Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

William Osula misbrugte en stor chance mod Birmingham, men danskeren spillede en god kamp, lyder det fra Alan Shearer.



Han har endnu ikke fået sin debut for Danmarks A-landshold, men William Osula fremstår som en spiller, der går en rigtig lys fremtid i møde.

Lørdag startede den 21-årige Osula inde for den engelske storklub Newcastle i FA Cup-opgøret mod Birmingham City, hvor danskeren kvitterede for tilliden ved at lave to assister i 3-2-sejren. I den forbindelse blev William Osula rost af af den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore.

Osulas anden assist i opgøret var dog en noget uskøn en af slagsen, da danskeren faktisk misbrugte en kæmpe chance nærmest på målstregen, hvilket dog heldigvis endte med at blive en assist til Callum Wilson i stedet. I podcasten ‘The Rest is Football’ har de tidligere engelske stjerner Gary Lineker, Alan Shearer og Micah Richards moret sig over Osulas afbrænder.

– Alan, hvem var det, der brændte på stregen? Han havde ansigtet i sine hænder, han var fortvivlet, lød det fra Micah Richards, efterfulgt af et stort latterbrøl.

– Jeg tror, at jeg efter sådan en aktion ville gå ind i omklædningsrummet og sige: ‘Hvor god en assist var det lige?’ lød det efterfølgende fra Gary Lineker med et glimt i øjet.

Alan Shearer, der i sin egen karriere scorede mål på samlebånd for Newcastle, sørgede dog for at rose William Osula for danskerens indsats.

– Han spillede faktisk godt, synes jeg. Han skulle have scoret, men han gjorde det godt ved begge mål. Men ja, han skulle have scoret, lød det fra Alan Shearer.

William Osula, der i Premier League indtil videre har måttet nøjes med korte indhop for Newcastle, spillede lørdag på kanten, og ifølge cheftræner Eddie Howe kan der være muligheder for danskeren på den position fremadrettet.

– Will er en spiller med mange talenter. Jeg ser ham ikke kun som en rendyrket nier. Han har spillet som kant tidligere, så det kan være en mulighed for os. Jeg synes, at han gør det godt. Han er på det rette spor. Han udvikler sig. Hvis vi ser på ham som angriber, så konkurrerer han med Isak, hvilket ikke nødvendigvis er noget, man vil ønske sig, når man ser på Alex’ form.

– Jeg sagde det til Will, da han skiftede hertil. Han lærer fra to af de bedste angribere, han overhovedet kunne arbejde med, og han skal sørge for at suge så meget information som muligt til sig fra både Alex og Callum (Wilson, red.). Det er to glimrende rollemodeller, der kan hjælpe ham i hans udvikling, lød det, ifølge The Chronicle, fra Eddie Howe i januar.

William Osula er noteret for 11 kampe og fem mål for Danmarks U21-landshold.





Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller




LIVE

TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende

Verdensstjernes søn landet i København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Bliver det Chido Obis store chance?

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Topscorer færdig

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– De lignede lort!

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stort medie fremhæver FCM-flop

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Medie med dyster Dorgu-melding

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Dansker lyner i Italien

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’