Agent fik 37 millioner for Zlatan-handel

Inter købte Zlatan Ibrahimovic for 183 millioner kroner i Juventus, men det var ikke kun Torino-klubben som scorede kassen. Zlatans agent fik et guldrandet honorar på 37 millioner kroner for handlen



Inter ville have Zlatan Ibrahimovic for enhver pris, og storklubben trak sig sejrrigt ud af kampen om den svenske angriber takket være beslutsomhed og en stor pose penge til Ibrahimovic og agenten Mino Raiola.

Normalt får agenterne store summer ved spillerhandler, blandt andet skabte det stor debat i England, da agenten Paul Stretford indkasserede 16,5 millioner kroner for sin rolle i forbindelse med Rooneys skifte fra Everton til Manchester United for 300 millioner kroner. Det understreger blot, at der her er tale om rigtig mange penge, og det var også en af de ting som var tæt på at få handlen til at gå i vasken. Det erfarer svenske Aftonbladet. Kampen om Zlatan Ibrahimovic var hård til det sidste, og mange troede ikke at handlen blev en realitet, da Inter umiddelbart inden præsenterede Hernan Crespo som ny spiller i klubben. Men Roberto Mancini har længe været en stor beundrer af den 24-årige svensker, som han ved tidligere lejligheder har sat i samme kategori som Fiorentinas målkonge, Luca Toni.

Inters Massimo Moratti satte trumf på handlen ved at tilbyde Mino Raiola 46 millioner svenske kroner (cirka 37 millioner danske kroner, red.) og det satte skub i handlen. AC Milan var også med i kapløbet til det sidste, men Berlusconi var ikke villig til at lægge de mange penge på bordet.

Mino Raiola har tilsyneladende stået i kulissen og brugt Ibrahimovic som en marionetdukke i hans bestræbelser på at komme væk fra Juventus, og agenten har angiveligt styret Ibrahimovic’ katastrofe-kurs mod Juventus-ledelsen. En situation, der fik ledelsen til at sælge deres angrebsstjerne til højstbydende efter turbulente dage, hvor Ibrahimovic blandt andet truede med sagsanlæg og angiveligt foretrak sin playstation frem for at støtte holdkammeraterne i en træningskamp.

Årsløn: 37 millioner kroner

Mino Raiola er dog ikke den eneste, der griner hele vejen til banken. Zlatan har også sit på det tørre med en nettoårsløn på 37 millioner danske kroner de næste fire år, og han træder dermed ind i gruppen af superlønninger i klubben, der også har Hernan Crespo, Luis Figo, Patrick Vieira og Adriano som prominente medlemmer.

En økonomisk drøm fra Zlatan Ibrahimovic, men også en drengedrøm der nu går i opfyldelse. Allerede i sommeren 2000 sagde den 18-årig Ibrahimovic, at han ville skrive kontrakt med Inter inden for de næste tre år, men det kom altså ikke helt til holde stik. Dengang havde han plakater med idolet Ronaldo hængende på sit værelse, og i dag kan han gå ud på træningsbanen med Adriano, Crespo og alle de andre stjerner i favoritklubben.





AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Belønnes af FC København

FCM taber til AS Roma i Europa League

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken