap fire millioner kroner, mens Brommapojkarna krævede omtrent det dobbelte. 

Men med en kontrakt, der kun løber året ud, og en spiller, der virkelig gerne ville have dette skifte og for første gang i karrieren kunne få lov til at spille uden for Skandinavien, fortsatte forhandlingerne – ikke mindst fordi Aberdeen også hævede buddet – og nu er man i mål. 

Stort set. For der mangler bare lægetjek og den slags løse dele. 

Men mon ikke nogen har åbnet en flaske whisky alligevel. Alt andet ville ligne dem dårligt. Det hele endte godt.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Disse to er færdige i Brøndby

Nu er de færdige i Superligaen