Tammer Bany har gjort kometkarriere.
For knap et år skiftede han fra B.93 til Randers FC for knap en million kroner, og nu er den 21-årige offensivspiller et af Superligaens hotteste transferemner.
Tipsbladet kunne i starten af januar fortælle, at den belgiske topklub Union Saint-Gilloise på 10 millioner kroner har fået et bud afvist. Også Lausanne fra Schweiz har fået et bud afvist.
Nu er der knap en uge tilbage af transfervinduet, og ifølge Tipsbladets oplysninger sværmer adskillige store klubber omkring Tammer Bany.
Nærmere bestemt viser den skotske mesterklub Celtic samt FC Nantes fra Frankrig, OH Leuven fra Belgien, Al Ahli fra Egypten og Rakow Częstochowa fra Polen interesse for Randers-stjernefrøet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Flere af klubberne har også taget kontakt til spillerens bagland for at blive klogere på Tammer Bany, men endnu er der – som Tipsbladet forstår det – ikke landet yderligere bud på Randers’ bord. Derfor er det også langt fra sikkert, at han allerede denne vinter forlader Randers FC.
I sidste uge sagde Søren Pedersen også i et interview med Tipsbladet, at man regner med at råde over offensivspilleren i foråret.
– Planen er, at Rasmus (Bertelsen, red.) også har ham til rådighed, når vi starter op igen. Men det er klart, at han er en af dem, der har været stor aktivitet omkring, og der er stadig klubber, som er interesseret, så jeg vil ikke sige, at jeg er 100 procent sikker på, at han er her, når vinduet lukker i, men ambitionen er, at han bliver, sagde sportsdirektøren i sidste uge.
Hvis han skal væk, bliver det med sikkerhed ikke billigt. Randers har solgt spillere for over 20 millioner i Filip Bundgaard og Mads Enggård, og prisen på Tammer Bany kan meget vel nå de højder også.
Tammer Bany, 21 år, har scoret to mål og leveret fire assister i 15 kampe og har også imponeret på mange parametre i Superligaen – en liga, han formentlig kun er i på lånt tid, hvis han fortsætter sin optur.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Millionregn over ‘PC’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER