AG København bliver fodboldklub i det nye år

Jesper “Kasi” Nielsens drømme om en fodboldklub i AG København-regi lever. I det nye år kan klubben formentlig præsentere en plan.



Jesper Nielsen – eller bare Kasi-Jesper – har en drøm om at skabe en fodboldklub i AG København, der er blevet en stor succés som håndboldklub. Meningen er at gå i luften som fodboldklub fra næste sæson, men først i det nye år kan AG København præsentere planerne for et nyt stort fodboldprojekt i Københavns-området.

– Der kommer ikke til at ske noget i år, men vi arbejder med en skæringsdato, der hedder den 1. marts 2012. Så forhåbentlig kan vi i starten af det nye år gå ud med en plan, for det er stadig meningen, at vores fodboldprojekt skal gå i luften fra sæsonen, der starter i sommeren 2012, siger AG Københavns administrerende direktør Søren Colding til tipsbladet.dk.

Skæringsdatoen 1. marts er ikke tilfældigt udvalgt. Senest til den tid skal papirerne omkring det nye klubsetup ligge hos DBU, og netopn setup’et i den nye klub har AG København slet ikke på plads endnu.

Der er flere modeller i spil. De kan starte i en 1. eller 2. divisionsklub, men det er også en mulighed at gå ind i én af de klubber, der allerede spiller i Superligaen i dag.

– Det er en sympatisk tanke at starte i 1. eller 2. division, for vi kan godt lide at bygge tingene op fra bunden, men vi vil også gerne være med højere oppe fra start, så der er flere muligheder i spil. Vi snakker med en helt masse mennesker om, hvordan vi får det her projekt på skinner, men vi har ikke lavet nogen aftaler endnu. Der er tre klubber inde i billeder, og af hensyn til dem ønsker jeg ikke at nævne navne, siger Søren Colding.

I juni forlød det, at Kasi-Jesper var på vej ind i FC Nordsjælland. I august udtalte han, at han var i kontakt med flere Superliga-klubber omkring sine planer.







LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FC Midtjylland – Viborg FF

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB