Randers-fansene kan ånde lettet op.
Tipsbladet kunne forleden afsløre, at engelske Wycombe Wanderers lå i dialog med Randers-træner Rasmus Bertelsen, og hans assistent Fatah Abdirahman, om det ledige trænersæde i den storsatsende League One-klub.
Tipsbladet kan nu afsløre, at parterne har været i intensiv dialog de seneste dage, men Rasmus Bertelsen har netop valgt at takke nej til den flotte mulighed.
Som Tipsbladet forstår det, havde englænderne ellers set sig utroligt varme på den danske trænerduo, og man var villig til at strække sig langt for at lokke Bertelsen og Abdirahman til det engelske. Wycombe har i løbet af de seneste måneder sendt mange flotte tilbud til Bertelsen og Abdirahman, men det til trods må Wycombe Wanderers finde deres nye træner andetsteds.
Wycombe Wanderers har for kort tid siden fået nye ejere, og de har unægteligt et godt øje til danske spillere og trænere. Tidligere i januar købte den engelske klub Anders Hagelskjær og Magnus Westergaard i henholdsvis Molde og Viborg.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Bertelsen har gjort et mesterligt arbejde i Randers, som i denne sæson ligger med i toppen af Superligaen – kun tre point efter førerholdet FC København.
Rasmus Bertelsen har Randers-blod i årerne, og for et par måneder siden forlængede han sin kontrakt til 2028.
Bertelsen har stået i spidsen for Randers i 64 kampe, hvor han har haft Fatah Abdirahman med på sidelinjen.
Tipsbladet har været i kontakt med Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen, der henviser til hans udtalelser i forbindelse med historien forleden, hvor han sagde følgende
– Fra min stol er det et stort klap på skulderen. Vi er glade for, at andre klubber er interesserede i vores medarbejdere, for det er et tegn på, at Randers og Rasmus har gjort det godt. Men Rasmus er ikke på vej væk, sagde han.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
OPTAKT
England – Kroatien
Portugal – DR Congo
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard