Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

Alexander Zorniger mindes en situation i Brøndby, når han taler om den tyske pokalfinale.



Alexander Zorniger sidder ikke bare på sin flade, mens han venter på at takke ja til sit næste trænerjob.

For nyligt gæstede han nemlig tv-programmet SWR Sport, hvor han satte ord på VfB Stuttgarts sidste del af sæsonen, som gav ham minder om en periode i Brøndby IF fra foråret 2018.

VfB Stuttgart balancerer nemlig mellem at skulle færdiggøre Bundesliga-sæsonen bedst muligt, mens den tyske pokalfinale venter lige rundt om hjørnet.

– Vi havde lidt samme situation i Brøndby. Det var allerede sikkert, at FC København blev mestre, men vi skulle også møde dem i pokalfinalen, siger Alexander Zorniger i programmet.

Og her handler det ifølge den garvede tysker om at finde den rette balance.

– Hvor mange spillere giver du minutter? Og hvem tager du ud? Det vil jo blive en del sværere, hvis du går ind til finalen med en masse skadede spillere.

VfB Stuttgart møder tredjedivisions holdet Arminia Bielefeld, der med danske Joel Felix på holdkortet højst overraskende er nået til finalen, som spilles den 24. maj.

– Du bliver nødt til at køre med de samme rutiner og holde glæden oppe. Jeg kan forestille mig, at hele træningsstrukturen kommer til at ændre sig, siger Alexander Zorniger, der peger på, at man i Stuttgart vil lave træning med et stort element af konkurrence.

VfB Stuttgart har udover pokalfinalen ikke alverden at spille for i Bundesligaen, hvor man er placeret midt i tabellen og hverken kan gøre fra eller til med fire runder igen.

57-årige Alexander Zorniger vandt som bekendt den føromtalte pokalfinale over FC København og forlod Brøndby IF i 2019. Han har siden været forbi Apollon Limassol og Greuther Fürth, men har stået uden job siden oktober sidste år.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Canada – Marokko

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Her er prisen på Aral Simsir

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Paraguay – Frankrig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Australien – Egypten



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Argentina – Kap Verde