Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

William Osula misbrugte en stor chance mod Birmingham, men danskeren spillede en god kamp, lyder det fra Alan Shearer.



Han har endnu ikke fået sin debut for Danmarks A-landshold, men William Osula fremstår som en spiller, der går en rigtig lys fremtid i møde.

Lørdag startede den 21-årige Osula inde for den engelske storklub Newcastle i FA Cup-opgøret mod Birmingham City, hvor danskeren kvitterede for tilliden ved at lave to assister i 3-2-sejren. I den forbindelse blev William Osula rost af af den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore.

Osulas anden assist i opgøret var dog en noget uskøn en af slagsen, da danskeren faktisk misbrugte en kæmpe chance nærmest på målstregen, hvilket dog heldigvis endte med at blive en assist til Callum Wilson i stedet. I podcasten ‘The Rest is Football’ har de tidligere engelske stjerner Gary Lineker, Alan Shearer og Micah Richards moret sig over Osulas afbrænder.

– Alan, hvem var det, der brændte på stregen? Han havde ansigtet i sine hænder, han var fortvivlet, lød det fra Micah Richards, efterfulgt af et stort latterbrøl.

– Jeg tror, at jeg efter sådan en aktion ville gå ind i omklædningsrummet og sige: ‘Hvor god en assist var det lige?’ lød det efterfølgende fra Gary Lineker med et glimt i øjet.

Alan Shearer, der i sin egen karriere scorede mål på samlebånd for Newcastle, sørgede dog for at rose William Osula for danskerens indsats.

– Han spillede faktisk godt, synes jeg. Han skulle have scoret, men han gjorde det godt ved begge mål. Men ja, han skulle have scoret, lød det fra Alan Shearer.

William Osula, der i Premier League indtil videre har måttet nøjes med korte indhop for Newcastle, spillede lørdag på kanten, og ifølge cheftræner Eddie Howe kan der være muligheder for danskeren på den position fremadrettet.

– Will er en spiller med mange talenter. Jeg ser ham ikke kun som en rendyrket nier. Han har spillet som kant tidligere, så det kan være en mulighed for os. Jeg synes, at han gør det godt. Han er på det rette spor. Han udvikler sig. Hvis vi ser på ham som angriber, så konkurrerer han med Isak, hvilket ikke nødvendigvis er noget, man vil ønske sig, når man ser på Alex’ form.

– Jeg sagde det til Will, da han skiftede hertil. Han lærer fra to af de bedste angribere, han overhovedet kunne arbejde med, og han skal sørge for at suge så meget information som muligt til sig fra både Alex og Callum (Wilson, red.). Det er to glimrende rollemodeller, der kan hjælpe ham i hans udvikling, lød det, ifølge The Chronicle, fra Eddie Howe i januar.

William Osula er noteret for 11 kampe og fem mål for Danmarks U21-landshold.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Josip Radošević på samtlige forsider



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Krisen er blevet til en katastrofe?

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Midtjylland misser gylden chance

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Afslører vild transfer-historie

Benhård Brian Riemer-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Viborg FF – FC Midtjylland

I svime over Pelle Mattsson

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

“Ingen er uerstattelige”

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia