Inter ville have Zlatan Ibrahimovic for enhver pris, og storklubben trak sig sejrrigt ud af kampen om den svenske angriber takket være beslutsomhed og en stor pose penge til Ibrahimovic og agenten Mino Raiola.
Normalt får agenterne store summer ved spillerhandler, blandt andet skabte det stor debat i England, da agenten Paul Stretford indkasserede 16,5 millioner kroner for sin rolle i forbindelse med Rooneys skifte fra Everton til Manchester United for 300 millioner kroner. Det understreger blot, at der her er tale om rigtig mange penge, og det var også en af de ting som var tæt på at få handlen til at gå i vasken. Det erfarer svenske Aftonbladet. Kampen om Zlatan Ibrahimovic var hård til det sidste, og mange troede ikke at handlen blev en realitet, da Inter umiddelbart inden præsenterede Hernan Crespo som ny spiller i klubben. Men Roberto Mancini har længe været en stor beundrer af den 24-årige svensker, som han ved tidligere lejligheder har sat i samme kategori som Fiorentinas målkonge, Luca Toni.
Inters Massimo Moratti satte trumf på handlen ved at tilbyde Mino Raiola 46 millioner svenske kroner (cirka 37 millioner danske kroner, red.) og det satte skub i handlen. AC Milan var også med i kapløbet til det sidste, men Berlusconi var ikke villig til at lægge de mange penge på bordet.
Mino Raiola har tilsyneladende stået i kulissen og brugt Ibrahimovic som en marionetdukke i hans bestræbelser på at komme væk fra Juventus, og agenten har angiveligt styret Ibrahimovic’ katastrofe-kurs mod Juventus-ledelsen. En situation, der fik ledelsen til at sælge deres angrebsstjerne til højstbydende efter turbulente dage, hvor Ibrahimovic blandt andet truede med sagsanlæg og angiveligt foretrak sin playstation frem for at støtte holdkammeraterne i en træningskamp.
Årsløn: 37 millioner kroner
Mino Raiola er dog ikke den eneste, der griner hele vejen til banken. Zlatan har også sit på det tørre med en nettoårsløn på 37 millioner danske kroner de næste fire år, og han træder dermed ind i gruppen af superlønninger i klubben, der også har Hernan Crespo, Luis Figo, Patrick Vieira og Adriano som prominente medlemmer.
En økonomisk drøm fra Zlatan Ibrahimovic, men også en drengedrøm der nu går i opfyldelse. Allerede i sommeren 2000 sagde den 18-årig Ibrahimovic, at han ville skrive kontrakt med Inter inden for de næste tre år, men det kom altså ikke helt til holde stik. Dengang havde han plakater med idolet Ronaldo hængende på sit værelse, og i dag kan han gå ud på træningsbanen med Adriano, Crespo og alle de andre stjerner i favoritklubben.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer dansk stjerne
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG