Agenter risikerer skattesmæk til millioner

Advokater uenige om fortolkningen af dom fra Landsskatteretten. Landets største agent-firma, First Artist, mener ikke sagen vedrører dem



Det handler om et muligt skattesmæk til millioner. Landsskatteretten har behandlet en sag vedrørende beskatning af agent-honorarer, når fodbold-agenter modtager betaling fra deres klienter, klubber eller spillere. Spørgsmålet er, om agenten må lade honoraret gå ind i et selskab og derved udskyde beskatningen.

Nej, siger Landsskatteretten, der har taget stilling til et konkret spørgsmål fra en klager.

Alligevel er fortolkningen af dommen forskellig, afhængig af hvem man spørger.

“Dommen bygger på forkerte forudsætninger. Klageren har ikke oplyst sagen ordentlig,” siger således advokat Mike Steen Burton. Han repræsenterer agentvirksomheden First Artist, der er landets største og blandt andet har ansat John Sivebæk og Karsten Aabrink.

Det er advokat Michael Egholm fra Revisorernes Skatterådgivningscenter, der har ført den aktuelle sag for klageren, ikke enig i.

“Det er en sag, der får konsekvenser for hele branchen. Og det kan koste agenterne et anseeligt millionbeløb i efterskat, ” siger han.

Sagen handler om, hvorvidt en agent, der er organiseret i en virksomhedsmæssig sammenhæng – som First Artist eller Benes-firmaet Euro Connections – kan lade sit honorar indgå i selskabet i stedet for at få det udbetalt personligt. Det kan have nogle skattetekniske fordele.

“Dommen siger, at i og med at en agentaftale er personlig mellem spiller og agent, kan han ikke. Derfor risikerer agenter at blive dobbeltbeskattet tre år bagud af honoraret.” siger Michael Egholm.

Mike Steen Burton siger noget andet:

“Vi undersøgte tingene, da sagen var i Skatteankenævnet for omkring et år siden. I en udtalelse fra DBU fremgår det, at agenter godt kan organisere sig i selskabsform, som det kendes fra advokatbranchen, og dengang udtalte en kontorchef fra SKAT også, at agenter fortsat kan bogføre indtægter i deres selskab præcis som man gør i et advokatfirma,” forklarer Burton.

First Artist ændrer ikke praksis på baggrund af sagen, da man ikke mener, den vedrører firmaet.

Skatteministeriet har mulighed for at gribe ind efter Landsskatterettens afgørelse. Ellers har klageren en frist på tre måneder til at indbringe den for Byretten.









LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

Afgørende nyt om FCK-transfer – byder 34 millioner

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slipper for stjerne

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’