Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

Alexander Zorniger mindes en situation i Brøndby, når han taler om den tyske pokalfinale.



Alexander Zorniger sidder ikke bare på sin flade, mens han venter på at takke ja til sit næste trænerjob.

For nyligt gæstede han nemlig tv-programmet SWR Sport, hvor han satte ord på VfB Stuttgarts sidste del af sæsonen, som gav ham minder om en periode i Brøndby IF fra foråret 2018.

VfB Stuttgart balancerer nemlig mellem at skulle færdiggøre Bundesliga-sæsonen bedst muligt, mens den tyske pokalfinale venter lige rundt om hjørnet.

– Vi havde lidt samme situation i Brøndby. Det var allerede sikkert, at FC København blev mestre, men vi skulle også møde dem i pokalfinalen, siger Alexander Zorniger i programmet.

Og her handler det ifølge den garvede tysker om at finde den rette balance.

– Hvor mange spillere giver du minutter? Og hvem tager du ud? Det vil jo blive en del sværere, hvis du går ind til finalen med en masse skadede spillere.

VfB Stuttgart møder tredjedivisions holdet Arminia Bielefeld, der med danske Joel Felix på holdkortet højst overraskende er nået til finalen, som spilles den 24. maj.

– Du bliver nødt til at køre med de samme rutiner og holde glæden oppe. Jeg kan forestille mig, at hele træningsstrukturen kommer til at ændre sig, siger Alexander Zorniger, der peger på, at man i Stuttgart vil lave træning med et stort element af konkurrence.

VfB Stuttgart har udover pokalfinalen ikke alverden at spille for i Bundesligaen, hvor man er placeret midt i tabellen og hverken kan gøre fra eller til med fire runder igen.

57-årige Alexander Zorniger vandt som bekendt den føromtalte pokalfinale over FC København og forlod Brøndby IF i 2019. Han har siden været forbi Apollon Limassol og Greuther Fürth, men har stået uden job siden oktober sidste år.







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Slipper for stjerne

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Randers FC – Silkeborg IF

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘De har haft det værste transfervindue’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Dansk stjerne i milliontransfer