Inter ville have Zlatan Ibrahimovic for enhver pris, og storklubben trak sig sejrrigt ud af kampen om den svenske angriber takket være beslutsomhed og en stor pose penge til Ibrahimovic og agenten Mino Raiola.
Normalt får agenterne store summer ved spillerhandler, blandt andet skabte det stor debat i England, da agenten Paul Stretford indkasserede 16,5 millioner kroner for sin rolle i forbindelse med Rooneys skifte fra Everton til Manchester United for 300 millioner kroner. Det understreger blot, at der her er tale om rigtig mange penge, og det var også en af de ting som var tæt på at få handlen til at gå i vasken. Det erfarer svenske Aftonbladet. Kampen om Zlatan Ibrahimovic var hård til det sidste, og mange troede ikke at handlen blev en realitet, da Inter umiddelbart inden præsenterede Hernan Crespo som ny spiller i klubben. Men Roberto Mancini har længe været en stor beundrer af den 24-årige svensker, som han ved tidligere lejligheder har sat i samme kategori som Fiorentinas målkonge, Luca Toni.
Inters Massimo Moratti satte trumf på handlen ved at tilbyde Mino Raiola 46 millioner svenske kroner (cirka 37 millioner danske kroner, red.) og det satte skub i handlen. AC Milan var også med i kapløbet til det sidste, men Berlusconi var ikke villig til at lægge de mange penge på bordet.
Mino Raiola har tilsyneladende stået i kulissen og brugt Ibrahimovic som en marionetdukke i hans bestræbelser på at komme væk fra Juventus, og agenten har angiveligt styret Ibrahimovic’ katastrofe-kurs mod Juventus-ledelsen. En situation, der fik ledelsen til at sælge deres angrebsstjerne til højstbydende efter turbulente dage, hvor Ibrahimovic blandt andet truede med sagsanlæg og angiveligt foretrak sin playstation frem for at støtte holdkammeraterne i en træningskamp.
Årsløn: 37 millioner kroner
Mino Raiola er dog ikke den eneste, der griner hele vejen til banken. Zlatan har også sit på det tørre med en nettoårsløn på 37 millioner danske kroner de næste fire år, og han træder dermed ind i gruppen af superlønninger i klubben, der også har Hernan Crespo, Luis Figo, Patrick Vieira og Adriano som prominente medlemmer.
En økonomisk drøm fra Zlatan Ibrahimovic, men også en drengedrøm der nu går i opfyldelse. Allerede i sommeren 2000 sagde den 18-årig Ibrahimovic, at han ville skrive kontrakt med Inter inden for de næste tre år, men det kom altså ikke helt til holde stik. Dengang havde han plakater med idolet Ronaldo hængende på sit værelse, og i dag kan han gå ud på træningsbanen med Adriano, Crespo og alle de andre stjerner i favoritklubben.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT