Afsløring: Aberdeen byder igen på Alexander Jensen

Aberdeen med den tidligere Allsvenskan-træner Jimmy Thelin har forhøjet buddet på danske Alexander Jensen. Det kan Tipsbladet afsløre.



Alexander Jensen er i høj kurs. Hos Aberdeen. Og hos Brommapojkarna.  

Tipsbladet kan afsløre, at den skotske klub har budt på danskeren, der er en stor profil i Allsvenskan-klubben. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det ikke første gang, at Aberdeen byder på ham, og denne gang har skotterne forhøjet buddet til 400.000 pund. Det svarer til 3,6 millioner kroner. 

Forhandlingerne pågår nu mellem klubberne, og ifølge Tipsbladets svenske kilder vil Brommapojkarna have det dobbelte for at slippe sin danske profil – altså syv millioner kroner. 

Allsvenskan-klubben skal imidlertid også overveje, om det ikke er nu, at klubben skal cashe ind, for kontrakten med danskeren går kun året ud. 

For den 23-årige back er denne mulighed for at komme til den skotske Premiership også chancen for at opleve at spille uden for Skandinavien for første gang i karrieren. 

Som skridt for skridt er skredet fremad.

Således betrådte han for kun halvandet år siden græstæpperne i den næstbedste række i Danmark, da han tørnede ud for FC Fredericia, og nu står han i en situation, hvor der er blevet budt et flot beløb på ham, men Brommapojkarna vægter ham endnu højere.

Det sker som et resultat af en 2024-sæson, hvor Alexander Jensen for andet år i træk formåede at spille samtlige 30 kampe i Allsvenskan for Brommapojkarna.

Sågar for øjnene af Aberdeens svenske manager, Jimmy Thelin, der indtil i sommer var træner i Elfsborg. Nu vil han have danskeren med til Skotland. 

Men der skal kæmpes en hård kamp, for Alexander Jensen koster mange penge.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

FC København i forhandlinger med svensk klub



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Colombia – Ghana

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Åbner for sommertransfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

– Schwartau-handel giver ingen mening