Jesper Nielsen – eller bare Kasi-Jesper – har en drøm om at skabe en fodboldklub i AG København, der er blevet en stor succés som håndboldklub. Meningen er at gå i luften som fodboldklub fra næste sæson, men først i det nye år kan AG København præsentere planerne for et nyt stort fodboldprojekt i Københavns-området.
– Der kommer ikke til at ske noget i år, men vi arbejder med en skæringsdato, der hedder den 1. marts 2012. Så forhåbentlig kan vi i starten af det nye år gå ud med en plan, for det er stadig meningen, at vores fodboldprojekt skal gå i luften fra sæsonen, der starter i sommeren 2012, siger AG Københavns administrerende direktør Søren Colding til tipsbladet.dk.
Skæringsdatoen 1. marts er ikke tilfældigt udvalgt. Senest til den tid skal papirerne omkring det nye klubsetup ligge hos DBU, og netopn setup’et i den nye klub har AG København slet ikke på plads endnu.
Der er flere modeller i spil. De kan starte i en 1. eller 2. divisionsklub, men det er også en mulighed at gå ind i én af de klubber, der allerede spiller i Superligaen i dag.
– Det er en sympatisk tanke at starte i 1. eller 2. division, for vi kan godt lide at bygge tingene op fra bunden, men vi vil også gerne være med højere oppe fra start, så der er flere muligheder i spil. Vi snakker med en helt masse mennesker om, hvordan vi får det her projekt på skinner, men vi har ikke lavet nogen aftaler endnu. Der er tre klubber inde i billeder, og af hensyn til dem ønsker jeg ikke at nævne navne, siger Søren Colding.
I juni forlød det, at Kasi-Jesper var på vej ind i FC Nordsjælland. I august udtalte han, at han var i kontakt med flere Superliga-klubber omkring sine planer.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW