Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

Alexander Zorniger mindes en situation i Brøndby, når han taler om den tyske pokalfinale.



Alexander Zorniger sidder ikke bare på sin flade, mens han venter på at takke ja til sit næste trænerjob.

For nyligt gæstede han nemlig tv-programmet SWR Sport, hvor han satte ord på VfB Stuttgarts sidste del af sæsonen, som gav ham minder om en periode i Brøndby IF fra foråret 2018.

VfB Stuttgart balancerer nemlig mellem at skulle færdiggøre Bundesliga-sæsonen bedst muligt, mens den tyske pokalfinale venter lige rundt om hjørnet.

– Vi havde lidt samme situation i Brøndby. Det var allerede sikkert, at FC København blev mestre, men vi skulle også møde dem i pokalfinalen, siger Alexander Zorniger i programmet.

Og her handler det ifølge den garvede tysker om at finde den rette balance.

– Hvor mange spillere giver du minutter? Og hvem tager du ud? Det vil jo blive en del sværere, hvis du går ind til finalen med en masse skadede spillere.

VfB Stuttgart møder tredjedivisions holdet Arminia Bielefeld, der med danske Joel Felix på holdkortet højst overraskende er nået til finalen, som spilles den 24. maj.

– Du bliver nødt til at køre med de samme rutiner og holde glæden oppe. Jeg kan forestille mig, at hele træningsstrukturen kommer til at ændre sig, siger Alexander Zorniger, der peger på, at man i Stuttgart vil lave træning med et stort element af konkurrence.

VfB Stuttgart har udover pokalfinalen ikke alverden at spille for i Bundesligaen, hvor man er placeret midt i tabellen og hverken kan gøre fra eller til med fire runder igen.

57-årige Alexander Zorniger vandt som bekendt den føromtalte pokalfinale over FC København og forlod Brøndby IF i 2019. Han har siden været forbi Apollon Limassol og Greuther Fürth, men har stået uden job siden oktober sidste år.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

PSG – Bayern München

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej