Alexander Zorniger sidder ikke bare på sin flade, mens han venter på at takke ja til sit næste trænerjob.
For nyligt gæstede han nemlig tv-programmet SWR Sport, hvor han satte ord på VfB Stuttgarts sidste del af sæsonen, som gav ham minder om en periode i Brøndby IF fra foråret 2018.
VfB Stuttgart balancerer nemlig mellem at skulle færdiggøre Bundesliga-sæsonen bedst muligt, mens den tyske pokalfinale venter lige rundt om hjørnet.
– Vi havde lidt samme situation i Brøndby. Det var allerede sikkert, at FC København blev mestre, men vi skulle også møde dem i pokalfinalen, siger Alexander Zorniger i programmet.
Og her handler det ifølge den garvede tysker om at finde den rette balance.
– Hvor mange spillere giver du minutter? Og hvem tager du ud? Det vil jo blive en del sværere, hvis du går ind til finalen med en masse skadede spillere.
VfB Stuttgart møder tredjedivisions holdet Arminia Bielefeld, der med danske Joel Felix på holdkortet højst overraskende er nået til finalen, som spilles den 24. maj.
– Du bliver nødt til at køre med de samme rutiner og holde glæden oppe. Jeg kan forestille mig, at hele træningsstrukturen kommer til at ændre sig, siger Alexander Zorniger, der peger på, at man i Stuttgart vil lave træning med et stort element af konkurrence.
VfB Stuttgart har udover pokalfinalen ikke alverden at spille for i Bundesligaen, hvor man er placeret midt i tabellen og hverken kan gøre fra eller til med fire runder igen.
57-årige Alexander Zorniger vandt som bekendt den føromtalte pokalfinale over FC København og forlod Brøndby IF i 2019. Han har siden været forbi Apollon Limassol og Greuther Fürth, men har stået uden job siden oktober sidste år.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
Celtic er mester efter vildt drama
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Superliga-bejlere deler
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE