Afsløring: Opgiver at spille sæsonen til ende i 2. division

2. division kan ikke spille alle kampe i denne sæson. I stedet satser Divisionsforeningen på at spille enten 11 eller 5 spillerunder.



Coronavirussen har krævet sit første offer i dansk topfodbold. Det står nu klart, at 2. division ikke kan nå at spille alle kampe i sæsonen færdig. Derfor arbejder man på to forskellige løsninger for, hvor mange kampe man kan nå.

Det fremgår af en orientering til 2. divisionsklubber fra Divisionsforeningen, som tipsbladet.dk er kommet i besiddelse af. Her står konklusionen sort på hvidt: “2. Division kan ikke længere nå at spille 16 runder”.

Der er to forhold, der betyder, at det nu er for sent at afvikle dem alle.

For det første har klubberne og Divisionsforeningen sat 4.-5. juli som den sidste weekend, hvor der kan spilles kampe i 2. division. “Hvis vi spiller længere ind i juli måned kan vi risikere sportslig skævvridning,” skriver Divisionsforeningen som begrundelse.

Her hentyder den formentlig til, at der er forskellige grader af professionalisme i 2. division. Nogle hold er amatører, andre deltidsproffer og nogle fuldtidsprofessionelle. Dermed er der stor forskel på, hvorvidt klubberne kan “tvinge” spillerne til at flytte ferier og arbejdsforpligtelser.

For det andet strakte det oprindelige kampprogram sig i forvejen til 20. juni, så modsat Superligaen og 1. division, der skulle slutte i maj, er der færre “nye” uger at gøre godt med, selv om man altså spiller ind i juli måned.

Derfor arbejder Divisionsforeningen med to scenarier: 11 spillerunder og 5 spillerunder plus to playoffkampe.

11 runder:

Holdene spiller de fem resterende runder af grundspillet og seks kampe i slutspillet. Normalt er der 11 kampe i slutspillet, men i denne model skal holdene kun spille én kamp mod de hold, der kommer fra den anden pulje.

5 runder:

I dette scenarie spiller begge puljer grundspillet færdig, altså de resterende fem spillerunder. Derefter mødes de to bedste hold fra hver pulje i to playoffkampe om retten til at rykke op i 1. division. Det er aktuelt FC Helsingør og Aarhus Fremad.

Divisionsforeningen skriver også, at det fortsat afhænger af, hvor hurtigt regeringen tillader, at man kan afvikle fodboldkampe. Næste skæringsdato er 10. maj. De to opstillede scenarier gælder for, at sæsonen kan genoptages kort efter den dato. Kan den ikke det, kan det i yderste konsekvens medføre, at der slet ikke spilles flere kampe.

Det vil både Divisionsforeningen og klubberne dog gerne undgå.

Divisionsforeningen understreger desuden, at uanset om 2. division kan spille flere kampe, eller om sæsonen må afsluttes uden flere kampe, så fastholdes det planlagte antal op- og nedrykninger.





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Cooper gav hård og ærlig besked

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Barcelona klager til UEFA



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

‘Jeg er rørt og glad’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Legende i stor kritik af Brøndby IF

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Hård kritik af FCM-profil

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chelsea – Manchester City

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Liverpool – Fulham

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!