Alexander Bah har revet korsbåndet over

Alexander Bah har revet korsbåndet i venstre knæ over efter en uheldig duel lørdag aften.



Det danske fodboldlandshold og den portugisiske storklub Benfica må se bort fra højrebacken Alexander Bah i det næste lange stykke tid.

Søndag eftermiddag meddeler Benfica på sin hjemmeside, at Bah har revet korsbåndet i venstre knæ over.

Dermed står han foran en lang skadespause. Benfica giver ikke nogen prognose på et comeback endnu, men i andre tilfælde har korsbåndsskader holdt spillere ude i op mod et år.

Uheldet fandt sted i slutningen af første halvleg i lørdagens ligakamp mod Moreirense.

Efter en forholdsvis harmløs duel dejsede Bah om på jorden, viftede med armen og tog sig til knæhasen.

Der var ingen alvorlig kontakt med den Moreirense-spiller, han var i duel med, men den smerteramte dansker satte sig på en båre, der blev løftet op på et lille køretøj, så danskeren kunne bugseres væk til undersøgelse og behandling.

Den tidligere HB Køge- og Sønderjyske-spiller var fast inventar på det danske landshold i det meste af 2024 og spillede i alle Danmarks fire kampe ved EM i Tyskland.

Den omskolede offensivspiller debuterede på landsholdet i en testkamp mod Sverige i 2020, hvor han scorede sit foreløbig eneste landsholdsmål. I alt har han spillet 20 landskampe.

Han kan få selskab af en holdkammerat i genoptræningslokalet. Få minutter efter Bahs korsbåndsskade måtte også midtbanespilleren Manu lade sig udskifte, og en undersøgelse har nu vist, at han har pådraget sig samme skade som danskeren.

Benfica må klare sig uden de to uheldige spillere i Champions Leagues knockoutfase, den portugisiske guldkamp og den portugisiske pokalturnering.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

LIVE: Pludselig er de tilbage!

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

OB slutter sæsonen med et nederlag

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

AGF forhører sig om legendes nevø – men…