Afsløring: Penge på vej til svindlede spillere

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der en afklaring på vej i sagen om spillere, der blev snydt for penge ved Jammerbugts konkurs.



30 millioner kroner.

Så mange penge skylder FIFA at betale til over 400 spillere, der er blevet snydt for penge af deres klubber, selv om de spillere allerede i starten af året fik tilkendt erstatning af en særlig FIFA-fond oprettet til formålet.

Tipsbladet skrev tidligere på efteråret om sagen og det grelle tilfælde i Danmark, hvor en lang række spillere i konkurs- og skandaleramte Jammerbugt ikke havde fået de penge, de var blevet lovet af FIFA.

Det var hverken spillerne eller Spillerforeningen i Danmark den mindste smule forstående over.

Læs om sagen her

Og med tilbageholdte betalinger på op mod en million kroner var der heller ikke tale om småpenge for de i alt 18 spillere, hvoraf en lang række af spillerne er tilbage i deres hjemlande, hvor lønniveauet er meget langt under det danske.

Men nu ser det ud til at lysne for de Jammerbugt-spillere, der indtil videre har måttet se langt efter de penge, de var blevet lovet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har spillerforeninger i en række lande fået besked fra FIFA om, at der nu endelig er penge på vej til spillerne.

Og ifølge Tipsbladets oplysninger gælder det også for de spillere fra hedengangne Jammerbugt, der er blevet tilkendt kompensation fra FIFA-fonden.

Læs kommentarerne fra direktøren i Spillerforeningen, der var dybt forarget over den manglende betaling

Spillere fra klubber i Portugal og Grækenland, der på forskellige måder er blevet snydt for betaling og ligesom Jammerbugt-spillerne fik tilkendt kompensation i starten af 2024, er begyndt at få penge.

– Det er med stor tilfredshed, at de ser, at midlerne fra den fjerde runde betalinger i FIFA-fonden endelig bliver udbetalt. Vi føler, at den sunde fornuft har sejret efter appellerne om, at FIFA ikke brugte sagen som et 'våben', siger formanden for den portugisiske spillerforeningen Joaquim Evangelista til det portugisiske medie Record.

– Vi er allermest glade for, at der nu bliver ydet noget retfærdighed i de konkurssager, der har skadet hundredvis af spillere i vores land, siger Joaquim Evangelista.

Jammerbugt gik konkurs i sensommeren 2022, da korthuset ramlede for den tyske svindler Klaus-Dieter Müller, der også efterlod en længere række spillere, der ikke er blandt de 18 registrerede spillere i FIFA-kompensationssagen, med økonomiske og sportslige tømmermænd og et hav af brudte løfter.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek