Afsløring: Mesterklub interesseret i Randers-juvel

Der er stor interesse for Tammer Bany, erfarer Tipsbladet.



Tammer Bany har gjort kometkarriere. 

For knap et år skiftede han fra B.93 til Randers FC for knap en million kroner, og nu er den 21-årige offensivspiller et af Superligaens hotteste transferemner. 

Tipsbladet kunne i starten af januar fortælle, at den belgiske topklub Union Saint-Gilloise på 10 millioner kroner har fået et bud afvist. Også Lausanne fra Schweiz har fået et bud afvist. 

Nu er der knap en uge tilbage af transfervinduet, og ifølge Tipsbladets oplysninger sværmer adskillige store klubber omkring Tammer Bany.

Nærmere bestemt viser den skotske mesterklub Celtic samt FC Nantes fra Frankrig, OH Leuven fra Belgien, Al Ahli fra Egypten og Rakow Częstochowa fra Polen interesse for Randers-stjernefrøet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Flere af klubberne har også taget kontakt til spillerens bagland for at blive klogere på Tammer Bany, men endnu er der – som Tipsbladet forstår det – ikke landet yderligere bud på Randers’ bord. Derfor er det også langt fra sikkert, at han allerede denne vinter forlader Randers FC. 

I sidste uge sagde Søren Pedersen også i et interview med Tipsbladet, at man regner med at råde over offensivspilleren i foråret.

– Planen er, at Rasmus (Bertelsen, red.) også har ham til rådighed, når vi starter op igen. Men det er klart, at han er en af dem, der har været stor aktivitet omkring, og der er stadig klubber, som er interesseret, så jeg vil ikke sige, at jeg er 100 procent sikker på, at han er her, når vinduet lukker i, men ambitionen er, at han bliver, sagde sportsdirektøren i sidste uge. 

Hvis han skal væk, bliver det med sikkerhed ikke billigt. Randers har solgt spillere for over 20 millioner i Filip Bundgaard og Mads Enggård, og prisen på Tammer Bany kan meget vel nå de højder også.

Tammer Bany, 21 år, har scoret to mål og leveret fire assister i 15 kampe og har også imponeret på mange parametre i Superligaen – en liga, han formentlig kun er i på lånt tid, hvis han fortsætter sin optur.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Lurer på Superliga-stjerne

Et skridt tættere Englands største stadion

Norge – Senegal

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Her kan du se Norge mod Senegal

Slagter stjerner: Noget lort!

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL