‘AGF tror sindssygt meget på ham’

I Hobro er man voldsomt glade for at have hentet AGF'eren på en lejeaftale.



AGF gik i sommer på rov i Hobro IK og hentede angriberen Richmond Gyamfi, der i den forbindelse blev nordjydernes største salg nogensinde med en pris på ni millioner kroner. 

Nu, et halvt år senere, er Richmond Gyamfi tilbage i Hobro på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Den 20-årige ghaneser fik sparsomt med spilletid i AGF i efteråret, hvor konkurrencen i front var svær, og derfor skal han altså nu på græs i sin tidligere klub. Og det vækker selvsagt glæde hos Hobro IK, fortæller teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet.  

– Vi var jo et eller andet sted ikke klar til at sælge i sommer, fordi vi gerne ville have set mere til ham end det halve år, han egentlig spillede hos os. Vi håber så på, at når vi sælger nogle, så får de succes og bliver profiler på deres nye hold. 

– Det har så vist sig, at Richmond har haft lidt sværere ved at falde ind i AGF’s spillestil. Det er overhovedet ikke, fordi de ikke tror på ham på sigt. Men jeg tror, at de også er nået frem til, at det bedste, de kunne gøre for ham, var at give ham spilletid på så højt et niveau som muligt. Da det blev en mulighed, så qua vores efterår kunne vi se, at Richmond kunne hjælpe os i foråret, så det er blevet en win-win for AGF og Hobro. 

– Vi er sindssygt glade for det, også at Richmond gerne ville tilbage, siger Lars Justesen til Tipsbladet. 

Allerede i november begyndte Hobro IK og AGF dialogen om en mulig lejeaftale, og siden har der været flere møder mellem parterne.

Hobros cheftræner, Martin Thomsen, har endda været i Aarhus for at snakke med Uwe Rösler om, hvad Richmond Gyamfi skal forbedre, og hvad planen skal være med lejeaftalen.    

Artiklen fortsætter efter billedet…

Richmond Gyamfi i Hobro-trøjen i sidste sæson. Foto: Alamy

‘AGF tror sindssygt meget på ham’
I forbindelse med annonceringen af lejeaftalen gjorde begge klubber det klart, at Richmond Gyamfi nu kommer til Hobro på lånt tid, og at AGF stadig har en plan med den unge angriber. 

Så er det slet ikke et lille håb i Hobro om, at man kan holde lidt længere på ham end foråret ud?

– Altså… Jeg tænker også for Richmonds egen skyld, at vi håber, at det her kan gøre, at han skal tilbage til AGF og slå igennem til sommer. Det er den plan, vi har lavet i fællesskab med AGF, og den håber vi på lykkes. Der er ingen tvivl om, at hvis Richmond lykkes hos os igen i foråret, er det bare en god case, fordi så har vi fået noget ud af det, og så får AGF forhåbentlig noget ud af det efter sommerferien.

– Jeg tænker ikke, at det bliver en mulighed, at vi skal have Richmond på en længerevarende aftale, siger Hobro-bossen, der spår Richmond Gyamfi succes i Aarhus på sigt: 

– Ja, det tænker jeg. AGF tror sindssygt meget på ham. Han har måske også været uheldig med, at de har gjort det så godt, og at der ikke har været en karantæne eller lignende, så han kunne få chancen. Nu spiller vi ham i gang igen, og så skal han forhåbentlig spille sig på holdet dér efter sommerferien.

Selvom han først kom tilbage til Hobro IK onsdag, har Richmond Gyamfi desuden allerede været i aktion for klubben. Han spillede 25 minutter i en testsejr over Randers FC lørdag eftermiddag. 

– For os ligner han en, der aldrig har været væk. Man ser stadig i glimt den der klasse, han har. Der er ingen tvivl om, at vi skal bruge opstarten på, at han får noget selvtillid, for der er ingen tvivl om, at det er svært for en ung spiller, når man ikke har været valgt til. 

– Men det, vi har set, er, at han ligner sig selv, og at det er et spørgsmål om tid, før vi får det ud af Richmond, som vi gerne vil. Det skal nok blive rigtig godt, lyder det fra Lars Justesen. 

Richmond Gyamfi, 20 år, leverede tre mål og fire assister i 10 kampe for Hobro IK i 1. division oprykningsspil sidste år. Hvis de kan få samme produktion ud af ham dette forår, vil smilene nok være ganske store i klubben. 





Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal


Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Åge Hareide er alvorligt syg

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Udenlandske medier i chok over Danmark

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Ny kæmpeklub er interesseret

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vanvittige scener i Parken!

Superliga-profil får trænerlicens

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

GOG buldrer forbi bundhold

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Danske tenniskvinder rykker ned

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus