Har kæmpet med Brøndby i årevis

Jacob Andersen er yngste mand omkring AGF’s startopstilling, men han har allerede masser af erfaring med rivalopgørene mod Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller AGF og Brøndby IF deres syvende kamp på et år.

For et år siden vandt holdene en kamp hver i pokalkvartfinalerne, mens AGF har siddet tungt på ligakampene i 2024 og blandt andet vundet på Brøndby Stadion 26. maj, så de blå-gule ikke blev mester.

Jacob Andersen var 19 år, da han spillede de to kvartfinaler for et år siden, men selv om det var to af hans første store opgaver for AGF’s førstehold, var det langt fra Andersens første møder med Brøndby.

For backen har spillet og trænet med AGF i mere end halvdelen af sit liv, og der støder man hurtigt på Brøndby, når ungdomsturneringerne bliver landsdækkende.

– Det var godt at spille mod dem, og der var en rigtig god intensitet i nærkampene. Det er altid tætte kampe mod Brøndby, og vi skal stå på tæer for at slå dem. Og det har vi gjort rigtig fint, kan man sige. Så det skal vi bare ud og fortsætte, siger Jacob Andersen til Tipsbladet.

-Det er altid fedt at spille med Brøndby. Der er en rigtig fed intensitet, jeg også kan lide i mit spil. Og så er det altid god fodbold, når vi møder Brøndby, så jeg ser meget frem til at møde dem, siger backen om aftenens kamp.

Forsvarsspilleren har været på banen i størstedelen af AGF’s kampe i 2024, og han vurderer selv, han har rykket sig mærkbart siden de to kvartfinaler for et år siden.

– Jeg har lagt på mit spil. Jo flere kampe, man spiller og får på CV’et, jo mere rutineret bliver man jo. Så jeg føler, at det er kommet en rigtig fin intensitet i mine spil og god fart

– Jeg og Uwe har haft fokus på spillet med bolden Jeg føler, jeg har ret godt styr på det defensivt. Jeg har en god aggressivitet i mit spil og er fremadrettet. Så vi har selvfølgelig haft fokus på, at jeg skal spille lidt mere frem i banen og udfordre lidt mere på den forreste del af banen, siger Jacob Andersen.

– Kampen mod Lyngby var fed. Der blev jeg skiftet ind og fik leveret en assist til ‘Paddy’ i 94. minut Der viste jeg det, jeg træner på hver dag, og det var dejligt, siger Jacob Andersen om Lyngby-kampen for en måneds tid siden, som AGF vandt 2-1 på Patrick Mortensens sene scoring.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 18.30 i Århus, en kamp Tipsbladet naturligvis følger live på stadion.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Jagter Christian Nørgaard

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stort Brøndby-boost

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC København-boss reagerer på tilråb

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

– Enten FCK eller også stopper han?

Danmark indleder med et brag mod Norge