AGF’s John Arne Riise, OBs sølvstormere, Gale Lehmann, Jonas Kamper og Istanbuls blødende Løver

Tipsbladet er på gaden med fokus på AGF’s Superligapotentiale og en præsentation af klubbens nye John Arne Riise-klon. Mød også Rasmus Falk og OB’s sølvkandidater, familiemanden Jonas Kamper, Jens Lehmann og Istanbuls Blødende Løver.



Tipsbladet Update er på gaden tirsdag 22. marts med bl.a. følgende indhold:

Søvsmeden Falk: Bedømt ud fra OB’s besøg i Silkeborg mangler fynboerne yderligere en eller to kreative spillere i stil med Rasmus Falk for at omsætte deres fysiske overlegenhed og spilovertag til åbne målchancer. Men en lille kulturrevolution er allerede på vej med Falkens vej til startopstillingen, og sølvmedaljerne kan lige så godt lande i Odense, som på Vestegnen eller Heden.

AGF har Top 6-potentiale: AGF er kommet plnamæssigt fra start i 1.division, men har klubben allerede nu potentialet til at spille med i “Suppen”? Og hvem er John Arne Riise-klonen ude på venstre back?

Fodbolden gjorde ondt: Jonas Kamper valgte det trygge, gode liv for sine kone, døtre og sig selv, da han sidste sommer skulle vælge mellem større udenlandske kontrakter og overleverne fra Randers FC.

Istanbuls løve bløder: Den tyrkiske storklub Galatasaray er i gang med en historisk dårlig sæson, der kulminerede fredag med et hjemmebane-nederlag i super-derbyet mod Fenerbahce. Nu venter alle på, at cheftræner Hagi, engang kendt som Rumæniens Maradona, får sparket for anden gang.

Tysk pensionist vs. spansk nemsis: »Han hader mig,« sagde Manuel Almunia, lige før Jens Lehmann rejste hjem til Stuttgart. Nu er den tyske nødløsning tilbage i Arsenal og kan tænkes at ville have sin plads tilbage efter spanierens drop mod West Bromwich Albion.

Villa vakler: Houllier lagt for had i Birmingham efter nederlag og pr-katastrofer på stribe.

Minder fra Ullevaal: Danmark møder Norge på lørdag. Det er der ingen grund til at frygte. Kom med ned ad Mindernes Allé.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Atletico Madrid – Arsenal

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen