Afsløring: Penge på vej til svindlede spillere

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der en afklaring på vej i sagen om spillere, der blev snydt for penge ved Jammerbugts konkurs.



30 millioner kroner.

Så mange penge skylder FIFA at betale til over 400 spillere, der er blevet snydt for penge af deres klubber, selv om de spillere allerede i starten af året fik tilkendt erstatning af en særlig FIFA-fond oprettet til formålet.

Tipsbladet skrev tidligere på efteråret om sagen og det grelle tilfælde i Danmark, hvor en lang række spillere i konkurs- og skandaleramte Jammerbugt ikke havde fået de penge, de var blevet lovet af FIFA.

Det var hverken spillerne eller Spillerforeningen i Danmark den mindste smule forstående over.

Læs om sagen her

Og med tilbageholdte betalinger på op mod en million kroner var der heller ikke tale om småpenge for de i alt 18 spillere, hvoraf en lang række af spillerne er tilbage i deres hjemlande, hvor lønniveauet er meget langt under det danske.

Men nu ser det ud til at lysne for de Jammerbugt-spillere, der indtil videre har måttet se langt efter de penge, de var blevet lovet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har spillerforeninger i en række lande fået besked fra FIFA om, at der nu endelig er penge på vej til spillerne.

Og ifølge Tipsbladets oplysninger gælder det også for de spillere fra hedengangne Jammerbugt, der er blevet tilkendt kompensation fra FIFA-fonden.

Læs kommentarerne fra direktøren i Spillerforeningen, der var dybt forarget over den manglende betaling

Spillere fra klubber i Portugal og Grækenland, der på forskellige måder er blevet snydt for betaling og ligesom Jammerbugt-spillerne fik tilkendt kompensation i starten af 2024, er begyndt at få penge.

– Det er med stor tilfredshed, at de ser, at midlerne fra den fjerde runde betalinger i FIFA-fonden endelig bliver udbetalt. Vi føler, at den sunde fornuft har sejret efter appellerne om, at FIFA ikke brugte sagen som et 'våben', siger formanden for den portugisiske spillerforeningen Joaquim Evangelista til det portugisiske medie Record.

– Vi er allermest glade for, at der nu bliver ydet noget retfærdighed i de konkurssager, der har skadet hundredvis af spillere i vores land, siger Joaquim Evangelista.

Jammerbugt gik konkurs i sensommeren 2022, da korthuset ramlede for den tyske svindler Klaus-Dieter Müller, der også efterlod en længere række spillere, der ikke er blandt de 18 registrerede spillere i FIFA-kompensationssagen, med økonomiske og sportslige tømmermænd og et hav af brudte løfter.





AGF er mestre – her er deres vej i Europa




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De bliver monstersalg til sommer

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Randers FC – OB



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’