‘Alle ved, det sker’

Thomas Frank bliver jævnligt kædet sammen med større klubber, men bliver ved med at holde fast i Brentford. Hvordan kan det egentligt være?



Trænerrokader i Premier League rimer på Thomas Frank som kandidat.

Manchester United, Chelsea, Aston Villa, Wolverhampton og Leicester er bare nogle af de klubber, som Brentfords danske mirakelmager er blevet sat i forbindelse med.

Det til trods fortsætter Thomas Frank på niende år tilværelsen i Brentford, som han har taget til Premier League og fastholdt klubben der.

Ifølge The Athletics Brentford- og Tottenham-reporter, Jay Harris, er det dog på lånt tid.

– Brentford vil selvfølgelig håbe, at han bliver der for evigt. Phil Giles (sportsdirektør i Brentford, red.) har dog været ret åben omkring, at det vil blive hans største udfordring, når Thomas Frank tager afsted. Alle ved, det sker, men lige nu er de glade for, at det ikke er sket, siger han til Tipsbladet.

Men hvorfor det ikke er sket endnu, kan være svært at spå om.

– Jeg ved ikke, hvorfor andre klubber ikke har taget chancen med ham. Han er dygtig til mandskabspleje og det taktiske aspekt, så han fortjener chancen, men timingen har aldrig været der. Men hvis han fortsætter på den her måde, får han chancen på et tidspunkt.

– Han har også et rigtig godt forhold til Phil Giles og Matthew Benham, som altid vil støtte op om ham. Graham Potter tog for eksempel til Chelsea og var ude af vagten kort tid efter, og den slags, tror jeg, er med til at påvirke Thomas Frank en smule.

Foto: Alamy

“Måske den bedste nogensinde”
Thomas Frank har været på kontrakt i Brentford siden december 2016, hvor han blev ansat som assistenttræner efter bruddet med Brøndby IF.

To år senere blev han forfremmet til cheftræner, og i 2021 kulminerede hans arbejde i London-klubben med oprykning til Premier League. Med et af de laveste budgetter lykkedes missionen, som nu er blevet til 4,5 år i det fineste engelske selskab.

Det sender ifølge Jay Harris ham op på en træner-pedestal.

– Thomas Frank vil uden tvivl gå ned i historien som Brentfords bedste manager i nyere tid. Måske endda nogensinde. Brentford er nu i gang med sin fjerde sæson i Premier League under Thomas Frank, og den dag, han forlader dem, vil det være et kæmpe slag.

Thomas Frank er bredt anerkendt i England for at være dygtig til mandskabspleje og få det meste ud af det mindste, men trofæer har han aldrig vundet. Så hvad vægter egentlig højest i rangeringen af en træner?

– For at komme op på niveau med Guardiola og Klopp bliver han nødt til at tage til en større klub. Men udover Guardiola, Klopp og Arteta er Thomas Frank en del af en gruppe med Marco Silva, Andoni Iraola, Roberto De Zerbi fra tiden i Brighton. Det er trænere, som er respekterede uden at være de største navne endnu. De har brug for chancen på topniveau for at komme helt op i toppen af hierakiet, siger Jay Harris og tilføjer:

-De fleste troede, at Brentford ville rykke ned i deres første Premier League-år (de sluttede som nummer 13, red.). For mig var han årets træner det år, og det burde han have været. Et eller andet sted er det en bedrift sidestillet med at vinde Premier League, men ikke vinde ligaen flere år i streg, som Guardiola har gjort det.

Thomas Frank, 51 år, er på kontrakt i Brentford til sommeren 2027 og er ved at sætte endnu en flot sæson sammen. Brentford indtager i skrivende stund Premier Leagues 11.-plads.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Superligaen dropper det



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

De 10 største stjerner, der misser VM

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp