AGF gik i sommer på rov i Hobro IK og hentede angriberen Richmond Gyamfi, der i den forbindelse blev nordjydernes største salg nogensinde med en pris på ni millioner kroner.
Nu, et halvt år senere, er Richmond Gyamfi tilbage i Hobro på en lejeaftale for resten af sæsonen.
Den 20-årige ghaneser fik sparsomt med spilletid i AGF i efteråret, hvor konkurrencen i front var svær, og derfor skal han altså nu på græs i sin tidligere klub. Og det vækker selvsagt glæde hos Hobro IK, fortæller teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet.
– Vi var jo et eller andet sted ikke klar til at sælge i sommer, fordi vi gerne ville have set mere til ham end det halve år, han egentlig spillede hos os. Vi håber så på, at når vi sælger nogle, så får de succes og bliver profiler på deres nye hold.
– Det har så vist sig, at Richmond har haft lidt sværere ved at falde ind i AGF’s spillestil. Det er overhovedet ikke, fordi de ikke tror på ham på sigt. Men jeg tror, at de også er nået frem til, at det bedste, de kunne gøre for ham, var at give ham spilletid på så højt et niveau som muligt. Da det blev en mulighed, så qua vores efterår kunne vi se, at Richmond kunne hjælpe os i foråret, så det er blevet en win-win for AGF og Hobro.
– Vi er sindssygt glade for det, også at Richmond gerne ville tilbage, siger Lars Justesen til Tipsbladet.
Allerede i november begyndte Hobro IK og AGF dialogen om en mulig lejeaftale, og siden har der været flere møder mellem parterne.
Hobros cheftræner, Martin Thomsen, har endda været i Aarhus for at snakke med Uwe Rösler om, hvad Richmond Gyamfi skal forbedre, og hvad planen skal være med lejeaftalen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘AGF tror sindssygt meget på ham’
I forbindelse med annonceringen af lejeaftalen gjorde begge klubber det klart, at Richmond Gyamfi nu kommer til Hobro på lånt tid, og at AGF stadig har en plan med den unge angriber.
Så er det slet ikke et lille håb i Hobro om, at man kan holde lidt længere på ham end foråret ud?
– Altså… Jeg tænker også for Richmonds egen skyld, at vi håber, at det her kan gøre, at han skal tilbage til AGF og slå igennem til sommer. Det er den plan, vi har lavet i fællesskab med AGF, og den håber vi på lykkes. Der er ingen tvivl om, at hvis Richmond lykkes hos os igen i foråret, er det bare en god case, fordi så har vi fået noget ud af det, og så får AGF forhåbentlig noget ud af det efter sommerferien.
– Jeg tænker ikke, at det bliver en mulighed, at vi skal have Richmond på en længerevarende aftale, siger Hobro-bossen, der spår Richmond Gyamfi succes i Aarhus på sigt:
– Ja, det tænker jeg. AGF tror sindssygt meget på ham. Han har måske også været uheldig med, at de har gjort det så godt, og at der ikke har været en karantæne eller lignende, så han kunne få chancen. Nu spiller vi ham i gang igen, og så skal han forhåbentlig spille sig på holdet dér efter sommerferien.
Selvom han først kom tilbage til Hobro IK onsdag, har Richmond Gyamfi desuden allerede været i aktion for klubben. Han spillede 25 minutter i en testsejr over Randers FC lørdag eftermiddag.
– For os ligner han en, der aldrig har været væk. Man ser stadig i glimt den der klasse, han har. Der er ingen tvivl om, at vi skal bruge opstarten på, at han får noget selvtillid, for der er ingen tvivl om, at det er svært for en ung spiller, når man ikke har været valgt til.
– Men det, vi har set, er, at han ligner sig selv, og at det er et spørgsmål om tid, før vi får det ud af Richmond, som vi gerne vil. Det skal nok blive rigtig godt, lyder det fra Lars Justesen.
Richmond Gyamfi, 20 år, leverede tre mål og fire assister i 10 kampe for Hobro IK i 1. division oprykningsspil sidste år. Hvis de kan få samme produktion ud af ham dette forår, vil smilene nok være ganske store i klubben.

TransferLIVE: Tottenham tæt på nyt kæmpekøb

Drama – raser før Brøndby-kamp

Afsløring: Rommedahl topkandidat til direktørjob

FC København interesseret i norsk stjerne

Neestrup: ‘Hold kæft de scorer mange mål!’

På plads i Danmark: ‘En drøm i kæmpeklub’

Konflikt i Randers – samarbejdet er slut

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

Skrækkeligt nyt for Rasmus Højlund

Pas på, FCK – FC Basel knuser modstander

Kæmpetransfer: ‘Han siger, han er halvt dansk’

Så byder de 430 millioner for Hjulmand

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Thomas Thomasberg skal bede til de højere magter

Imponerende: Fredericia vinder igen i Superligaen

Så meget skal Thomas Jørgensen koste

Transfernyt om Philip Billing

Tidligere FCK-stjerne søger ny klub på 12. måned

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Fabelagtig uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Vanvidskamp – han ville klæde alle Superliga-hold!

FCK prøvede – ny transferbombe i hollandsk klub

Jagtet af FCK – nu er han tæt på kæmpe transfer

OB – AGF

Efter flot første sæson: Nu vil jeg bide mig fast

Ild i Salech: Brænder banen af for Cardiff City

Newcastle tager stor Isak-beslutning

Neestrup erkender: Kæmpe fejl af mig

Brøndby slog tamme Randers

Afviser patetisk bud fra dansk klub: Spild af tid

Stor opfordring: Her skal United handle

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Historisk sejr

Roony Bardghji er rejst med – må ikke spille

Mikkel Damsgaard deler glædelig nyhed

Afsløring: Bombe – gigantisk bud på Walle Egeli

Målmandsfejl giver Arsenal sejr over Man Utd

Birk overrasker – bænker stjerner

Henter to danskere

Brøndby har kurs mod sejren

Mikel Arteta forventer forvandlet United-hold

Philip Zinckernagel stråler i MLS

Randers FC – Brøndby IF

Var det Superligaen? Afviser bud fra Skandinavien

Netmasker blafrer i Lissabon

Bayern sejrer i tempofyldt tysk Super Cup-duel

Haaland og Manchester City kværner Wolverhampton

Glad Thomas Frank: Der var sommerfugle i maven

Perfekt start for Thomas Frank

Tordner mod stjerne

‘Jeg lærte af det’

Lyngby løfter rærlig indsats med flot comeback

Tæt på præsentation: Bliver ikke ham fra Brøndby

Viborg FF – Silkeborg IF