Rundt i GFH-møllen: Ikke på tale at blive i BIF

Frederik Winther fortæller om den hårde tid i Augsburg, og at det aldrig var på tale at blive i Brøndby, hvor han ellers elskede at være.



Frederik Winther har igen skiftet klub.

Den danske midtstopper har ikke kunne spille sig til en plads på Augsburg-holdet, og han skal nu prøve kræfter med portugisiske Estoril, hvortil han er skiftet på en lejeaftale.

I 2023 blev Winther også sendt på et lejeophold, da han i et halvt år trak Brøndbys gule og blå trøje over hovedet.

I Brøndby blev det til godt med spilletid, og til Tipsbladet fortæller den unge stopper, at det dog aldrig var på tale at blive i klubben.

– Jeg var virkelig, virkelig glad for at være i Brøndby.

– Jeg fik nogle rigtig gode bekendtskaber på holdet og i klubben. Det er virkelig en fed klub at være i, og det var virkelig nogle fede måneder.

– At jeg så også samme tid fik så meget spilletid, var mega, mega fedt. Så det var en fed periode.

Var det aldrig på tale, at du skulle blive i Brøndby?

– Da jeg tog afsted om vinteren, der var jeg og Augsburg rimelig enige om, at jeg skulle tilbage til Augsburg for forhåbentlig at spille.

– Så det var faktisk aldrig planen at blive i Brøndby.

– I sommer havde jeg også rigtig meget lyst til at skulle tilbage til Tyskland, og jeg glædede mig til den udfordring.

– Så det var ikke på tale umiddelbart, men jeg ved jo ikke, hvad der er foregået rundt omkring mig. Det skal du spørge nogle andre om.

– Jeg havde hele tiden fornemmelsen af, at jeg skulle tilbage, og det var det, jeg forholdte mig til, fortæller Frederik Winther til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: Imago

Hård tid i Augsburg
I oktober 2020 blev en forventningsfuld Frederik Winther solgt til Augsburg fra Lyngby, men opholdet har langt fra været en dans på roser.

Kun syv kampe er det blevet til i den tyske klub, og i denne sæson har han oftest været helt ude af truppen. 

Det har ikke været nemt for Frederik Winther, der dog bevarer gejsten.

– Ja, det har det da været hårdt. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det ikke havde.

– Jeg sad også i sommer og tænkte, at jeg skulle videre, men jeg endte med at bestemme mig for at blive, for jeg troede, der var en okay chance.

– Men der har heller ikke været nogle skader, karantæner eller noget som helst, og det gør jo, at der ikke er så meget, der ændrer sig.

– Man kan ikke gøre så meget ved det selv, andet end det man ligger i det ude på træningsbanen

Har du overvejet at få en frisk start ved at skifte væk permanent?

– Det er ikke rigtig noget, der har været på tale indtil videre, så ikke rigtig, nej. Nu må vi se, hvad der sker, siger Frederik Winther.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: Imago

Flere samtaler med Jess Thorup
Det var i samråd med den nye danske Augsburg-træner, Jess Thorup, at Frederik Winther besluttede sig for at blive udlejet igen.

Trods den manglende spilletid har Winther fået et godt førstehåndsindtryk af Jess Thorup.

– Jeg havde nogle gode snakke med Jess, hvor jeg var ærlig, og han var ærlig. Det var en rigtig, rigtig god snak.

– Jeg er glad for, at de har taget det så pænt og hjulpet mig til at komme et andet sted hen indtil sommer. Det er virkelig noget, jeg sætter pris på.

– Det var fedt, at der kom en dansk træner, og mit indtryk af ham har været rigtig godt i den korte periode, jeg var der, fortæller Frederik Winther.

En ærlig Frederik Winther forstår faktisk også godt, hvorfor spilletiden ikke har været stor under Jess Thorup.

– Det er også nogle gange svært for en træner at skulle komme ind og så spille med en, der næsten ikke har været i truppen de seneste tre måneder.

– Det var også den begrundelse, jeg fik i starten, da jeg ikke var med. Han valgte at gå med nogle af de spillere, der havde været mere med inde omkring det og været tættere på holdet.

Det er helt forståeligt. Selvfølgelig synes jeg selv, jeg skal spille, men hvis man sætter sig i trænerens situation, så kan man godt forstå, hvorfor jeg ikke kom på holdet med det samme, siger Frederik Winther.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Imago

Kastet rundt i GFH-møllen
Augsburg, Brøndby og Estoril har alle én ting til fælles.

Global Football Holdings, GFH, er ejer.

Selvom Winther nu er nået til den tredje GFH-klub på et år, så er alt, i forbindelse med skiftet, foregået helt efter bogen.

– Det har, tror jeg, gået helt som normalt. Det har i hvert fald været mit indtryk.

– Klubberne har selvfølgelig et bedre kendskab til mig, når det er den samme ejerkreds, men det er slet ikke den fornemmelse, jeg har haft, at klubberne bare har hentet mig, fordi det er samme ejerkreds.

– Det har været fordi, det er mig, de gerne vil have. Selvfølgelig har de haft et bedre kendskab til mig, men det er kun en fordel for mig og klubberne.

– Det hele er foregået gennem min agent, så det har været på den helt klassiske måde, fastslår Frederik Winther.

Skiftet til Estoril kom hurtigt i stand, og Frederik Winther var aldrig i tvivl om, at det var noget, han rigtig gerne ville.

– Skiftet skete rimelig hurtigt, og der var ikke rigtig nogle andre muligheder, som er værd at snakke om nu.

– Da de kom, synes jeg, det var en mega fed mulighed og vildt spændende. Så der nåede ikke at være så meget andet.

– Jeg synes også, det var det helt rigtige, og noget jeg rigtig gerne ville.

– Det er stadig meget nyt og også en del anderledes i forhold til kultur og sprog.

– Det har været mega fedt og spændende indtil videre, og det handler bare om at tage en time ad gangen og forsøge at lære menneskerne og kulturen at kende, afslutter Frederik Winther.

Den 23-årige dansker skal være i Estoril frem til sommer.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig