ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller AGF og Brøndby IF deres syvende kamp på et år.
For et år siden vandt holdene en kamp hver i pokalkvartfinalerne, mens AGF har siddet tungt på ligakampene i 2024 og blandt andet vundet på Brøndby Stadion 26. maj, så de blå-gule ikke blev mester.
Jacob Andersen var 19 år, da han spillede de to kvartfinaler for et år siden, men selv om det var to af hans første store opgaver for AGF’s førstehold, var det langt fra Andersens første møder med Brøndby.
For backen har spillet og trænet med AGF i mere end halvdelen af sit liv, og der støder man hurtigt på Brøndby, når ungdomsturneringerne bliver landsdækkende.
– Det var godt at spille mod dem, og der var en rigtig god intensitet i nærkampene. Det er altid tætte kampe mod Brøndby, og vi skal stå på tæer for at slå dem. Og det har vi gjort rigtig fint, kan man sige. Så det skal vi bare ud og fortsætte, siger Jacob Andersen til Tipsbladet.
-Det er altid fedt at spille med Brøndby. Der er en rigtig fed intensitet, jeg også kan lide i mit spil. Og så er det altid god fodbold, når vi møder Brøndby, så jeg ser meget frem til at møde dem, siger backen om aftenens kamp.
Forsvarsspilleren har været på banen i størstedelen af AGF’s kampe i 2024, og han vurderer selv, han har rykket sig mærkbart siden de to kvartfinaler for et år siden.
– Jeg har lagt på mit spil. Jo flere kampe, man spiller og får på CV’et, jo mere rutineret bliver man jo. Så jeg føler, at det er kommet en rigtig fin intensitet i mine spil og god fart
– Jeg og Uwe har haft fokus på spillet med bolden Jeg føler, jeg har ret godt styr på det defensivt. Jeg har en god aggressivitet i mit spil og er fremadrettet. Så vi har selvfølgelig haft fokus på, at jeg skal spille lidt mere frem i banen og udfordre lidt mere på den forreste del af banen, siger Jacob Andersen.
– Kampen mod Lyngby var fed. Der blev jeg skiftet ind og fik leveret en assist til ‘Paddy’ i 94. minut Der viste jeg det, jeg træner på hver dag, og det var dejligt, siger Jacob Andersen om Lyngby-kampen for en måneds tid siden, som AGF vandt 2-1 på Patrick Mortensens sene scoring.
AGF og Brøndby IF spiller klokken 18.30 i Århus, en kamp Tipsbladet naturligvis følger live på stadion.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED