,

Afsløring: Konkrete i jagt på Superliga-stjerne

Det er ikke alle steder, transfervinduerne er lukkede. Det gælder i blandt andet i Norge, hvor en topklub har øje på Randers-stjerne.



RANDERS (Tipsbladet): I Danmark anser vi Superligaen som værende stærkere og større end den norske Eliteserien, selv om nordmændene på UEFA-ranglisten ligger over den bedste danske række.

Men uanset, hvem der er store- og lillebror, har Norge i Bodø/Glimt og Molde to klubber, der finansielt har muskler, der på en god dag minder om FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF’s.

Så da norske Molde FK for et halvt år siden havde fangearmene ude, fik man hevet talentfulde Mads Enggård med hjem fra Randers i en stor transfer, og noget tilsvarende kan ske igen.

Således er Molde FK ifølge Tipsbladets oplysninger konkret interesseret i Randers FC’s Simen Nordli, der sportsligt passer godt på den profil af kantspiller, den norske mesterskabskandidat har brug for.

Nordmændene har små fire uger til transferdeadline, så der er ikke noget, der pinedød skal på plads her og nu, og der er ej heller landet et bud fra Molde FK, som Randers har skullet forholde sig til.

Men da der ifølge Tipsbladets oplysninger også er seriøs interesse fra MLS, er det ikke helt sikkert, man kan vente helt til den norske transferdeadline 27. marts for at få afklaring.

Randers FC er involveret i et nervepirrende og særdeles vigtigt ræs om at komme i Top 6, og på den led vil det give god mening for den ambitiøse jyske Superliga-klub, hvis Nordli er Randers-spiller i hvert fald indtil efter 22. spillerunde søndag 16. marts.

Af indlysende årsager begrænser Molde sig ikke til Nordli i jagten på forstærkning til kanten, en position, der er af høj prioritet for den norske klub, der kommer fra et særdeles skuffende femtepladser i Eliteserien, placeringer der uanset et tæt opløb i både 2023 og 2024 slet ikke står mål med selvforståelsen.

Randers FC meldte allerede i december ud, at man forventede et salg af Simen Nordli i januar, hvilket så i stedet blev et salg af Tammer Bany til West Bromwich Albion.

Men skulle Randers FC havne i Top 6, eller få afklaring om slutspillet, kan det på papiret være lettere at leve med et salg, såfremt man får et stort millionbeløb i kassen, selv om timingen ikke er ideel for Superliga-holdet, der i så fald skal spille et slutspil på 10 runder uden at kunne hente en erstatning for Nordli.

Randers FC møder AGF klokken 19 fredag i Superligaen i en vital kamp for begge hold.

Bodø/Glimt har også tidligere været interesseret i Randers-topscoreren, men de har i stedet hentet Jens Petter Hauge på en permanent kontrakt, hvorfor deres følehorn er trukket væsentligt tilbage.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland får stor bøde

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Nu reagerer Morten Krogh

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Heldige danske damer slår Sverige

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Arsenal – Sporting CP

Brøndby er de dårligste i Europa

Legende stopper som cheftræner for Messi

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Øjner europæisk trofæ



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Voldsom straf til Clement Bischoff