30 millioner kroner.
Så mange penge skylder FIFA at betale til over 400 spillere, der er blevet snydt for penge af deres klubber, selv om de spillere allerede i starten af året fik tilkendt erstatning af en særlig FIFA-fond oprettet til formålet.
Tipsbladet skrev tidligere på efteråret om sagen og det grelle tilfælde i Danmark, hvor en lang række spillere i konkurs- og skandaleramte Jammerbugt ikke havde fået de penge, de var blevet lovet af FIFA.
Det var hverken spillerne eller Spillerforeningen i Danmark den mindste smule forstående over.
Læs om sagen her
Og med tilbageholdte betalinger på op mod en million kroner var der heller ikke tale om småpenge for de i alt 18 spillere, hvoraf en lang række af spillerne er tilbage i deres hjemlande, hvor lønniveauet er meget langt under det danske.
Men nu ser det ud til at lysne for de Jammerbugt-spillere, der indtil videre har måttet se langt efter de penge, de var blevet lovet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har spillerforeninger i en række lande fået besked fra FIFA om, at der nu endelig er penge på vej til spillerne.
Og ifølge Tipsbladets oplysninger gælder det også for de spillere fra hedengangne Jammerbugt, der er blevet tilkendt kompensation fra FIFA-fonden.
Læs kommentarerne fra direktøren i Spillerforeningen, der var dybt forarget over den manglende betaling
Spillere fra klubber i Portugal og Grækenland, der på forskellige måder er blevet snydt for betaling og ligesom Jammerbugt-spillerne fik tilkendt kompensation i starten af 2024, er begyndt at få penge.
– Det er med stor tilfredshed, at de ser, at midlerne fra den fjerde runde betalinger i FIFA-fonden endelig bliver udbetalt. Vi føler, at den sunde fornuft har sejret efter appellerne om, at FIFA ikke brugte sagen som et 'våben', siger formanden for den portugisiske spillerforeningen Joaquim Evangelista til det portugisiske medie Record.
– Vi er allermest glade for, at der nu bliver ydet noget retfærdighed i de konkurssager, der har skadet hundredvis af spillere i vores land, siger Joaquim Evangelista.
Jammerbugt gik konkurs i sensommeren 2022, da korthuset ramlede for den tyske svindler Klaus-Dieter Müller, der også efterlod en længere række spillere, der ikke er blandt de 18 registrerede spillere i FIFA-kompensationssagen, med økonomiske og sportslige tømmermænd og et hav af brudte løfter.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TRANSFER