Året er 1999…
…og Allan Nielsen render jublende lykkelig rundt på den engelske nationalareana, Wembley. Her har Allan Nielsen netop scoret sejrsmålet for sin engelske klub Tottenham Hotspurs, som vinder 1-0 over Leicester City i League Cup-finalen. Dermed er danskeren med til at skaffe endnu et tiltrængt trofæ til klubben fra Nordlondon, som ikke har vundet noget siden FA Cup-triumfen over Nottingham Forest i 1991.
Målet er det, som Allan Nielsen først og fremmest bliver husket for i sin tid i London-klubben, som ellers ikke var uproblematisk. Allan Nielsen blev solgt til Tottenham i 1996 efter en meget succesfuld sæson med Brøndby, hvor han var med til at vinde det danske mesterskab, og i øvrigt blev kåret til årets danske fodboldspiller samme år. Allan Nielsen er en af de spillere, som har spillet for både Brøndby og FCK, klubben han kom fra til Brøndby.
I Tottenham var konkurrencen om pladserne selvsagt større, og selvom Allan Nielsen i størstedelen af tiden var inde omkring holdet, så blev han aldrig den store profil, klubben havde troet. Den målfarlige midtbanespiller nåede dog at score 12 mål i 97 kampe, inden en kontrovers med manager George Graham gjorde, at han måtte forlade klubben. Graham hævdede på et tidspunkt, at Allan Nielsen simulerede en skade, hvilket gjorde danskeren rasende og skuffet, og han blev først udlejet til Wolverhampton i 2000 og siden solgt til en anden London-klub, Watford.
Hos Watford indtog Allan Nielsen igen en mere central rolle og scorede 19 mål i 100 kampe, inden han vendte snuden hjem til Danmark for at blive spillende træner i Herfølge sammen med Michael Schjønberg.
Også på det danske landshold gjorde Allan Nielsen sig bemærket. Han var med landsholdet både til EM 1996 og VM 1998, ligesom han deltog i kvalifikationskampene til EM 2000.
Hjemme i Herfølge lykkedes det ikke ham og Schjønberg at redde Herfølge fra nedrykning fra SAS ligaen, og han fik fyreseddelen af Hærfuglene og opgav sin trænerkarriere.
Det gav til gengæld Allan Nielsen mere tid til andre projekter som hans Sushi-bar Hatoba på Islands Brygge og stævnerne i Street Football, som han arrangerer for at give mere spilleglæde til kommende talenter.
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
Åge Hareide er død
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER