Randers-fansene kan ånde lettet op.
Tipsbladet kunne forleden afsløre, at engelske Wycombe Wanderers lå i dialog med Randers-træner Rasmus Bertelsen, og hans assistent Fatah Abdirahman, om det ledige trænersæde i den storsatsende League One-klub.
Tipsbladet kan nu afsløre, at parterne har været i intensiv dialog de seneste dage, men Rasmus Bertelsen har netop valgt at takke nej til den flotte mulighed.
Som Tipsbladet forstår det, havde englænderne ellers set sig utroligt varme på den danske trænerduo, og man var villig til at strække sig langt for at lokke Bertelsen og Abdirahman til det engelske. Wycombe har i løbet af de seneste måneder sendt mange flotte tilbud til Bertelsen og Abdirahman, men det til trods må Wycombe Wanderers finde deres nye træner andetsteds.
Wycombe Wanderers har for kort tid siden fået nye ejere, og de har unægteligt et godt øje til danske spillere og trænere. Tidligere i januar købte den engelske klub Anders Hagelskjær og Magnus Westergaard i henholdsvis Molde og Viborg.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Bertelsen har gjort et mesterligt arbejde i Randers, som i denne sæson ligger med i toppen af Superligaen – kun tre point efter førerholdet FC København.
Rasmus Bertelsen har Randers-blod i årerne, og for et par måneder siden forlængede han sin kontrakt til 2028.
Bertelsen har stået i spidsen for Randers i 64 kampe, hvor han har haft Fatah Abdirahman med på sidelinjen.
Tipsbladet har været i kontakt med Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen, der henviser til hans udtalelser i forbindelse med historien forleden, hvor han sagde følgende
– Fra min stol er det et stort klap på skulderen. Vi er glade for, at andre klubber er interesserede i vores medarbejdere, for det er et tegn på, at Randers og Rasmus har gjort det godt. Men Rasmus er ikke på vej væk, sagde han.
LIVE
TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
LIVE
Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Her er FCK’s næste modstander i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT