Randers-fansene kan ånde lettet op.
Tipsbladet kunne forleden afsløre, at engelske Wycombe Wanderers lå i dialog med Randers-træner Rasmus Bertelsen, og hans assistent Fatah Abdirahman, om det ledige trænersæde i den storsatsende League One-klub.
Tipsbladet kan nu afsløre, at parterne har været i intensiv dialog de seneste dage, men Rasmus Bertelsen har netop valgt at takke nej til den flotte mulighed.
Som Tipsbladet forstår det, havde englænderne ellers set sig utroligt varme på den danske trænerduo, og man var villig til at strække sig langt for at lokke Bertelsen og Abdirahman til det engelske. Wycombe har i løbet af de seneste måneder sendt mange flotte tilbud til Bertelsen og Abdirahman, men det til trods må Wycombe Wanderers finde deres nye træner andetsteds.
Wycombe Wanderers har for kort tid siden fået nye ejere, og de har unægteligt et godt øje til danske spillere og trænere. Tidligere i januar købte den engelske klub Anders Hagelskjær og Magnus Westergaard i henholdsvis Molde og Viborg.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Bertelsen har gjort et mesterligt arbejde i Randers, som i denne sæson ligger med i toppen af Superligaen – kun tre point efter førerholdet FC København.
Rasmus Bertelsen har Randers-blod i årerne, og for et par måneder siden forlængede han sin kontrakt til 2028.
Bertelsen har stået i spidsen for Randers i 64 kampe, hvor han har haft Fatah Abdirahman med på sidelinjen.
Tipsbladet har været i kontakt med Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen, der henviser til hans udtalelser i forbindelse med historien forleden, hvor han sagde følgende
– Fra min stol er det et stort klap på skulderen. Vi er glade for, at andre klubber er interesserede i vores medarbejdere, for det er et tegn på, at Randers og Rasmus har gjort det godt. Men Rasmus er ikke på vej væk, sagde han.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER