Agent fik 37 millioner for Zlatan-handel

Inter købte Zlatan Ibrahimovic for 183 millioner kroner i Juventus, men det var ikke kun Torino-klubben som scorede kassen. Zlatans agent fik et guldrandet honorar på 37 millioner kroner for handlen



Inter ville have Zlatan Ibrahimovic for enhver pris, og storklubben trak sig sejrrigt ud af kampen om den svenske angriber takket være beslutsomhed og en stor pose penge til Ibrahimovic og agenten Mino Raiola.

Normalt får agenterne store summer ved spillerhandler, blandt andet skabte det stor debat i England, da agenten Paul Stretford indkasserede 16,5 millioner kroner for sin rolle i forbindelse med Rooneys skifte fra Everton til Manchester United for 300 millioner kroner. Det understreger blot, at der her er tale om rigtig mange penge, og det var også en af de ting som var tæt på at få handlen til at gå i vasken. Det erfarer svenske Aftonbladet. Kampen om Zlatan Ibrahimovic var hård til det sidste, og mange troede ikke at handlen blev en realitet, da Inter umiddelbart inden præsenterede Hernan Crespo som ny spiller i klubben. Men Roberto Mancini har længe været en stor beundrer af den 24-årige svensker, som han ved tidligere lejligheder har sat i samme kategori som Fiorentinas målkonge, Luca Toni.

Inters Massimo Moratti satte trumf på handlen ved at tilbyde Mino Raiola 46 millioner svenske kroner (cirka 37 millioner danske kroner, red.) og det satte skub i handlen. AC Milan var også med i kapløbet til det sidste, men Berlusconi var ikke villig til at lægge de mange penge på bordet.

Mino Raiola har tilsyneladende stået i kulissen og brugt Ibrahimovic som en marionetdukke i hans bestræbelser på at komme væk fra Juventus, og agenten har angiveligt styret Ibrahimovic’ katastrofe-kurs mod Juventus-ledelsen. En situation, der fik ledelsen til at sælge deres angrebsstjerne til højstbydende efter turbulente dage, hvor Ibrahimovic blandt andet truede med sagsanlæg og angiveligt foretrak sin playstation frem for at støtte holdkammeraterne i en træningskamp.

Årsløn: 37 millioner kroner

Mino Raiola er dog ikke den eneste, der griner hele vejen til banken. Zlatan har også sit på det tørre med en nettoårsløn på 37 millioner danske kroner de næste fire år, og han træder dermed ind i gruppen af superlønninger i klubben, der også har Hernan Crespo, Luis Figo, Patrick Vieira og Adriano som prominente medlemmer.

En økonomisk drøm fra Zlatan Ibrahimovic, men også en drengedrøm der nu går i opfyldelse. Allerede i sommeren 2000 sagde den 18-årig Ibrahimovic, at han ville skrive kontrakt med Inter inden for de næste tre år, men det kom altså ikke helt til holde stik. Dengang havde han plakater med idolet Ronaldo hængende på sit værelse, og i dag kan han gå ud på træningsbanen med Adriano, Crespo og alle de andre stjerner i favoritklubben.







Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’