Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

Alexander Zorniger mindes en situation i Brøndby, når han taler om den tyske pokalfinale.



Alexander Zorniger sidder ikke bare på sin flade, mens han venter på at takke ja til sit næste trænerjob.

For nyligt gæstede han nemlig tv-programmet SWR Sport, hvor han satte ord på VfB Stuttgarts sidste del af sæsonen, som gav ham minder om en periode i Brøndby IF fra foråret 2018.

VfB Stuttgart balancerer nemlig mellem at skulle færdiggøre Bundesliga-sæsonen bedst muligt, mens den tyske pokalfinale venter lige rundt om hjørnet.

– Vi havde lidt samme situation i Brøndby. Det var allerede sikkert, at FC København blev mestre, men vi skulle også møde dem i pokalfinalen, siger Alexander Zorniger i programmet.

Og her handler det ifølge den garvede tysker om at finde den rette balance.

– Hvor mange spillere giver du minutter? Og hvem tager du ud? Det vil jo blive en del sværere, hvis du går ind til finalen med en masse skadede spillere.

VfB Stuttgart møder tredjedivisions holdet Arminia Bielefeld, der med danske Joel Felix på holdkortet højst overraskende er nået til finalen, som spilles den 24. maj.

– Du bliver nødt til at køre med de samme rutiner og holde glæden oppe. Jeg kan forestille mig, at hele træningsstrukturen kommer til at ændre sig, siger Alexander Zorniger, der peger på, at man i Stuttgart vil lave træning med et stort element af konkurrence.

VfB Stuttgart har udover pokalfinalen ikke alverden at spille for i Bundesligaen, hvor man er placeret midt i tabellen og hverken kan gøre fra eller til med fire runder igen.

57-årige Alexander Zorniger vandt som bekendt den føromtalte pokalfinale over FC København og forlod Brøndby IF i 2019. Han har siden været forbi Apollon Limassol og Greuther Fürth, men har stået uden job siden oktober sidste år.







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Harry Maguire i chok

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Cooper og Svensson overrasker begge

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark