Coronavirussen har krævet sit første offer i dansk topfodbold. Det står nu klart, at 2. division ikke kan nå at spille alle kampe i sæsonen færdig. Derfor arbejder man på to forskellige løsninger for, hvor mange kampe man kan nå.
Det fremgår af en orientering til 2. divisionsklubber fra Divisionsforeningen, som tipsbladet.dk er kommet i besiddelse af. Her står konklusionen sort på hvidt: “2. Division kan ikke længere nå at spille 16 runder”.
Der er to forhold, der betyder, at det nu er for sent at afvikle dem alle.
For det første har klubberne og Divisionsforeningen sat 4.-5. juli som den sidste weekend, hvor der kan spilles kampe i 2. division. “Hvis vi spiller længere ind i juli måned kan vi risikere sportslig skævvridning,” skriver Divisionsforeningen som begrundelse.
Her hentyder den formentlig til, at der er forskellige grader af professionalisme i 2. division. Nogle hold er amatører, andre deltidsproffer og nogle fuldtidsprofessionelle. Dermed er der stor forskel på, hvorvidt klubberne kan “tvinge” spillerne til at flytte ferier og arbejdsforpligtelser.
For det andet strakte det oprindelige kampprogram sig i forvejen til 20. juni, så modsat Superligaen og 1. division, der skulle slutte i maj, er der færre “nye” uger at gøre godt med, selv om man altså spiller ind i juli måned.
Derfor arbejder Divisionsforeningen med to scenarier: 11 spillerunder og 5 spillerunder plus to playoffkampe.
11 runder:
Holdene spiller de fem resterende runder af grundspillet og seks kampe i slutspillet. Normalt er der 11 kampe i slutspillet, men i denne model skal holdene kun spille én kamp mod de hold, der kommer fra den anden pulje.
5 runder:
I dette scenarie spiller begge puljer grundspillet færdig, altså de resterende fem spillerunder. Derefter mødes de to bedste hold fra hver pulje i to playoffkampe om retten til at rykke op i 1. division. Det er aktuelt FC Helsingør og Aarhus Fremad.
Divisionsforeningen skriver også, at det fortsat afhænger af, hvor hurtigt regeringen tillader, at man kan afvikle fodboldkampe. Næste skæringsdato er 10. maj. De to opstillede scenarier gælder for, at sæsonen kan genoptages kort efter den dato. Kan den ikke det, kan det i yderste konsekvens medføre, at der slet ikke spilles flere kampe.
Det vil både Divisionsforeningen og klubberne dog gerne undgå.
Divisionsforeningen understreger desuden, at uanset om 2. division kan spille flere kampe, eller om sæsonen må afsluttes uden flere kampe, så fastholdes det planlagte antal op- og nedrykninger.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
LIVE: Husker du ham? Træner overfaldet i Polen
I svime: Som en ny spiller
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Froholdt på tavlen i storkamp
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Alpha retter hård kritik
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
