Afsløring: Dario Dumic var tæt på OB-skifte

Dario Dumic har set masser af fodboldspillere få det svært efter karrieren og betoner, at livet som fodboldspiller ikke varer for evigt. Derfor har han taget en lang uddannelse ved siden af sin udlandskarriere.



Dario Dumic spiller i La Liga 2, hvor han nyder stor succes på både det personlige plan og som en del af holdet i Eldense, men faktisk kunne den tidligere Brøndby-spiller have været tilbage i dansk fodbold nu.

Tipsbladet kan afsløre, at han sidste sommer var yderst tæt på at skifte til OB, der var nået meget langt med forhandlingerne.

Adspurgt om OB bekræfter midterforsvareren, at det var en mulighed, der glippede.

– Det er korrekt, jeg havde et par konkrete tilbud fra Superligaen, og jeg var rigtig tæt på med OB, men af flere forskellige grunde blev vi ikke enige, siger Dario Dumic, som ikke vil yderligere ind på, hvad der gjorde, at han ikke skiftede til fynboerne.

– Det, synes jeg ikke, er så vigtigt. Der er forskellige parametre i sådan en transfer, og så må du selv tænke dig til det.

Det skete i hvert fald ikke, og her et år efter er Dario Dumic lykkelig for, at han endte i Eldense, hvor holdet har fået en flot start med fire point i de første to kampe, og han har selv som så ofte før vist, at han trods sin position i forsvaret kan være farlig i modstandernes felt.

Det var dansk-bosnieren, som lavede assisten til 2-1-sejren over Tenerife i sæsonåbneren.

– Vi har fået en rigtig fornuftig start, og samtidig med de fire point spillet godt, og som du selv er inde på, så lavede jeg en assist til matchvindermålet, og mine egne personlige præstationer har også været gode, forklarer Dario Dumic.

Foto: Alamy

En spiller, der som 16-årig rejste ud af Danmark første gang for at tage til Norwich, inden han vendte hjem til “sin” klub Brøndby, hvor han fik over 100 seniorkampe samt hurtigt blev en fanfavorit.

I de seneste otte og et halvt år har han spillet i lande som Tyskland og Holland, inden han i sommer altså tog turen sydpå til spansk fodbold til et oprykkerhold i La Liga 2.

– Jeg kom til en klub, hvor vi bare skulle overleve i det første år, og det mål indfriede vi. Nu er jeg faldet fuldstændig til i forhold til kultur, spillestil og mentalitet, og vi har også fået et bedre hold i denne sæson, så vi skal gøre det endnu bedre i en klub og et land, hvor man går ekstremt meget op i fodbold. De er vilde med det.

Det er Dario Dumic også, og han har ingen planer om at stoppe foreløbig, men han er samtidig også 32 år og har forberedt sig godt på, at livet som professionel fodboldspiller slutter inden for en overskuelig fremtid.

Derfor har han taget sig en lang uddannelse ved siden af fodboldkarrieren.

– Hvis alt går som planlagt, er jeg cand.jur om et år til halvandet. Det har jeg læst sideløbende, siden jeg flyttede til udlandet senest. Jeg har altid været meget bevidst om, at der er et liv efter fodbolden, og at det her liv ikke varer for evigt, siger Dario Dumic, der over en lang karriere har set mange skrækeksempler på feterede spillere, der møder muren efter karrierestoppet.

– Jeg ved ikke, hvor mange jeg har set have det rigtig svært efter fodboldkarrieren. Det er ligegyldigt, hvor mange penge man har eller ikke har, så skal man være aktiv efter karrieren og have noget at gå op i. Jeg har set spillere, som har tjent mange, mange flere penge end mig gennem deres karrierer, men som havde det rigtig svært efterfølgende, fordi de ikke havde en plan eller et formål.

– Sådan vil jeg ikke have det. Jeg har generelt altid været meget forberedt og meget disciplineret, og det er derfor, jeg læser, og fordi jeg synes, det er spændende. Jeg kan godt lide at holde mig i gang og er klar over, at det her slutter fra den ene dag til den anden, så jeg vil gerne have en plan for, hvad jeg skal fremadrettet, så jeg har noget at tage mig til, pointerer Dario Dumic.

Som sjældent er skadesplaget, og som trods en uddannelse, der snart er gennemført, ikke har planer om et stop med fodbolden.

– Jeg bliver ved, så længe jeg kan, og lige nu har jeg det rigtig godt, siger midtstopperen, som også har været på det bosniske landshold, for hvem han også har scoret mål.

Foto: Alamy

Det kan godt være, at Dario Dumic sidste sommer var på vej hjem, men de udsigter er lange nu.

– Som tingene er nu, og jeg ved godt, at man aldrig skal sige aldrig i fodbold, så vender jeg ikke hjem.

Så måske slutter han fodboldkarrieren i udlandet, men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med et endeligt farvel til fodbold på øverste plan.

– Jeg skal være advokat med speciale i skatteret eller strafferet eller fodboldagent, så måske er jeg ikke helt færdig med fodbold. Så måske slutter min tid i fodboldbranchen ikke alligevel, når jeg indstiller min karriere.

Dario Dumic har kontrakt med Eldense i hele denne sæson med.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller




LIVE

TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende

Verdensstjernes søn landet i København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Bliver det Chido Obis store chance?

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Topscorer færdig

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– De lignede lort!

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stort medie fremhæver FCM-flop

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Medie med dyster Dorgu-melding

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Dansker lyner i Italien

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’