Har kæmpet med Brøndby i årevis

Jacob Andersen er yngste mand omkring AGF’s startopstilling, men han har allerede masser af erfaring med rivalopgørene mod Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller AGF og Brøndby IF deres syvende kamp på et år.

For et år siden vandt holdene en kamp hver i pokalkvartfinalerne, mens AGF har siddet tungt på ligakampene i 2024 og blandt andet vundet på Brøndby Stadion 26. maj, så de blå-gule ikke blev mester.

Jacob Andersen var 19 år, da han spillede de to kvartfinaler for et år siden, men selv om det var to af hans første store opgaver for AGF’s førstehold, var det langt fra Andersens første møder med Brøndby.

For backen har spillet og trænet med AGF i mere end halvdelen af sit liv, og der støder man hurtigt på Brøndby, når ungdomsturneringerne bliver landsdækkende.

– Det var godt at spille mod dem, og der var en rigtig god intensitet i nærkampene. Det er altid tætte kampe mod Brøndby, og vi skal stå på tæer for at slå dem. Og det har vi gjort rigtig fint, kan man sige. Så det skal vi bare ud og fortsætte, siger Jacob Andersen til Tipsbladet.

-Det er altid fedt at spille med Brøndby. Der er en rigtig fed intensitet, jeg også kan lide i mit spil. Og så er det altid god fodbold, når vi møder Brøndby, så jeg ser meget frem til at møde dem, siger backen om aftenens kamp.

Forsvarsspilleren har været på banen i størstedelen af AGF’s kampe i 2024, og han vurderer selv, han har rykket sig mærkbart siden de to kvartfinaler for et år siden.

– Jeg har lagt på mit spil. Jo flere kampe, man spiller og får på CV’et, jo mere rutineret bliver man jo. Så jeg føler, at det er kommet en rigtig fin intensitet i mine spil og god fart

– Jeg og Uwe har haft fokus på spillet med bolden Jeg føler, jeg har ret godt styr på det defensivt. Jeg har en god aggressivitet i mit spil og er fremadrettet. Så vi har selvfølgelig haft fokus på, at jeg skal spille lidt mere frem i banen og udfordre lidt mere på den forreste del af banen, siger Jacob Andersen.

– Kampen mod Lyngby var fed. Der blev jeg skiftet ind og fik leveret en assist til ‘Paddy’ i 94. minut Der viste jeg det, jeg træner på hver dag, og det var dejligt, siger Jacob Andersen om Lyngby-kampen for en måneds tid siden, som AGF vandt 2-1 på Patrick Mortensens sene scoring.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 18.30 i Århus, en kamp Tipsbladet naturligvis følger live på stadion.





Mareridt for FC Augsburg


Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr