Randers-fansene kan ånde lettet op.
Tipsbladet kunne forleden afsløre, at engelske Wycombe Wanderers lå i dialog med Randers-træner Rasmus Bertelsen, og hans assistent Fatah Abdirahman, om det ledige trænersæde i den storsatsende League One-klub.
Tipsbladet kan nu afsløre, at parterne har været i intensiv dialog de seneste dage, men Rasmus Bertelsen har netop valgt at takke nej til den flotte mulighed.
Som Tipsbladet forstår det, havde englænderne ellers set sig utroligt varme på den danske trænerduo, og man var villig til at strække sig langt for at lokke Bertelsen og Abdirahman til det engelske. Wycombe har i løbet af de seneste måneder sendt mange flotte tilbud til Bertelsen og Abdirahman, men det til trods må Wycombe Wanderers finde deres nye træner andetsteds.
Wycombe Wanderers har for kort tid siden fået nye ejere, og de har unægteligt et godt øje til danske spillere og trænere. Tidligere i januar købte den engelske klub Anders Hagelskjær og Magnus Westergaard i henholdsvis Molde og Viborg.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Bertelsen har gjort et mesterligt arbejde i Randers, som i denne sæson ligger med i toppen af Superligaen – kun tre point efter førerholdet FC København.
Rasmus Bertelsen har Randers-blod i årerne, og for et par måneder siden forlængede han sin kontrakt til 2028.
Bertelsen har stået i spidsen for Randers i 64 kampe, hvor han har haft Fatah Abdirahman med på sidelinjen.
Tipsbladet har været i kontakt med Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen, der henviser til hans udtalelser i forbindelse med historien forleden, hvor han sagde følgende
– Fra min stol er det et stort klap på skulderen. Vi er glade for, at andre klubber er interesserede i vores medarbejdere, for det er et tegn på, at Randers og Rasmus har gjort det godt. Men Rasmus er ikke på vej væk, sagde han.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADETS DOM