RANDERS (Tipsbladet): I Danmark anser vi Superligaen som værende stærkere og større end den norske Eliteserien, selv om nordmændene på UEFA-ranglisten ligger over den bedste danske række.
Men uanset, hvem der er store- og lillebror, har Norge i Bodø/Glimt og Molde to klubber, der finansielt har muskler, der på en god dag minder om FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF’s.
Så da norske Molde FK for et halvt år siden havde fangearmene ude, fik man hevet talentfulde Mads Enggård med hjem fra Randers i en stor transfer, og noget tilsvarende kan ske igen.
Således er Molde FK ifølge Tipsbladets oplysninger konkret interesseret i Randers FC’s Simen Nordli, der sportsligt passer godt på den profil af kantspiller, den norske mesterskabskandidat har brug for.
Nordmændene har små fire uger til transferdeadline, så der er ikke noget, der pinedød skal på plads her og nu, og der er ej heller landet et bud fra Molde FK, som Randers har skullet forholde sig til.
Men da der ifølge Tipsbladets oplysninger også er seriøs interesse fra MLS, er det ikke helt sikkert, man kan vente helt til den norske transferdeadline 27. marts for at få afklaring.
Randers FC er involveret i et nervepirrende og særdeles vigtigt ræs om at komme i Top 6, og på den led vil det give god mening for den ambitiøse jyske Superliga-klub, hvis Nordli er Randers-spiller i hvert fald indtil efter 22. spillerunde søndag 16. marts.
Af indlysende årsager begrænser Molde sig ikke til Nordli i jagten på forstærkning til kanten, en position, der er af høj prioritet for den norske klub, der kommer fra et særdeles skuffende femtepladser i Eliteserien, placeringer der uanset et tæt opløb i både 2023 og 2024 slet ikke står mål med selvforståelsen.
Randers FC meldte allerede i december ud, at man forventede et salg af Simen Nordli i januar, hvilket så i stedet blev et salg af Tammer Bany til West Bromwich Albion.
Men skulle Randers FC havne i Top 6, eller få afklaring om slutspillet, kan det på papiret være lettere at leve med et salg, såfremt man får et stort millionbeløb i kassen, selv om timingen ikke er ideel for Superliga-holdet, der i så fald skal spille et slutspil på 10 runder uden at kunne hente en erstatning for Nordli.
Randers FC møder AGF klokken 19 fredag i Superligaen i en vital kamp for begge hold.
Bodø/Glimt har også tidligere været interesseret i Randers-topscoreren, men de har i stedet hentet Jens Petter Hauge på en permanent kontrakt, hvorfor deres følehorn er trukket væsentligt tilbage.
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’