AGF-profil ude i kulden: Et mysterie

Gift Links spiller for AGF hver uge, men han har været ude i kulden på landsholdet i en evighed. Sådan burde det ikke være, mener sydafrikansk journalist.



Han har velsagtens været ugens helt i Aarhus, Gift Links.

Den vævre sydafrikaner spillede et brag af en kamp og scorede også målet, som sikrede AGF en ny sejr over FC Nordsjælland og dermed en plads i denne sæsons pokalfinale.

Og i hjemlandet Sydafrika er der også fokus på AGF-profilen.

– I sidste ende er det lidt af et mysterie

Her er der ros til Gift Links, men samtidig undrer adskillige medier som GOAL og KickOff sig over, hvorfor der ikke er plads til den alsidige kantspiller i Sydafrikas landsholdstrup. Han har nemlig ikke været udtaget siden efteråret 2021 og var derfor heller ikke med til Africa Cup of Nations i januar.

Noget, direktøren for spillerens agentbureau, Paul Mitchell, kalder et mysterie.

– Uanset hvem der udtager landsholdet, vil Gift kæmpe hårdt og presse på. I sidste ende er det lidt af et mysterie, at man ikke bliver udtaget, når man spiller på det her niveau i Europa. Men som sagt: hans fokus er på AGF, en fantastisk fodboldklub og en fantastisk fodboldby, og på at vinde pokalen og slutte så højt i tabellen som muligt, siger Paul Mitchell ifølge KickOff.

Det er ikke kun agenterne, der er uforstående over for landstræner Hugo Broos’ manglende udtagelser af Gift Links.

Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, er også uenig i landstrænerens dispositioner.

– Personligt synes jeg, at han burde være en del af truppen. Han er også ret kendt her i Sydafrika, fordi han har haft en god tid her tidligere, siger Delport til Tipsbladet og tilføjer:

– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små.

– Kanterne er også godt dækket ind, men jeg mener stadig, at Gifts alsidighed og det faktum, at han spiller på et fint niveau, burde gøre ham til en del af landsholdet.

Gift Links, 25 år, har i indeværende sæson spillet 26 kampe for AGF med to mål og fem assister til følge. I alt står han noteret for 134 kampe for århusianerne, hvor han har kontrakt til sommeren 2026.





Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– Niels Frederiksen er en legende!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal – Burnley

AGF forhører sig om legendes nevø – men…