,

Afsløring: Konkrete i jagt på Superliga-stjerne

Det er ikke alle steder, transfervinduerne er lukkede. Det gælder i blandt andet i Norge, hvor en topklub har øje på Randers-stjerne.



RANDERS (Tipsbladet): I Danmark anser vi Superligaen som værende stærkere og større end den norske Eliteserien, selv om nordmændene på UEFA-ranglisten ligger over den bedste danske række.

Men uanset, hvem der er store- og lillebror, har Norge i Bodø/Glimt og Molde to klubber, der finansielt har muskler, der på en god dag minder om FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF’s.

Så da norske Molde FK for et halvt år siden havde fangearmene ude, fik man hevet talentfulde Mads Enggård med hjem fra Randers i en stor transfer, og noget tilsvarende kan ske igen.

Således er Molde FK ifølge Tipsbladets oplysninger konkret interesseret i Randers FC’s Simen Nordli, der sportsligt passer godt på den profil af kantspiller, den norske mesterskabskandidat har brug for.

Nordmændene har små fire uger til transferdeadline, så der er ikke noget, der pinedød skal på plads her og nu, og der er ej heller landet et bud fra Molde FK, som Randers har skullet forholde sig til.

Men da der ifølge Tipsbladets oplysninger også er seriøs interesse fra MLS, er det ikke helt sikkert, man kan vente helt til den norske transferdeadline 27. marts for at få afklaring.

Randers FC er involveret i et nervepirrende og særdeles vigtigt ræs om at komme i Top 6, og på den led vil det give god mening for den ambitiøse jyske Superliga-klub, hvis Nordli er Randers-spiller i hvert fald indtil efter 22. spillerunde søndag 16. marts.

Af indlysende årsager begrænser Molde sig ikke til Nordli i jagten på forstærkning til kanten, en position, der er af høj prioritet for den norske klub, der kommer fra et særdeles skuffende femtepladser i Eliteserien, placeringer der uanset et tæt opløb i både 2023 og 2024 slet ikke står mål med selvforståelsen.

Randers FC meldte allerede i december ud, at man forventede et salg af Simen Nordli i januar, hvilket så i stedet blev et salg af Tammer Bany til West Bromwich Albion.

Men skulle Randers FC havne i Top 6, eller få afklaring om slutspillet, kan det på papiret være lettere at leve med et salg, såfremt man får et stort millionbeløb i kassen, selv om timingen ikke er ideel for Superliga-holdet, der i så fald skal spille et slutspil på 10 runder uden at kunne hente en erstatning for Nordli.

Randers FC møder AGF klokken 19 fredag i Superligaen i en vital kamp for begge hold.

Bodø/Glimt har også tidligere været interesseret i Randers-topscoreren, men de har i stedet hentet Jens Petter Hauge på en permanent kontrakt, hvorfor deres følehorn er trukket væsentligt tilbage.



Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Helt vild med Oscar Schwartau

– Det vil være fuldstændigt magisk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Fælder hård Schmeichel-dom

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur