Har kæmpet med Brøndby i årevis

Jacob Andersen er yngste mand omkring AGF’s startopstilling, men han har allerede masser af erfaring med rivalopgørene mod Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller AGF og Brøndby IF deres syvende kamp på et år.

For et år siden vandt holdene en kamp hver i pokalkvartfinalerne, mens AGF har siddet tungt på ligakampene i 2024 og blandt andet vundet på Brøndby Stadion 26. maj, så de blå-gule ikke blev mester.

Jacob Andersen var 19 år, da han spillede de to kvartfinaler for et år siden, men selv om det var to af hans første store opgaver for AGF’s førstehold, var det langt fra Andersens første møder med Brøndby.

For backen har spillet og trænet med AGF i mere end halvdelen af sit liv, og der støder man hurtigt på Brøndby, når ungdomsturneringerne bliver landsdækkende.

– Det var godt at spille mod dem, og der var en rigtig god intensitet i nærkampene. Det er altid tætte kampe mod Brøndby, og vi skal stå på tæer for at slå dem. Og det har vi gjort rigtig fint, kan man sige. Så det skal vi bare ud og fortsætte, siger Jacob Andersen til Tipsbladet.

-Det er altid fedt at spille med Brøndby. Der er en rigtig fed intensitet, jeg også kan lide i mit spil. Og så er det altid god fodbold, når vi møder Brøndby, så jeg ser meget frem til at møde dem, siger backen om aftenens kamp.

Forsvarsspilleren har været på banen i størstedelen af AGF’s kampe i 2024, og han vurderer selv, han har rykket sig mærkbart siden de to kvartfinaler for et år siden.

– Jeg har lagt på mit spil. Jo flere kampe, man spiller og får på CV’et, jo mere rutineret bliver man jo. Så jeg føler, at det er kommet en rigtig fin intensitet i mine spil og god fart

– Jeg og Uwe har haft fokus på spillet med bolden Jeg føler, jeg har ret godt styr på det defensivt. Jeg har en god aggressivitet i mit spil og er fremadrettet. Så vi har selvfølgelig haft fokus på, at jeg skal spille lidt mere frem i banen og udfordre lidt mere på den forreste del af banen, siger Jacob Andersen.

– Kampen mod Lyngby var fed. Der blev jeg skiftet ind og fik leveret en assist til ‘Paddy’ i 94. minut Der viste jeg det, jeg træner på hver dag, og det var dejligt, siger Jacob Andersen om Lyngby-kampen for en måneds tid siden, som AGF vandt 2-1 på Patrick Mortensens sene scoring.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 18.30 i Århus, en kamp Tipsbladet naturligvis følger live på stadion.






FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brøndby henter keeper – her er planen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

De lurer på Kjærgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank