‘AGF tror sindssygt meget på ham’

I Hobro er man voldsomt glade for at have hentet AGF'eren på en lejeaftale.



AGF gik i sommer på rov i Hobro IK og hentede angriberen Richmond Gyamfi, der i den forbindelse blev nordjydernes største salg nogensinde med en pris på ni millioner kroner. 

Nu, et halvt år senere, er Richmond Gyamfi tilbage i Hobro på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Den 20-årige ghaneser fik sparsomt med spilletid i AGF i efteråret, hvor konkurrencen i front var svær, og derfor skal han altså nu på græs i sin tidligere klub. Og det vækker selvsagt glæde hos Hobro IK, fortæller teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet.  

– Vi var jo et eller andet sted ikke klar til at sælge i sommer, fordi vi gerne ville have set mere til ham end det halve år, han egentlig spillede hos os. Vi håber så på, at når vi sælger nogle, så får de succes og bliver profiler på deres nye hold. 

– Det har så vist sig, at Richmond har haft lidt sværere ved at falde ind i AGF’s spillestil. Det er overhovedet ikke, fordi de ikke tror på ham på sigt. Men jeg tror, at de også er nået frem til, at det bedste, de kunne gøre for ham, var at give ham spilletid på så højt et niveau som muligt. Da det blev en mulighed, så qua vores efterår kunne vi se, at Richmond kunne hjælpe os i foråret, så det er blevet en win-win for AGF og Hobro. 

– Vi er sindssygt glade for det, også at Richmond gerne ville tilbage, siger Lars Justesen til Tipsbladet. 

Allerede i november begyndte Hobro IK og AGF dialogen om en mulig lejeaftale, og siden har der været flere møder mellem parterne.

Hobros cheftræner, Martin Thomsen, har endda været i Aarhus for at snakke med Uwe Rösler om, hvad Richmond Gyamfi skal forbedre, og hvad planen skal være med lejeaftalen.    

Artiklen fortsætter efter billedet…

Richmond Gyamfi i Hobro-trøjen i sidste sæson. Foto: Alamy

‘AGF tror sindssygt meget på ham’
I forbindelse med annonceringen af lejeaftalen gjorde begge klubber det klart, at Richmond Gyamfi nu kommer til Hobro på lånt tid, og at AGF stadig har en plan med den unge angriber. 

Så er det slet ikke et lille håb i Hobro om, at man kan holde lidt længere på ham end foråret ud?

– Altså… Jeg tænker også for Richmonds egen skyld, at vi håber, at det her kan gøre, at han skal tilbage til AGF og slå igennem til sommer. Det er den plan, vi har lavet i fællesskab med AGF, og den håber vi på lykkes. Der er ingen tvivl om, at hvis Richmond lykkes hos os igen i foråret, er det bare en god case, fordi så har vi fået noget ud af det, og så får AGF forhåbentlig noget ud af det efter sommerferien.

– Jeg tænker ikke, at det bliver en mulighed, at vi skal have Richmond på en længerevarende aftale, siger Hobro-bossen, der spår Richmond Gyamfi succes i Aarhus på sigt: 

– Ja, det tænker jeg. AGF tror sindssygt meget på ham. Han har måske også været uheldig med, at de har gjort det så godt, og at der ikke har været en karantæne eller lignende, så han kunne få chancen. Nu spiller vi ham i gang igen, og så skal han forhåbentlig spille sig på holdet dér efter sommerferien.

Selvom han først kom tilbage til Hobro IK onsdag, har Richmond Gyamfi desuden allerede været i aktion for klubben. Han spillede 25 minutter i en testsejr over Randers FC lørdag eftermiddag. 

– For os ligner han en, der aldrig har været væk. Man ser stadig i glimt den der klasse, han har. Der er ingen tvivl om, at vi skal bruge opstarten på, at han får noget selvtillid, for der er ingen tvivl om, at det er svært for en ung spiller, når man ikke har været valgt til. 

– Men det, vi har set, er, at han ligner sig selv, og at det er et spørgsmål om tid, før vi får det ud af Richmond, som vi gerne vil. Det skal nok blive rigtig godt, lyder det fra Lars Justesen. 

Richmond Gyamfi, 20 år, leverede tre mål og fire assister i 10 kampe for Hobro IK i 1. division oprykningsspil sidste år. Hvis de kan få samme produktion ud af ham dette forår, vil smilene nok være ganske store i klubben. 





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

I svime over Filip Jørgensen

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Skal han på landsholdet, Riemer?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Reagerer på Brøndby-bombe

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Jonas Schwartz lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Medie afslører møde med Deco

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Langer ud efter trænerlegende

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Hjulmand vinder i Hamborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Victor Nelsson topper international impact-liste

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Nu er Dreyer historisk

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dansk milliardær smider 75.000

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring