Coronavirussen har krævet sit første offer i dansk topfodbold. Det står nu klart, at 2. division ikke kan nå at spille alle kampe i sæsonen færdig. Derfor arbejder man på to forskellige løsninger for, hvor mange kampe man kan nå.
Det fremgår af en orientering til 2. divisionsklubber fra Divisionsforeningen, som tipsbladet.dk er kommet i besiddelse af. Her står konklusionen sort på hvidt: “2. Division kan ikke længere nå at spille 16 runder”.
Der er to forhold, der betyder, at det nu er for sent at afvikle dem alle.
For det første har klubberne og Divisionsforeningen sat 4.-5. juli som den sidste weekend, hvor der kan spilles kampe i 2. division. “Hvis vi spiller længere ind i juli måned kan vi risikere sportslig skævvridning,” skriver Divisionsforeningen som begrundelse.
Her hentyder den formentlig til, at der er forskellige grader af professionalisme i 2. division. Nogle hold er amatører, andre deltidsproffer og nogle fuldtidsprofessionelle. Dermed er der stor forskel på, hvorvidt klubberne kan “tvinge” spillerne til at flytte ferier og arbejdsforpligtelser.
For det andet strakte det oprindelige kampprogram sig i forvejen til 20. juni, så modsat Superligaen og 1. division, der skulle slutte i maj, er der færre “nye” uger at gøre godt med, selv om man altså spiller ind i juli måned.
Derfor arbejder Divisionsforeningen med to scenarier: 11 spillerunder og 5 spillerunder plus to playoffkampe.
11 runder:
Holdene spiller de fem resterende runder af grundspillet og seks kampe i slutspillet. Normalt er der 11 kampe i slutspillet, men i denne model skal holdene kun spille én kamp mod de hold, der kommer fra den anden pulje.
5 runder:
I dette scenarie spiller begge puljer grundspillet færdig, altså de resterende fem spillerunder. Derefter mødes de to bedste hold fra hver pulje i to playoffkampe om retten til at rykke op i 1. division. Det er aktuelt FC Helsingør og Aarhus Fremad.
Divisionsforeningen skriver også, at det fortsat afhænger af, hvor hurtigt regeringen tillader, at man kan afvikle fodboldkampe. Næste skæringsdato er 10. maj. De to opstillede scenarier gælder for, at sæsonen kan genoptages kort efter den dato. Kan den ikke det, kan det i yderste konsekvens medføre, at der slet ikke spilles flere kampe.
Det vil både Divisionsforeningen og klubberne dog gerne undgå.
Divisionsforeningen understreger desuden, at uanset om 2. division kan spille flere kampe, eller om sæsonen må afsluttes uden flere kampe, så fastholdes det planlagte antal op- og nedrykninger.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT
Brasilien – Haiti
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
