Har kæmpet med Brøndby i årevis

Jacob Andersen er yngste mand omkring AGF’s startopstilling, men han har allerede masser af erfaring med rivalopgørene mod Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller AGF og Brøndby IF deres syvende kamp på et år.

For et år siden vandt holdene en kamp hver i pokalkvartfinalerne, mens AGF har siddet tungt på ligakampene i 2024 og blandt andet vundet på Brøndby Stadion 26. maj, så de blå-gule ikke blev mester.

Jacob Andersen var 19 år, da han spillede de to kvartfinaler for et år siden, men selv om det var to af hans første store opgaver for AGF’s førstehold, var det langt fra Andersens første møder med Brøndby.

For backen har spillet og trænet med AGF i mere end halvdelen af sit liv, og der støder man hurtigt på Brøndby, når ungdomsturneringerne bliver landsdækkende.

– Det var godt at spille mod dem, og der var en rigtig god intensitet i nærkampene. Det er altid tætte kampe mod Brøndby, og vi skal stå på tæer for at slå dem. Og det har vi gjort rigtig fint, kan man sige. Så det skal vi bare ud og fortsætte, siger Jacob Andersen til Tipsbladet.

-Det er altid fedt at spille med Brøndby. Der er en rigtig fed intensitet, jeg også kan lide i mit spil. Og så er det altid god fodbold, når vi møder Brøndby, så jeg ser meget frem til at møde dem, siger backen om aftenens kamp.

Forsvarsspilleren har været på banen i størstedelen af AGF’s kampe i 2024, og han vurderer selv, han har rykket sig mærkbart siden de to kvartfinaler for et år siden.

– Jeg har lagt på mit spil. Jo flere kampe, man spiller og får på CV’et, jo mere rutineret bliver man jo. Så jeg føler, at det er kommet en rigtig fin intensitet i mine spil og god fart

– Jeg og Uwe har haft fokus på spillet med bolden Jeg føler, jeg har ret godt styr på det defensivt. Jeg har en god aggressivitet i mit spil og er fremadrettet. Så vi har selvfølgelig haft fokus på, at jeg skal spille lidt mere frem i banen og udfordre lidt mere på den forreste del af banen, siger Jacob Andersen.

– Kampen mod Lyngby var fed. Der blev jeg skiftet ind og fik leveret en assist til ‘Paddy’ i 94. minut Der viste jeg det, jeg træner på hver dag, og det var dejligt, siger Jacob Andersen om Lyngby-kampen for en måneds tid siden, som AGF vandt 2-1 på Patrick Mortensens sene scoring.

AGF og Brøndby IF spiller klokken 18.30 i Århus, en kamp Tipsbladet naturligvis følger live på stadion.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Næste sæson skal vi i Europa

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF