,

Afsløring: Konkrete i jagt på Superliga-stjerne

Det er ikke alle steder, transfervinduerne er lukkede. Det gælder i blandt andet i Norge, hvor en topklub har øje på Randers-stjerne.



RANDERS (Tipsbladet): I Danmark anser vi Superligaen som værende stærkere og større end den norske Eliteserien, selv om nordmændene på UEFA-ranglisten ligger over den bedste danske række.

Men uanset, hvem der er store- og lillebror, har Norge i Bodø/Glimt og Molde to klubber, der finansielt har muskler, der på en god dag minder om FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF’s.

Så da norske Molde FK for et halvt år siden havde fangearmene ude, fik man hevet talentfulde Mads Enggård med hjem fra Randers i en stor transfer, og noget tilsvarende kan ske igen.

Således er Molde FK ifølge Tipsbladets oplysninger konkret interesseret i Randers FC’s Simen Nordli, der sportsligt passer godt på den profil af kantspiller, den norske mesterskabskandidat har brug for.

Nordmændene har små fire uger til transferdeadline, så der er ikke noget, der pinedød skal på plads her og nu, og der er ej heller landet et bud fra Molde FK, som Randers har skullet forholde sig til.

Men da der ifølge Tipsbladets oplysninger også er seriøs interesse fra MLS, er det ikke helt sikkert, man kan vente helt til den norske transferdeadline 27. marts for at få afklaring.

Randers FC er involveret i et nervepirrende og særdeles vigtigt ræs om at komme i Top 6, og på den led vil det give god mening for den ambitiøse jyske Superliga-klub, hvis Nordli er Randers-spiller i hvert fald indtil efter 22. spillerunde søndag 16. marts.

Af indlysende årsager begrænser Molde sig ikke til Nordli i jagten på forstærkning til kanten, en position, der er af høj prioritet for den norske klub, der kommer fra et særdeles skuffende femtepladser i Eliteserien, placeringer der uanset et tæt opløb i både 2023 og 2024 slet ikke står mål med selvforståelsen.

Randers FC meldte allerede i december ud, at man forventede et salg af Simen Nordli i januar, hvilket så i stedet blev et salg af Tammer Bany til West Bromwich Albion.

Men skulle Randers FC havne i Top 6, eller få afklaring om slutspillet, kan det på papiret være lettere at leve med et salg, såfremt man får et stort millionbeløb i kassen, selv om timingen ikke er ideel for Superliga-holdet, der i så fald skal spille et slutspil på 10 runder uden at kunne hente en erstatning for Nordli.

Randers FC møder AGF klokken 19 fredag i Superligaen i en vital kamp for begge hold.

Bodø/Glimt har også tidligere været interesseret i Randers-topscoreren, men de har i stedet hentet Jens Petter Hauge på en permanent kontrakt, hvorfor deres følehorn er trukket væsentligt tilbage.







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

Snart sker det



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Freiburg – Aston Villa

AGF jagter hollandsk talent

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret