Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet

William Osula misbrugte en stor chance mod Birmingham, men danskeren spillede en god kamp, lyder det fra Alan Shearer.



Han har endnu ikke fået sin debut for Danmarks A-landshold, men William Osula fremstår som en spiller, der går en rigtig lys fremtid i møde.

Lørdag startede den 21-årige Osula inde for den engelske storklub Newcastle i FA Cup-opgøret mod Birmingham City, hvor danskeren kvitterede for tilliden ved at lave to assister i 3-2-sejren. I den forbindelse blev William Osula rost af af den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore.

Osulas anden assist i opgøret var dog en noget uskøn en af slagsen, da danskeren faktisk misbrugte en kæmpe chance nærmest på målstregen, hvilket dog heldigvis endte med at blive en assist til Callum Wilson i stedet. I podcasten ‘The Rest is Football’ har de tidligere engelske stjerner Gary Lineker, Alan Shearer og Micah Richards moret sig over Osulas afbrænder.

– Alan, hvem var det, der brændte på stregen? Han havde ansigtet i sine hænder, han var fortvivlet, lød det fra Micah Richards, efterfulgt af et stort latterbrøl.

– Jeg tror, at jeg efter sådan en aktion ville gå ind i omklædningsrummet og sige: ‘Hvor god en assist var det lige?’ lød det efterfølgende fra Gary Lineker med et glimt i øjet.

Alan Shearer, der i sin egen karriere scorede mål på samlebånd for Newcastle, sørgede dog for at rose William Osula for danskerens indsats.

– Han spillede faktisk godt, synes jeg. Han skulle have scoret, men han gjorde det godt ved begge mål. Men ja, han skulle have scoret, lød det fra Alan Shearer.

William Osula, der i Premier League indtil videre har måttet nøjes med korte indhop for Newcastle, spillede lørdag på kanten, og ifølge cheftræner Eddie Howe kan der være muligheder for danskeren på den position fremadrettet.

– Will er en spiller med mange talenter. Jeg ser ham ikke kun som en rendyrket nier. Han har spillet som kant tidligere, så det kan være en mulighed for os. Jeg synes, at han gør det godt. Han er på det rette spor. Han udvikler sig. Hvis vi ser på ham som angriber, så konkurrerer han med Isak, hvilket ikke nødvendigvis er noget, man vil ønske sig, når man ser på Alex’ form.

– Jeg sagde det til Will, da han skiftede hertil. Han lærer fra to af de bedste angribere, han overhovedet kunne arbejde med, og han skal sørge for at suge så meget information som muligt til sig fra både Alex og Callum (Wilson, red.). Det er to glimrende rollemodeller, der kan hjælpe ham i hans udvikling, lød det, ifølge The Chronicle, fra Eddie Howe i januar.

William Osula er noteret for 11 kampe og fem mål for Danmarks U21-landshold.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Vejle Boldklub – OB

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Så blev det officielt

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Brighton – Liverpool

Barcelona – Rayo Vallecano

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Morten Bruun med dyster spådom

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag