Tammer Bany har gjort kometkarriere.
For knap et år skiftede han fra B.93 til Randers FC for knap en million kroner, og nu er den 21-årige offensivspiller et af Superligaens hotteste transferemner.
Tipsbladet kunne i starten af januar fortælle, at den belgiske topklub Union Saint-Gilloise på 10 millioner kroner har fået et bud afvist. Også Lausanne fra Schweiz har fået et bud afvist.
Nu er der knap en uge tilbage af transfervinduet, og ifølge Tipsbladets oplysninger sværmer adskillige store klubber omkring Tammer Bany.
Nærmere bestemt viser den skotske mesterklub Celtic samt FC Nantes fra Frankrig, OH Leuven fra Belgien, Al Ahli fra Egypten og Rakow Częstochowa fra Polen interesse for Randers-stjernefrøet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Flere af klubberne har også taget kontakt til spillerens bagland for at blive klogere på Tammer Bany, men endnu er der – som Tipsbladet forstår det – ikke landet yderligere bud på Randers’ bord. Derfor er det også langt fra sikkert, at han allerede denne vinter forlader Randers FC.
I sidste uge sagde Søren Pedersen også i et interview med Tipsbladet, at man regner med at råde over offensivspilleren i foråret.
– Planen er, at Rasmus (Bertelsen, red.) også har ham til rådighed, når vi starter op igen. Men det er klart, at han er en af dem, der har været stor aktivitet omkring, og der er stadig klubber, som er interesseret, så jeg vil ikke sige, at jeg er 100 procent sikker på, at han er her, når vinduet lukker i, men ambitionen er, at han bliver, sagde sportsdirektøren i sidste uge.
Hvis han skal væk, bliver det med sikkerhed ikke billigt. Randers har solgt spillere for over 20 millioner i Filip Bundgaard og Mads Enggård, og prisen på Tammer Bany kan meget vel nå de højder også.
Tammer Bany, 21 år, har scoret to mål og leveret fire assister i 15 kampe og har også imponeret på mange parametre i Superligaen – en liga, han formentlig kun er i på lånt tid, hvis han fortsætter sin optur.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’