Alexander Bah har revet korsbåndet over

Alexander Bah har revet korsbåndet i venstre knæ over efter en uheldig duel lørdag aften.



Det danske fodboldlandshold og den portugisiske storklub Benfica må se bort fra højrebacken Alexander Bah i det næste lange stykke tid.

Søndag eftermiddag meddeler Benfica på sin hjemmeside, at Bah har revet korsbåndet i venstre knæ over.

Dermed står han foran en lang skadespause. Benfica giver ikke nogen prognose på et comeback endnu, men i andre tilfælde har korsbåndsskader holdt spillere ude i op mod et år.

Uheldet fandt sted i slutningen af første halvleg i lørdagens ligakamp mod Moreirense.

Efter en forholdsvis harmløs duel dejsede Bah om på jorden, viftede med armen og tog sig til knæhasen.

Der var ingen alvorlig kontakt med den Moreirense-spiller, han var i duel med, men den smerteramte dansker satte sig på en båre, der blev løftet op på et lille køretøj, så danskeren kunne bugseres væk til undersøgelse og behandling.

Den tidligere HB Køge- og Sønderjyske-spiller var fast inventar på det danske landshold i det meste af 2024 og spillede i alle Danmarks fire kampe ved EM i Tyskland.

Den omskolede offensivspiller debuterede på landsholdet i en testkamp mod Sverige i 2020, hvor han scorede sit foreløbig eneste landsholdsmål. I alt har han spillet 20 landskampe.

Han kan få selskab af en holdkammerat i genoptræningslokalet. Få minutter efter Bahs korsbåndsskade måtte også midtbanespilleren Manu lade sig udskifte, og en undersøgelse har nu vist, at han har pådraget sig samme skade som danskeren.

Benfica må klare sig uden de to uheldige spillere i Champions Leagues knockoutfase, den portugisiske guldkamp og den portugisiske pokalturnering.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen