Afsløring: Dario Dumic var tæt på OB-skifte

Dario Dumic har set masser af fodboldspillere få det svært efter karrieren og betoner, at livet som fodboldspiller ikke varer for evigt. Derfor har han taget en lang uddannelse ved siden af sin udlandskarriere.



Dario Dumic spiller i La Liga 2, hvor han nyder stor succes på både det personlige plan og som en del af holdet i Eldense, men faktisk kunne den tidligere Brøndby-spiller have været tilbage i dansk fodbold nu.

Tipsbladet kan afsløre, at han sidste sommer var yderst tæt på at skifte til OB, der var nået meget langt med forhandlingerne.

Adspurgt om OB bekræfter midterforsvareren, at det var en mulighed, der glippede.

– Det er korrekt, jeg havde et par konkrete tilbud fra Superligaen, og jeg var rigtig tæt på med OB, men af flere forskellige grunde blev vi ikke enige, siger Dario Dumic, som ikke vil yderligere ind på, hvad der gjorde, at han ikke skiftede til fynboerne.

– Det, synes jeg ikke, er så vigtigt. Der er forskellige parametre i sådan en transfer, og så må du selv tænke dig til det.

Det skete i hvert fald ikke, og her et år efter er Dario Dumic lykkelig for, at han endte i Eldense, hvor holdet har fået en flot start med fire point i de første to kampe, og han har selv som så ofte før vist, at han trods sin position i forsvaret kan være farlig i modstandernes felt.

Det var dansk-bosnieren, som lavede assisten til 2-1-sejren over Tenerife i sæsonåbneren.

– Vi har fået en rigtig fornuftig start, og samtidig med de fire point spillet godt, og som du selv er inde på, så lavede jeg en assist til matchvindermålet, og mine egne personlige præstationer har også været gode, forklarer Dario Dumic.

Foto: Alamy

En spiller, der som 16-årig rejste ud af Danmark første gang for at tage til Norwich, inden han vendte hjem til “sin” klub Brøndby, hvor han fik over 100 seniorkampe samt hurtigt blev en fanfavorit.

I de seneste otte og et halvt år har han spillet i lande som Tyskland og Holland, inden han i sommer altså tog turen sydpå til spansk fodbold til et oprykkerhold i La Liga 2.

– Jeg kom til en klub, hvor vi bare skulle overleve i det første år, og det mål indfriede vi. Nu er jeg faldet fuldstændig til i forhold til kultur, spillestil og mentalitet, og vi har også fået et bedre hold i denne sæson, så vi skal gøre det endnu bedre i en klub og et land, hvor man går ekstremt meget op i fodbold. De er vilde med det.

Det er Dario Dumic også, og han har ingen planer om at stoppe foreløbig, men han er samtidig også 32 år og har forberedt sig godt på, at livet som professionel fodboldspiller slutter inden for en overskuelig fremtid.

Derfor har han taget sig en lang uddannelse ved siden af fodboldkarrieren.

– Hvis alt går som planlagt, er jeg cand.jur om et år til halvandet. Det har jeg læst sideløbende, siden jeg flyttede til udlandet senest. Jeg har altid været meget bevidst om, at der er et liv efter fodbolden, og at det her liv ikke varer for evigt, siger Dario Dumic, der over en lang karriere har set mange skrækeksempler på feterede spillere, der møder muren efter karrierestoppet.

– Jeg ved ikke, hvor mange jeg har set have det rigtig svært efter fodboldkarrieren. Det er ligegyldigt, hvor mange penge man har eller ikke har, så skal man være aktiv efter karrieren og have noget at gå op i. Jeg har set spillere, som har tjent mange, mange flere penge end mig gennem deres karrierer, men som havde det rigtig svært efterfølgende, fordi de ikke havde en plan eller et formål.

– Sådan vil jeg ikke have det. Jeg har generelt altid været meget forberedt og meget disciplineret, og det er derfor, jeg læser, og fordi jeg synes, det er spændende. Jeg kan godt lide at holde mig i gang og er klar over, at det her slutter fra den ene dag til den anden, så jeg vil gerne have en plan for, hvad jeg skal fremadrettet, så jeg har noget at tage mig til, pointerer Dario Dumic.

Som sjældent er skadesplaget, og som trods en uddannelse, der snart er gennemført, ikke har planer om et stop med fodbolden.

– Jeg bliver ved, så længe jeg kan, og lige nu har jeg det rigtig godt, siger midtstopperen, som også har været på det bosniske landshold, for hvem han også har scoret mål.

Foto: Alamy

Det kan godt være, at Dario Dumic sidste sommer var på vej hjem, men de udsigter er lange nu.

– Som tingene er nu, og jeg ved godt, at man aldrig skal sige aldrig i fodbold, så vender jeg ikke hjem.

Så måske slutter han fodboldkarrieren i udlandet, men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med et endeligt farvel til fodbold på øverste plan.

– Jeg skal være advokat med speciale i skatteret eller strafferet eller fodboldagent, så måske er jeg ikke helt færdig med fodbold. Så måske slutter min tid i fodboldbranchen ikke alligevel, når jeg indstiller min karriere.

Dario Dumic har kontrakt med Eldense i hele denne sæson med.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links