Dario Dumic spiller i La Liga 2, hvor han nyder stor succes på både det personlige plan og som en del af holdet i Eldense, men faktisk kunne den tidligere Brøndby-spiller have været tilbage i dansk fodbold nu.
Tipsbladet kan afsløre, at han sidste sommer var yderst tæt på at skifte til OB, der var nået meget langt med forhandlingerne.
Adspurgt om OB bekræfter midterforsvareren, at det var en mulighed, der glippede.
– Det er korrekt, jeg havde et par konkrete tilbud fra Superligaen, og jeg var rigtig tæt på med OB, men af flere forskellige grunde blev vi ikke enige, siger Dario Dumic, som ikke vil yderligere ind på, hvad der gjorde, at han ikke skiftede til fynboerne.
– Det, synes jeg ikke, er så vigtigt. Der er forskellige parametre i sådan en transfer, og så må du selv tænke dig til det.
Det skete i hvert fald ikke, og her et år efter er Dario Dumic lykkelig for, at han endte i Eldense, hvor holdet har fået en flot start med fire point i de første to kampe, og han har selv som så ofte før vist, at han trods sin position i forsvaret kan være farlig i modstandernes felt.
Det var dansk-bosnieren, som lavede assisten til 2-1-sejren over Tenerife i sæsonåbneren.
– Vi har fået en rigtig fornuftig start, og samtidig med de fire point spillet godt, og som du selv er inde på, så lavede jeg en assist til matchvindermålet, og mine egne personlige præstationer har også været gode, forklarer Dario Dumic.
En spiller, der som 16-årig rejste ud af Danmark første gang for at tage til Norwich, inden han vendte hjem til “sin” klub Brøndby, hvor han fik over 100 seniorkampe samt hurtigt blev en fanfavorit.
I de seneste otte og et halvt år har han spillet i lande som Tyskland og Holland, inden han i sommer altså tog turen sydpå til spansk fodbold til et oprykkerhold i La Liga 2.
– Jeg kom til en klub, hvor vi bare skulle overleve i det første år, og det mål indfriede vi. Nu er jeg faldet fuldstændig til i forhold til kultur, spillestil og mentalitet, og vi har også fået et bedre hold i denne sæson, så vi skal gøre det endnu bedre i en klub og et land, hvor man går ekstremt meget op i fodbold. De er vilde med det.
Det er Dario Dumic også, og han har ingen planer om at stoppe foreløbig, men han er samtidig også 32 år og har forberedt sig godt på, at livet som professionel fodboldspiller slutter inden for en overskuelig fremtid.
Derfor har han taget sig en lang uddannelse ved siden af fodboldkarrieren.
– Hvis alt går som planlagt, er jeg cand.jur om et år til halvandet. Det har jeg læst sideløbende, siden jeg flyttede til udlandet senest. Jeg har altid været meget bevidst om, at der er et liv efter fodbolden, og at det her liv ikke varer for evigt, siger Dario Dumic, der over en lang karriere har set mange skrækeksempler på feterede spillere, der møder muren efter karrierestoppet.
– Jeg ved ikke, hvor mange jeg har set have det rigtig svært efter fodboldkarrieren. Det er ligegyldigt, hvor mange penge man har eller ikke har, så skal man være aktiv efter karrieren og have noget at gå op i. Jeg har set spillere, som har tjent mange, mange flere penge end mig gennem deres karrierer, men som havde det rigtig svært efterfølgende, fordi de ikke havde en plan eller et formål.
– Sådan vil jeg ikke have det. Jeg har generelt altid været meget forberedt og meget disciplineret, og det er derfor, jeg læser, og fordi jeg synes, det er spændende. Jeg kan godt lide at holde mig i gang og er klar over, at det her slutter fra den ene dag til den anden, så jeg vil gerne have en plan for, hvad jeg skal fremadrettet, så jeg har noget at tage mig til, pointerer Dario Dumic.
Som sjældent er skadesplaget, og som trods en uddannelse, der snart er gennemført, ikke har planer om et stop med fodbolden.
– Jeg bliver ved, så længe jeg kan, og lige nu har jeg det rigtig godt, siger midtstopperen, som også har været på det bosniske landshold, for hvem han også har scoret mål.
Det kan godt være, at Dario Dumic sidste sommer var på vej hjem, men de udsigter er lange nu.
– Som tingene er nu, og jeg ved godt, at man aldrig skal sige aldrig i fodbold, så vender jeg ikke hjem.
Så måske slutter han fodboldkarrieren i udlandet, men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med et endeligt farvel til fodbold på øverste plan.
– Jeg skal være advokat med speciale i skatteret eller strafferet eller fodboldagent, så måske er jeg ikke helt færdig med fodbold. Så måske slutter min tid i fodboldbranchen ikke alligevel, når jeg indstiller min karriere.
Dario Dumic har kontrakt med Eldense i hele denne sæson med.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
OB siger farvel til seks spillere
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Fik blackout på Brøndby Stadion
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
OPTAKT