AGF’s John Arne Riise, OBs sølvstormere, Gale Lehmann, Jonas Kamper og Istanbuls blødende Løver

Tipsbladet er på gaden med fokus på AGF’s Superligapotentiale og en præsentation af klubbens nye John Arne Riise-klon. Mød også Rasmus Falk og OB’s sølvkandidater, familiemanden Jonas Kamper, Jens Lehmann og Istanbuls Blødende Løver.



Tipsbladet Update er på gaden tirsdag 22. marts med bl.a. følgende indhold:

Søvsmeden Falk: Bedømt ud fra OB’s besøg i Silkeborg mangler fynboerne yderligere en eller to kreative spillere i stil med Rasmus Falk for at omsætte deres fysiske overlegenhed og spilovertag til åbne målchancer. Men en lille kulturrevolution er allerede på vej med Falkens vej til startopstillingen, og sølvmedaljerne kan lige så godt lande i Odense, som på Vestegnen eller Heden.

AGF har Top 6-potentiale: AGF er kommet plnamæssigt fra start i 1.division, men har klubben allerede nu potentialet til at spille med i “Suppen”? Og hvem er John Arne Riise-klonen ude på venstre back?

Fodbolden gjorde ondt: Jonas Kamper valgte det trygge, gode liv for sine kone, døtre og sig selv, da han sidste sommer skulle vælge mellem større udenlandske kontrakter og overleverne fra Randers FC.

Istanbuls løve bløder: Den tyrkiske storklub Galatasaray er i gang med en historisk dårlig sæson, der kulminerede fredag med et hjemmebane-nederlag i super-derbyet mod Fenerbahce. Nu venter alle på, at cheftræner Hagi, engang kendt som Rumæniens Maradona, får sparket for anden gang.

Tysk pensionist vs. spansk nemsis: »Han hader mig,« sagde Manuel Almunia, lige før Jens Lehmann rejste hjem til Stuttgart. Nu er den tyske nødløsning tilbage i Arsenal og kan tænkes at ville have sin plads tilbage efter spanierens drop mod West Bromwich Albion.

Villa vakler: Houllier lagt for had i Birmingham efter nederlag og pr-katastrofer på stribe.

Minder fra Ullevaal: Danmark møder Norge på lørdag. Det er der ingen grund til at frygte. Kom med ned ad Mindernes Allé.







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører: Dolberg sat til salg

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tysk VM-chok

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’