Coronavirussen har krævet sit første offer i dansk topfodbold. Det står nu klart, at 2. division ikke kan nå at spille alle kampe i sæsonen færdig. Derfor arbejder man på to forskellige løsninger for, hvor mange kampe man kan nå.
Det fremgår af en orientering til 2. divisionsklubber fra Divisionsforeningen, som tipsbladet.dk er kommet i besiddelse af. Her står konklusionen sort på hvidt: “2. Division kan ikke længere nå at spille 16 runder”.
Der er to forhold, der betyder, at det nu er for sent at afvikle dem alle.
For det første har klubberne og Divisionsforeningen sat 4.-5. juli som den sidste weekend, hvor der kan spilles kampe i 2. division. “Hvis vi spiller længere ind i juli måned kan vi risikere sportslig skævvridning,” skriver Divisionsforeningen som begrundelse.
Her hentyder den formentlig til, at der er forskellige grader af professionalisme i 2. division. Nogle hold er amatører, andre deltidsproffer og nogle fuldtidsprofessionelle. Dermed er der stor forskel på, hvorvidt klubberne kan “tvinge” spillerne til at flytte ferier og arbejdsforpligtelser.
For det andet strakte det oprindelige kampprogram sig i forvejen til 20. juni, så modsat Superligaen og 1. division, der skulle slutte i maj, er der færre “nye” uger at gøre godt med, selv om man altså spiller ind i juli måned.
Derfor arbejder Divisionsforeningen med to scenarier: 11 spillerunder og 5 spillerunder plus to playoffkampe.
11 runder:
Holdene spiller de fem resterende runder af grundspillet og seks kampe i slutspillet. Normalt er der 11 kampe i slutspillet, men i denne model skal holdene kun spille én kamp mod de hold, der kommer fra den anden pulje.
5 runder:
I dette scenarie spiller begge puljer grundspillet færdig, altså de resterende fem spillerunder. Derefter mødes de to bedste hold fra hver pulje i to playoffkampe om retten til at rykke op i 1. division. Det er aktuelt FC Helsingør og Aarhus Fremad.
Divisionsforeningen skriver også, at det fortsat afhænger af, hvor hurtigt regeringen tillader, at man kan afvikle fodboldkampe. Næste skæringsdato er 10. maj. De to opstillede scenarier gælder for, at sæsonen kan genoptages kort efter den dato. Kan den ikke det, kan det i yderste konsekvens medføre, at der slet ikke spilles flere kampe.
Det vil både Divisionsforeningen og klubberne dog gerne undgå.
Divisionsforeningen understreger desuden, at uanset om 2. division kan spille flere kampe, eller om sæsonen må afsluttes uden flere kampe, så fastholdes det planlagte antal op- og nedrykninger.
LIVE
LIVE: – Der venter store adresser for Neestrup
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Melder ud om Kasper Hjulmand
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Rasmus Højlund har ikke set det før
Stor profil glad for Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
EKSKLUSIVT
Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
