Afsløring: Opgiver at spille sæsonen til ende i 2. division

2. division kan ikke spille alle kampe i denne sæson. I stedet satser Divisionsforeningen på at spille enten 11 eller 5 spillerunder.



Coronavirussen har krævet sit første offer i dansk topfodbold. Det står nu klart, at 2. division ikke kan nå at spille alle kampe i sæsonen færdig. Derfor arbejder man på to forskellige løsninger for, hvor mange kampe man kan nå.

Det fremgår af en orientering til 2. divisionsklubber fra Divisionsforeningen, som tipsbladet.dk er kommet i besiddelse af. Her står konklusionen sort på hvidt: “2. Division kan ikke længere nå at spille 16 runder”.

Der er to forhold, der betyder, at det nu er for sent at afvikle dem alle.

For det første har klubberne og Divisionsforeningen sat 4.-5. juli som den sidste weekend, hvor der kan spilles kampe i 2. division. “Hvis vi spiller længere ind i juli måned kan vi risikere sportslig skævvridning,” skriver Divisionsforeningen som begrundelse.

Her hentyder den formentlig til, at der er forskellige grader af professionalisme i 2. division. Nogle hold er amatører, andre deltidsproffer og nogle fuldtidsprofessionelle. Dermed er der stor forskel på, hvorvidt klubberne kan “tvinge” spillerne til at flytte ferier og arbejdsforpligtelser.

For det andet strakte det oprindelige kampprogram sig i forvejen til 20. juni, så modsat Superligaen og 1. division, der skulle slutte i maj, er der færre “nye” uger at gøre godt med, selv om man altså spiller ind i juli måned.

Derfor arbejder Divisionsforeningen med to scenarier: 11 spillerunder og 5 spillerunder plus to playoffkampe.

11 runder:

Holdene spiller de fem resterende runder af grundspillet og seks kampe i slutspillet. Normalt er der 11 kampe i slutspillet, men i denne model skal holdene kun spille én kamp mod de hold, der kommer fra den anden pulje.

5 runder:

I dette scenarie spiller begge puljer grundspillet færdig, altså de resterende fem spillerunder. Derefter mødes de to bedste hold fra hver pulje i to playoffkampe om retten til at rykke op i 1. division. Det er aktuelt FC Helsingør og Aarhus Fremad.

Divisionsforeningen skriver også, at det fortsat afhænger af, hvor hurtigt regeringen tillader, at man kan afvikle fodboldkampe. Næste skæringsdato er 10. maj. De to opstillede scenarier gælder for, at sæsonen kan genoptages kort efter den dato. Kan den ikke det, kan det i yderste konsekvens medføre, at der slet ikke spilles flere kampe.

Det vil både Divisionsforeningen og klubberne dog gerne undgå.

Divisionsforeningen understreger desuden, at uanset om 2. division kan spille flere kampe, eller om sæsonen må afsluttes uden flere kampe, så fastholdes det planlagte antal op- og nedrykninger.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Mere aktivitet på vej i FC København

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyr dansk bomber til Everton?

Stor profil skifter til FC København

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

– Det er meget svært for Nørgaard



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Store ord om Roony Bardghji

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK