Tammer Bany har gjort kometkarriere.
For knap et år skiftede han fra B.93 til Randers FC for knap en million kroner, og nu er den 21-årige offensivspiller et af Superligaens hotteste transferemner.
Tipsbladet kunne i starten af januar fortælle, at den belgiske topklub Union Saint-Gilloise på 10 millioner kroner har fået et bud afvist. Også Lausanne fra Schweiz har fået et bud afvist.
Nu er der knap en uge tilbage af transfervinduet, og ifølge Tipsbladets oplysninger sværmer adskillige store klubber omkring Tammer Bany.
Nærmere bestemt viser den skotske mesterklub Celtic samt FC Nantes fra Frankrig, OH Leuven fra Belgien, Al Ahli fra Egypten og Rakow Częstochowa fra Polen interesse for Randers-stjernefrøet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Flere af klubberne har også taget kontakt til spillerens bagland for at blive klogere på Tammer Bany, men endnu er der – som Tipsbladet forstår det – ikke landet yderligere bud på Randers’ bord. Derfor er det også langt fra sikkert, at han allerede denne vinter forlader Randers FC.
I sidste uge sagde Søren Pedersen også i et interview med Tipsbladet, at man regner med at råde over offensivspilleren i foråret.
– Planen er, at Rasmus (Bertelsen, red.) også har ham til rådighed, når vi starter op igen. Men det er klart, at han er en af dem, der har været stor aktivitet omkring, og der er stadig klubber, som er interesseret, så jeg vil ikke sige, at jeg er 100 procent sikker på, at han er her, når vinduet lukker i, men ambitionen er, at han bliver, sagde sportsdirektøren i sidste uge.
Hvis han skal væk, bliver det med sikkerhed ikke billigt. Randers har solgt spillere for over 20 millioner i Filip Bundgaard og Mads Enggård, og prisen på Tammer Bany kan meget vel nå de højder også.
Tammer Bany, 21 år, har scoret to mål og leveret fire assister i 15 kampe og har også imponeret på mange parametre i Superligaen – en liga, han formentlig kun er i på lånt tid, hvis han fortsætter sin optur.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
FANKLUBBEN
Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER