Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

William Osula misbrugte en stor chance mod Birmingham, men danskeren spillede en god kamp, lyder det fra Alan Shearer.



Han har endnu ikke fået sin debut for Danmarks A-landshold, men William Osula fremstår som en spiller, der går en rigtig lys fremtid i møde.

Lørdag startede den 21-årige Osula inde for den engelske storklub Newcastle i FA Cup-opgøret mod Birmingham City, hvor danskeren kvitterede for tilliden ved at lave to assister i 3-2-sejren. I den forbindelse blev William Osula rost af af den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore.

Osulas anden assist i opgøret var dog en noget uskøn en af slagsen, da danskeren faktisk misbrugte en kæmpe chance nærmest på målstregen, hvilket dog heldigvis endte med at blive en assist til Callum Wilson i stedet. I podcasten ‘The Rest is Football’ har de tidligere engelske stjerner Gary Lineker, Alan Shearer og Micah Richards moret sig over Osulas afbrænder.

– Alan, hvem var det, der brændte på stregen? Han havde ansigtet i sine hænder, han var fortvivlet, lød det fra Micah Richards, efterfulgt af et stort latterbrøl.

– Jeg tror, at jeg efter sådan en aktion ville gå ind i omklædningsrummet og sige: ‘Hvor god en assist var det lige?’ lød det efterfølgende fra Gary Lineker med et glimt i øjet.

Alan Shearer, der i sin egen karriere scorede mål på samlebånd for Newcastle, sørgede dog for at rose William Osula for danskerens indsats.

– Han spillede faktisk godt, synes jeg. Han skulle have scoret, men han gjorde det godt ved begge mål. Men ja, han skulle have scoret, lød det fra Alan Shearer.

William Osula, der i Premier League indtil videre har måttet nøjes med korte indhop for Newcastle, spillede lørdag på kanten, og ifølge cheftræner Eddie Howe kan der være muligheder for danskeren på den position fremadrettet.

– Will er en spiller med mange talenter. Jeg ser ham ikke kun som en rendyrket nier. Han har spillet som kant tidligere, så det kan være en mulighed for os. Jeg synes, at han gør det godt. Han er på det rette spor. Han udvikler sig. Hvis vi ser på ham som angriber, så konkurrerer han med Isak, hvilket ikke nødvendigvis er noget, man vil ønske sig, når man ser på Alex’ form.

– Jeg sagde det til Will, da han skiftede hertil. Han lærer fra to af de bedste angribere, han overhovedet kunne arbejde med, og han skal sørge for at suge så meget information som muligt til sig fra både Alex og Callum (Wilson, red.). Det er to glimrende rollemodeller, der kan hjælpe ham i hans udvikling, lød det, ifølge The Chronicle, fra Eddie Howe i januar.

William Osula er noteret for 11 kampe og fem mål for Danmarks U21-landshold.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

The Gunners deprimerer The Blues

Klar tale: Han bør fyres nu

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Presset er på Danmark!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Glem 4-4-4-4-0



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Kan ryge 9 millioner ned i løn

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Viser målform før vigtig landskamp

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

I svime over Pelle Mattsson



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Josip Radošević på samtlige forsider

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Dansker drillet af Mourinho

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr