Agent fik 37 millioner for Zlatan-handel

Inter købte Zlatan Ibrahimovic for 183 millioner kroner i Juventus, men det var ikke kun Torino-klubben som scorede kassen. Zlatans agent fik et guldrandet honorar på 37 millioner kroner for handlen



Inter ville have Zlatan Ibrahimovic for enhver pris, og storklubben trak sig sejrrigt ud af kampen om den svenske angriber takket være beslutsomhed og en stor pose penge til Ibrahimovic og agenten Mino Raiola.

Normalt får agenterne store summer ved spillerhandler, blandt andet skabte det stor debat i England, da agenten Paul Stretford indkasserede 16,5 millioner kroner for sin rolle i forbindelse med Rooneys skifte fra Everton til Manchester United for 300 millioner kroner. Det understreger blot, at der her er tale om rigtig mange penge, og det var også en af de ting som var tæt på at få handlen til at gå i vasken. Det erfarer svenske Aftonbladet. Kampen om Zlatan Ibrahimovic var hård til det sidste, og mange troede ikke at handlen blev en realitet, da Inter umiddelbart inden præsenterede Hernan Crespo som ny spiller i klubben. Men Roberto Mancini har længe været en stor beundrer af den 24-årige svensker, som han ved tidligere lejligheder har sat i samme kategori som Fiorentinas målkonge, Luca Toni.

Inters Massimo Moratti satte trumf på handlen ved at tilbyde Mino Raiola 46 millioner svenske kroner (cirka 37 millioner danske kroner, red.) og det satte skub i handlen. AC Milan var også med i kapløbet til det sidste, men Berlusconi var ikke villig til at lægge de mange penge på bordet.

Mino Raiola har tilsyneladende stået i kulissen og brugt Ibrahimovic som en marionetdukke i hans bestræbelser på at komme væk fra Juventus, og agenten har angiveligt styret Ibrahimovic’ katastrofe-kurs mod Juventus-ledelsen. En situation, der fik ledelsen til at sælge deres angrebsstjerne til højstbydende efter turbulente dage, hvor Ibrahimovic blandt andet truede med sagsanlæg og angiveligt foretrak sin playstation frem for at støtte holdkammeraterne i en træningskamp.

Årsløn: 37 millioner kroner

Mino Raiola er dog ikke den eneste, der griner hele vejen til banken. Zlatan har også sit på det tørre med en nettoårsløn på 37 millioner danske kroner de næste fire år, og han træder dermed ind i gruppen af superlønninger i klubben, der også har Hernan Crespo, Luis Figo, Patrick Vieira og Adriano som prominente medlemmer.

En økonomisk drøm fra Zlatan Ibrahimovic, men også en drengedrøm der nu går i opfyldelse. Allerede i sommeren 2000 sagde den 18-årig Ibrahimovic, at han ville skrive kontrakt med Inter inden for de næste tre år, men det kom altså ikke helt til holde stik. Dengang havde han plakater med idolet Ronaldo hængende på sit værelse, og i dag kan han gå ud på træningsbanen med Adriano, Crespo og alle de andre stjerner i favoritklubben.









LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

De kan være færdige i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Storklub jagter to danskere

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg