Afsløring: De køber Anis Slimane

Tipsbladet kan afsløre, at Norwich aktiverer Anis Slimanes købsoption, og han kan dermed snart vinke farvel til Sheffield United.



Anis Slimane har snart fremtiden på plads.  

Den danske midtbanespiller blev i sommer udlejet fra Sheffield United til Norwich for resten af sæsonen. 

Men snart skal han ikke kaldes for lejespiller.  

Tipsbladet kan afsløre, at Norwich køber Anis Slimane, da de har valgt at gøre brug af den købsoption, man havde forhandlet sig frem til med Sheffield United. Kun en underskrift mangler, før Slimane kan vinke farvel til Sheffield United.  

Som Tipsbladet tidligere har kunnet fortælle, kommer Norwich til at betale godt 13 millioner kroner for den tidligere Brøndby-spiller.  

Anis Slimane kommer til at få kontrakt frem til sommeren 2028 i den engelske klub.  

Når kroppen har tilladt det, har Anis Slimane imponeret for Norwich, men adskillige skader har givet bump på vejen.  

I starten af Tipsbladet fortalte Norwich-journalist Connor Southwell til Tipsbladet, at det ville give god mening at købe Slimane:  

– Jeg tror, det er en no-brainer at aktivere den option. Slimane har bevist, at han er en gevinst for Norwich, selvom han stadig har arbejde foran sig med sin kondition. Han har haft svært ved at spille fulde kampe, men når han spiller, har han været fremragende, sagde englænderen. Og han får nu sin vilje.  

Anis Slimane har lige nu problemer med sin ankel, som kommer til at holde ham ude i et par uger. Han var derfor heller ikke med, da Norwich på magisk vis fik vendt 0-1 til 2-1 i overtiden af den seneste kamp mod Coventry.  

Norwich er efterhånden blevet lidt af en dansker-koloni. Slimane, Jacob Lungi Sørensen, Oscar Schwartau og Emiliano Marcodes er ofte at finde inde på banen, mens Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm styrer slagets gang fra sidelinjen.  





Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship




LIVE

Superliga-LIVE: OB bekræfter skræknyt

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Griner af FC Barcelonas bud

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’



LIVE

TransferLIVE: Profil har hørt om interesse

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Engelsk klub afviser AGF

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

Melder Harder færdig i Leipzig

Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Sønderjyske-boss forklarer hjemsendelse

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Folk frygtede det værste – nu er der godt nyt

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Flere spørgsmålstegn – han er ude af kamptruppen

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Følger Superliga-stjerne tæt

Farzam: FCK har gamblet med transfervinduet