AG København bliver fodboldklub i det nye år

Jesper “Kasi” Nielsens drømme om en fodboldklub i AG København-regi lever. I det nye år kan klubben formentlig præsentere en plan.



Jesper Nielsen – eller bare Kasi-Jesper – har en drøm om at skabe en fodboldklub i AG København, der er blevet en stor succés som håndboldklub. Meningen er at gå i luften som fodboldklub fra næste sæson, men først i det nye år kan AG København præsentere planerne for et nyt stort fodboldprojekt i Københavns-området.

– Der kommer ikke til at ske noget i år, men vi arbejder med en skæringsdato, der hedder den 1. marts 2012. Så forhåbentlig kan vi i starten af det nye år gå ud med en plan, for det er stadig meningen, at vores fodboldprojekt skal gå i luften fra sæsonen, der starter i sommeren 2012, siger AG Københavns administrerende direktør Søren Colding til tipsbladet.dk.

Skæringsdatoen 1. marts er ikke tilfældigt udvalgt. Senest til den tid skal papirerne omkring det nye klubsetup ligge hos DBU, og netopn setup’et i den nye klub har AG København slet ikke på plads endnu.

Der er flere modeller i spil. De kan starte i en 1. eller 2. divisionsklub, men det er også en mulighed at gå ind i én af de klubber, der allerede spiller i Superligaen i dag.

– Det er en sympatisk tanke at starte i 1. eller 2. division, for vi kan godt lide at bygge tingene op fra bunden, men vi vil også gerne være med højere oppe fra start, så der er flere muligheder i spil. Vi snakker med en helt masse mennesker om, hvordan vi får det her projekt på skinner, men vi har ikke lavet nogen aftaler endnu. Der er tre klubber inde i billeder, og af hensyn til dem ønsker jeg ikke at nævne navne, siger Søren Colding.

I juni forlød det, at Kasi-Jesper var på vej ind i FC Nordsjælland. I august udtalte han, at han var i kontakt med flere Superliga-klubber omkring sine planer.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Chok i Wolfsburg

Horsens kommer tættere på oprykning

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tottenham jagter choktransfer

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’