Afsløring: Mesterklub interesseret i Randers-juvel

Der er stor interesse for Tammer Bany, erfarer Tipsbladet.



Tammer Bany har gjort kometkarriere. 

For knap et år skiftede han fra B.93 til Randers FC for knap en million kroner, og nu er den 21-årige offensivspiller et af Superligaens hotteste transferemner. 

Tipsbladet kunne i starten af januar fortælle, at den belgiske topklub Union Saint-Gilloise på 10 millioner kroner har fået et bud afvist. Også Lausanne fra Schweiz har fået et bud afvist. 

Nu er der knap en uge tilbage af transfervinduet, og ifølge Tipsbladets oplysninger sværmer adskillige store klubber omkring Tammer Bany.

Nærmere bestemt viser den skotske mesterklub Celtic samt FC Nantes fra Frankrig, OH Leuven fra Belgien, Al Ahli fra Egypten og Rakow Częstochowa fra Polen interesse for Randers-stjernefrøet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Flere af klubberne har også taget kontakt til spillerens bagland for at blive klogere på Tammer Bany, men endnu er der – som Tipsbladet forstår det – ikke landet yderligere bud på Randers’ bord. Derfor er det også langt fra sikkert, at han allerede denne vinter forlader Randers FC. 

I sidste uge sagde Søren Pedersen også i et interview med Tipsbladet, at man regner med at råde over offensivspilleren i foråret.

– Planen er, at Rasmus (Bertelsen, red.) også har ham til rådighed, når vi starter op igen. Men det er klart, at han er en af dem, der har været stor aktivitet omkring, og der er stadig klubber, som er interesseret, så jeg vil ikke sige, at jeg er 100 procent sikker på, at han er her, når vinduet lukker i, men ambitionen er, at han bliver, sagde sportsdirektøren i sidste uge. 

Hvis han skal væk, bliver det med sikkerhed ikke billigt. Randers har solgt spillere for over 20 millioner i Filip Bundgaard og Mads Enggård, og prisen på Tammer Bany kan meget vel nå de højder også.

Tammer Bany, 21 år, har scoret to mål og leveret fire assister i 15 kampe og har også imponeret på mange parametre i Superligaen – en liga, han formentlig kun er i på lånt tid, hvis han fortsætter sin optur.





‘Det var verdens undergang’




LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

England – Argentina

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen