Afsløring: Bertelsen har afvist stor jobmulighed

Tipsbladet kan afsløre, at Rasmus Bertelsen netop har takket nej til det ledige trænersæde i Wycombe Wanderers.



Randers-fansene kan ånde lettet op.

Tipsbladet kunne forleden afsløre, at engelske Wycombe Wanderers lå i dialog med Randers-træner Rasmus Bertelsen, og hans assistent Fatah Abdirahman, om det ledige trænersæde i den storsatsende League One-klub.

Tipsbladet kan nu afsløre, at parterne har været i intensiv dialog de seneste dage, men Rasmus Bertelsen har netop valgt at takke nej til den flotte mulighed.

Som Tipsbladet forstår det, havde englænderne ellers set sig utroligt varme på den danske trænerduo, og man var villig til at strække sig langt for at lokke Bertelsen og Abdirahman til det engelske. Wycombe har i løbet af de seneste måneder sendt mange flotte tilbud til Bertelsen og Abdirahman, men det til trods må Wycombe Wanderers finde deres nye træner andetsteds.

Wycombe Wanderers har for kort tid siden fået nye ejere, og de har unægteligt et godt øje til danske spillere og trænere. Tidligere i januar købte den engelske klub Anders Hagelskjær og Magnus Westergaard i henholdsvis Molde og Viborg.

Der er ingen tvivl om, at Rasmus Bertelsen har gjort et mesterligt arbejde i Randers, som i denne sæson ligger med i toppen af Superligaen – kun tre point efter førerholdet FC København.

Rasmus Bertelsen har Randers-blod i årerne, og for et par måneder siden forlængede han sin kontrakt til 2028.

Bertelsen har stået i spidsen for Randers i 64 kampe, hvor han har haft Fatah Abdirahman med på sidelinjen.

Tipsbladet har været i kontakt med Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen, der henviser til hans udtalelser i forbindelse med historien forleden, hvor han sagde følgende

– Fra min stol er det et stort klap på skulderen. Vi er glade for, at andre klubber er interesserede i vores medarbejdere, for det er et tegn på, at Randers og Rasmus har gjort det godt. Men Rasmus er ikke på vej væk, sagde han.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Storklub vil have Filip Jörgensen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads