Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

William Osula misbrugte en stor chance mod Birmingham, men danskeren spillede en god kamp, lyder det fra Alan Shearer.



Han har endnu ikke fået sin debut for Danmarks A-landshold, men William Osula fremstår som en spiller, der går en rigtig lys fremtid i møde.

Lørdag startede den 21-årige Osula inde for den engelske storklub Newcastle i FA Cup-opgøret mod Birmingham City, hvor danskeren kvitterede for tilliden ved at lave to assister i 3-2-sejren. I den forbindelse blev William Osula rost af af den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore.

Osulas anden assist i opgøret var dog en noget uskøn en af slagsen, da danskeren faktisk misbrugte en kæmpe chance nærmest på målstregen, hvilket dog heldigvis endte med at blive en assist til Callum Wilson i stedet. I podcasten ‘The Rest is Football’ har de tidligere engelske stjerner Gary Lineker, Alan Shearer og Micah Richards moret sig over Osulas afbrænder.

– Alan, hvem var det, der brændte på stregen? Han havde ansigtet i sine hænder, han var fortvivlet, lød det fra Micah Richards, efterfulgt af et stort latterbrøl.

– Jeg tror, at jeg efter sådan en aktion ville gå ind i omklædningsrummet og sige: ‘Hvor god en assist var det lige?’ lød det efterfølgende fra Gary Lineker med et glimt i øjet.

Alan Shearer, der i sin egen karriere scorede mål på samlebånd for Newcastle, sørgede dog for at rose William Osula for danskerens indsats.

– Han spillede faktisk godt, synes jeg. Han skulle have scoret, men han gjorde det godt ved begge mål. Men ja, han skulle have scoret, lød det fra Alan Shearer.

William Osula, der i Premier League indtil videre har måttet nøjes med korte indhop for Newcastle, spillede lørdag på kanten, og ifølge cheftræner Eddie Howe kan der være muligheder for danskeren på den position fremadrettet.

– Will er en spiller med mange talenter. Jeg ser ham ikke kun som en rendyrket nier. Han har spillet som kant tidligere, så det kan være en mulighed for os. Jeg synes, at han gør det godt. Han er på det rette spor. Han udvikler sig. Hvis vi ser på ham som angriber, så konkurrerer han med Isak, hvilket ikke nødvendigvis er noget, man vil ønske sig, når man ser på Alex’ form.

– Jeg sagde det til Will, da han skiftede hertil. Han lærer fra to af de bedste angribere, han overhovedet kunne arbejde med, og han skal sørge for at suge så meget information som muligt til sig fra både Alex og Callum (Wilson, red.). Det er to glimrende rollemodeller, der kan hjælpe ham i hans udvikling, lød det, ifølge The Chronicle, fra Eddie Howe i januar.

William Osula er noteret for 11 kampe og fem mål for Danmarks U21-landshold.





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De bliver monstersalg til sommer