Frederik Winther har igen skiftet klub.
Den danske midtstopper har ikke kunne spille sig til en plads på Augsburg-holdet, og han skal nu prøve kræfter med portugisiske Estoril, hvortil han er skiftet på en lejeaftale.
I 2023 blev Winther også sendt på et lejeophold, da han i et halvt år trak Brøndbys gule og blå trøje over hovedet.
I Brøndby blev det til godt med spilletid, og til Tipsbladet fortæller den unge stopper, at det dog aldrig var på tale at blive i klubben.
– Jeg var virkelig, virkelig glad for at være i Brøndby.
– Jeg fik nogle rigtig gode bekendtskaber på holdet og i klubben. Det er virkelig en fed klub at være i, og det var virkelig nogle fede måneder.
– At jeg så også samme tid fik så meget spilletid, var mega, mega fedt. Så det var en fed periode.
Var det aldrig på tale, at du skulle blive i Brøndby?
– Da jeg tog afsted om vinteren, der var jeg og Augsburg rimelig enige om, at jeg skulle tilbage til Augsburg for forhåbentlig at spille.
– Så det var faktisk aldrig planen at blive i Brøndby.
– I sommer havde jeg også rigtig meget lyst til at skulle tilbage til Tyskland, og jeg glædede mig til den udfordring.
– Så det var ikke på tale umiddelbart, men jeg ved jo ikke, hvad der er foregået rundt omkring mig. Det skal du spørge nogle andre om.
– Jeg havde hele tiden fornemmelsen af, at jeg skulle tilbage, og det var det, jeg forholdte mig til, fortæller Frederik Winther til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
Hård tid i Augsburg
I oktober 2020 blev en forventningsfuld Frederik Winther solgt til Augsburg fra Lyngby, men opholdet har langt fra været en dans på roser.
Kun syv kampe er det blevet til i den tyske klub, og i denne sæson har han oftest været helt ude af truppen.
Det har ikke været nemt for Frederik Winther, der dog bevarer gejsten.
– Ja, det har det da været hårdt. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det ikke havde.
– Jeg sad også i sommer og tænkte, at jeg skulle videre, men jeg endte med at bestemme mig for at blive, for jeg troede, der var en okay chance.
– Men der har heller ikke været nogle skader, karantæner eller noget som helst, og det gør jo, at der ikke er så meget, der ændrer sig.
– Man kan ikke gøre så meget ved det selv, andet end det man ligger i det ude på træningsbanen
Har du overvejet at få en frisk start ved at skifte væk permanent?
– Det er ikke rigtig noget, der har været på tale indtil videre, så ikke rigtig, nej. Nu må vi se, hvad der sker, siger Frederik Winther.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
Flere samtaler med Jess Thorup
Det var i samråd med den nye danske Augsburg-træner, Jess Thorup, at Frederik Winther besluttede sig for at blive udlejet igen.
Trods den manglende spilletid har Winther fået et godt førstehåndsindtryk af Jess Thorup.
– Jeg havde nogle gode snakke med Jess, hvor jeg var ærlig, og han var ærlig. Det var en rigtig, rigtig god snak.
– Jeg er glad for, at de har taget det så pænt og hjulpet mig til at komme et andet sted hen indtil sommer. Det er virkelig noget, jeg sætter pris på.
– Det var fedt, at der kom en dansk træner, og mit indtryk af ham har været rigtig godt i den korte periode, jeg var der, fortæller Frederik Winther.
En ærlig Frederik Winther forstår faktisk også godt, hvorfor spilletiden ikke har været stor under Jess Thorup.
– Det er også nogle gange svært for en træner at skulle komme ind og så spille med en, der næsten ikke har været i truppen de seneste tre måneder.
– Det var også den begrundelse, jeg fik i starten, da jeg ikke var med. Han valgte at gå med nogle af de spillere, der havde været mere med inde omkring det og været tættere på holdet.
Det er helt forståeligt. Selvfølgelig synes jeg selv, jeg skal spille, men hvis man sætter sig i trænerens situation, så kan man godt forstå, hvorfor jeg ikke kom på holdet med det samme, siger Frederik Winther.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
Kastet rundt i GFH-møllen
Augsburg, Brøndby og Estoril har alle én ting til fælles.
Global Football Holdings, GFH, er ejer.
Selvom Winther nu er nået til den tredje GFH-klub på et år, så er alt, i forbindelse med skiftet, foregået helt efter bogen.
– Det har, tror jeg, gået helt som normalt. Det har i hvert fald været mit indtryk.
– Klubberne har selvfølgelig et bedre kendskab til mig, når det er den samme ejerkreds, men det er slet ikke den fornemmelse, jeg har haft, at klubberne bare har hentet mig, fordi det er samme ejerkreds.
– Det har været fordi, det er mig, de gerne vil have. Selvfølgelig har de haft et bedre kendskab til mig, men det er kun en fordel for mig og klubberne.
– Det hele er foregået gennem min agent, så det har været på den helt klassiske måde, fastslår Frederik Winther.
Skiftet til Estoril kom hurtigt i stand, og Frederik Winther var aldrig i tvivl om, at det var noget, han rigtig gerne ville.
– Skiftet skete rimelig hurtigt, og der var ikke rigtig nogle andre muligheder, som er værd at snakke om nu.
– Da de kom, synes jeg, det var en mega fed mulighed og vildt spændende. Så der nåede ikke at være så meget andet.
– Jeg synes også, det var det helt rigtige, og noget jeg rigtig gerne ville.
– Det er stadig meget nyt og også en del anderledes i forhold til kultur og sprog.
– Det har været mega fedt og spændende indtil videre, og det handler bare om at tage en time ad gangen og forsøge at lære menneskerne og kulturen at kende, afslutter Frederik Winther.
Den 23-årige dansker skal være i Estoril frem til sommer.
FCK-boss kan snart præsentere noget
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW