AGF-profil ude i kulden: Et mysterie

Gift Links spiller for AGF hver uge, men han har været ude i kulden på landsholdet i en evighed. Sådan burde det ikke være, mener sydafrikansk journalist.



Han har velsagtens været ugens helt i Aarhus, Gift Links.

Den vævre sydafrikaner spillede et brag af en kamp og scorede også målet, som sikrede AGF en ny sejr over FC Nordsjælland og dermed en plads i denne sæsons pokalfinale.

Og i hjemlandet Sydafrika er der også fokus på AGF-profilen.

– I sidste ende er det lidt af et mysterie

Her er der ros til Gift Links, men samtidig undrer adskillige medier som GOAL og KickOff sig over, hvorfor der ikke er plads til den alsidige kantspiller i Sydafrikas landsholdstrup. Han har nemlig ikke været udtaget siden efteråret 2021 og var derfor heller ikke med til Africa Cup of Nations i januar.

Noget, direktøren for spillerens agentbureau, Paul Mitchell, kalder et mysterie.

– Uanset hvem der udtager landsholdet, vil Gift kæmpe hårdt og presse på. I sidste ende er det lidt af et mysterie, at man ikke bliver udtaget, når man spiller på det her niveau i Europa. Men som sagt: hans fokus er på AGF, en fantastisk fodboldklub og en fantastisk fodboldby, og på at vinde pokalen og slutte så højt i tabellen som muligt, siger Paul Mitchell ifølge KickOff.

Det er ikke kun agenterne, der er uforstående over for landstræner Hugo Broos’ manglende udtagelser af Gift Links.

Rob Delport, der er journalist på fodboldmediet iDiski Times, er også uenig i landstrænerens dispositioner.

– Personligt synes jeg, at han burde være en del af truppen. Han er også ret kendt her i Sydafrika, fordi han har haft en god tid her tidligere, siger Delport til Tipsbladet og tilføjer:

– Problemet har virket til at være størrelse. Både på U23-niveau og nu seniorniveau har trænerne virket besat af størrelse. Men jeg er ikke helt sikker. Han var en del af truppen i kort tid for et par år siden, men det lader til, at Hugo Broos har andre ideer, og han har også åbent givet udtryk for, at sydafrikanske spillere generelt er for små.

– Kanterne er også godt dækket ind, men jeg mener stadig, at Gifts alsidighed og det faktum, at han spiller på et fint niveau, burde gøre ham til en del af landsholdet.

Gift Links, 25 år, har i indeværende sæson spillet 26 kampe for AGF med to mål og fem assister til følge. I alt står han noteret for 134 kampe for århusianerne, hvor han har kontrakt til sommeren 2026.





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Rune deler nyt efter mareridt

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

– Cooper skyder på Schmedes

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

– Fuldstændig svigtet

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Valgte Manchester United over Real Madrid

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

To direktører færdige i Superliga-klub

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

AGF henter Ibrahim Traoré

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Dansk bomber forventer sommertransfer

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Landstræner hylder OB-komet

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

En kold spand vand direkte i hovedet!

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Skidt nyt til Brian Riemer?

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Stage slagter Ulve i danskerdyst