,

Afsløring: Konkrete i jagt på Superliga-stjerne

Det er ikke alle steder, transfervinduerne er lukkede. Det gælder i blandt andet i Norge, hvor en topklub har øje på Randers-stjerne.



RANDERS (Tipsbladet): I Danmark anser vi Superligaen som værende stærkere og større end den norske Eliteserien, selv om nordmændene på UEFA-ranglisten ligger over den bedste danske række.

Men uanset, hvem der er store- og lillebror, har Norge i Bodø/Glimt og Molde to klubber, der finansielt har muskler, der på en god dag minder om FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF’s.

Så da norske Molde FK for et halvt år siden havde fangearmene ude, fik man hevet talentfulde Mads Enggård med hjem fra Randers i en stor transfer, og noget tilsvarende kan ske igen.

Således er Molde FK ifølge Tipsbladets oplysninger konkret interesseret i Randers FC’s Simen Nordli, der sportsligt passer godt på den profil af kantspiller, den norske mesterskabskandidat har brug for.

Nordmændene har små fire uger til transferdeadline, så der er ikke noget, der pinedød skal på plads her og nu, og der er ej heller landet et bud fra Molde FK, som Randers har skullet forholde sig til.

Men da der ifølge Tipsbladets oplysninger også er seriøs interesse fra MLS, er det ikke helt sikkert, man kan vente helt til den norske transferdeadline 27. marts for at få afklaring.

Randers FC er involveret i et nervepirrende og særdeles vigtigt ræs om at komme i Top 6, og på den led vil det give god mening for den ambitiøse jyske Superliga-klub, hvis Nordli er Randers-spiller i hvert fald indtil efter 22. spillerunde søndag 16. marts.

Af indlysende årsager begrænser Molde sig ikke til Nordli i jagten på forstærkning til kanten, en position, der er af høj prioritet for den norske klub, der kommer fra et særdeles skuffende femtepladser i Eliteserien, placeringer der uanset et tæt opløb i både 2023 og 2024 slet ikke står mål med selvforståelsen.

Randers FC meldte allerede i december ud, at man forventede et salg af Simen Nordli i januar, hvilket så i stedet blev et salg af Tammer Bany til West Bromwich Albion.

Men skulle Randers FC havne i Top 6, eller få afklaring om slutspillet, kan det på papiret være lettere at leve med et salg, såfremt man får et stort millionbeløb i kassen, selv om timingen ikke er ideel for Superliga-holdet, der i så fald skal spille et slutspil på 10 runder uden at kunne hente en erstatning for Nordli.

Randers FC møder AGF klokken 19 fredag i Superligaen i en vital kamp for begge hold.

Bodø/Glimt har også tidligere været interesseret i Randers-topscoreren, men de har i stedet hentet Jens Petter Hauge på en permanent kontrakt, hvorfor deres følehorn er trukket væsentligt tilbage.



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Endelig godt nyt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Storklub meldes interesseret

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FC København-profil ude med sygdom

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC København-handling går verden rundt 

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Har I tabt sutten, Brøndby?