Randers-fansene kan ånde lettet op.
Tipsbladet kunne forleden afsløre, at engelske Wycombe Wanderers lå i dialog med Randers-træner Rasmus Bertelsen, og hans assistent Fatah Abdirahman, om det ledige trænersæde i den storsatsende League One-klub.
Tipsbladet kan nu afsløre, at parterne har været i intensiv dialog de seneste dage, men Rasmus Bertelsen har netop valgt at takke nej til den flotte mulighed.
Som Tipsbladet forstår det, havde englænderne ellers set sig utroligt varme på den danske trænerduo, og man var villig til at strække sig langt for at lokke Bertelsen og Abdirahman til det engelske. Wycombe har i løbet af de seneste måneder sendt mange flotte tilbud til Bertelsen og Abdirahman, men det til trods må Wycombe Wanderers finde deres nye træner andetsteds.
Wycombe Wanderers har for kort tid siden fået nye ejere, og de har unægteligt et godt øje til danske spillere og trænere. Tidligere i januar købte den engelske klub Anders Hagelskjær og Magnus Westergaard i henholdsvis Molde og Viborg.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Bertelsen har gjort et mesterligt arbejde i Randers, som i denne sæson ligger med i toppen af Superligaen – kun tre point efter førerholdet FC København.
Rasmus Bertelsen har Randers-blod i årerne, og for et par måneder siden forlængede han sin kontrakt til 2028.
Bertelsen har stået i spidsen for Randers i 64 kampe, hvor han har haft Fatah Abdirahman med på sidelinjen.
Tipsbladet har været i kontakt med Randers’ sportsdirektør Søren Pedersen, der henviser til hans udtalelser i forbindelse med historien forleden, hvor han sagde følgende
– Fra min stol er det et stort klap på skulderen. Vi er glade for, at andre klubber er interesserede i vores medarbejdere, for det er et tegn på, at Randers og Rasmus har gjort det godt. Men Rasmus er ikke på vej væk, sagde han.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort