AG København bliver fodboldklub i det nye år

Jesper “Kasi” Nielsens drømme om en fodboldklub i AG København-regi lever. I det nye år kan klubben formentlig præsentere en plan.



Jesper Nielsen – eller bare Kasi-Jesper – har en drøm om at skabe en fodboldklub i AG København, der er blevet en stor succés som håndboldklub. Meningen er at gå i luften som fodboldklub fra næste sæson, men først i det nye år kan AG København præsentere planerne for et nyt stort fodboldprojekt i Københavns-området.

– Der kommer ikke til at ske noget i år, men vi arbejder med en skæringsdato, der hedder den 1. marts 2012. Så forhåbentlig kan vi i starten af det nye år gå ud med en plan, for det er stadig meningen, at vores fodboldprojekt skal gå i luften fra sæsonen, der starter i sommeren 2012, siger AG Københavns administrerende direktør Søren Colding til tipsbladet.dk.

Skæringsdatoen 1. marts er ikke tilfældigt udvalgt. Senest til den tid skal papirerne omkring det nye klubsetup ligge hos DBU, og netopn setup’et i den nye klub har AG København slet ikke på plads endnu.

Der er flere modeller i spil. De kan starte i en 1. eller 2. divisionsklub, men det er også en mulighed at gå ind i én af de klubber, der allerede spiller i Superligaen i dag.

– Det er en sympatisk tanke at starte i 1. eller 2. division, for vi kan godt lide at bygge tingene op fra bunden, men vi vil også gerne være med højere oppe fra start, så der er flere muligheder i spil. Vi snakker med en helt masse mennesker om, hvordan vi får det her projekt på skinner, men vi har ikke lavet nogen aftaler endnu. Der er tre klubber inde i billeder, og af hensyn til dem ønsker jeg ikke at nævne navne, siger Søren Colding.

I juni forlød det, at Kasi-Jesper var på vej ind i FC Nordsjælland. I august udtalte han, at han var i kontakt med flere Superliga-klubber omkring sine planer.



Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Dybt skuffet og trist

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Stor derby-bøde til FC København

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen