‘Alle ved, det sker’

Thomas Frank bliver jævnligt kædet sammen med større klubber, men bliver ved med at holde fast i Brentford. Hvordan kan det egentligt være?



Trænerrokader i Premier League rimer på Thomas Frank som kandidat.

Manchester United, Chelsea, Aston Villa, Wolverhampton og Leicester er bare nogle af de klubber, som Brentfords danske mirakelmager er blevet sat i forbindelse med.

Det til trods fortsætter Thomas Frank på niende år tilværelsen i Brentford, som han har taget til Premier League og fastholdt klubben der.

Ifølge The Athletics Brentford- og Tottenham-reporter, Jay Harris, er det dog på lånt tid.

– Brentford vil selvfølgelig håbe, at han bliver der for evigt. Phil Giles (sportsdirektør i Brentford, red.) har dog været ret åben omkring, at det vil blive hans største udfordring, når Thomas Frank tager afsted. Alle ved, det sker, men lige nu er de glade for, at det ikke er sket, siger han til Tipsbladet.

Men hvorfor det ikke er sket endnu, kan være svært at spå om.

– Jeg ved ikke, hvorfor andre klubber ikke har taget chancen med ham. Han er dygtig til mandskabspleje og det taktiske aspekt, så han fortjener chancen, men timingen har aldrig været der. Men hvis han fortsætter på den her måde, får han chancen på et tidspunkt.

– Han har også et rigtig godt forhold til Phil Giles og Matthew Benham, som altid vil støtte op om ham. Graham Potter tog for eksempel til Chelsea og var ude af vagten kort tid efter, og den slags, tror jeg, er med til at påvirke Thomas Frank en smule.

Foto: Alamy

“Måske den bedste nogensinde”
Thomas Frank har været på kontrakt i Brentford siden december 2016, hvor han blev ansat som assistenttræner efter bruddet med Brøndby IF.

To år senere blev han forfremmet til cheftræner, og i 2021 kulminerede hans arbejde i London-klubben med oprykning til Premier League. Med et af de laveste budgetter lykkedes missionen, som nu er blevet til 4,5 år i det fineste engelske selskab.

Det sender ifølge Jay Harris ham op på en træner-pedestal.

– Thomas Frank vil uden tvivl gå ned i historien som Brentfords bedste manager i nyere tid. Måske endda nogensinde. Brentford er nu i gang med sin fjerde sæson i Premier League under Thomas Frank, og den dag, han forlader dem, vil det være et kæmpe slag.

Thomas Frank er bredt anerkendt i England for at være dygtig til mandskabspleje og få det meste ud af det mindste, men trofæer har han aldrig vundet. Så hvad vægter egentlig højest i rangeringen af en træner?

– For at komme op på niveau med Guardiola og Klopp bliver han nødt til at tage til en større klub. Men udover Guardiola, Klopp og Arteta er Thomas Frank en del af en gruppe med Marco Silva, Andoni Iraola, Roberto De Zerbi fra tiden i Brighton. Det er trænere, som er respekterede uden at være de største navne endnu. De har brug for chancen på topniveau for at komme helt op i toppen af hierakiet, siger Jay Harris og tilføjer:

-De fleste troede, at Brentford ville rykke ned i deres første Premier League-år (de sluttede som nummer 13, red.). For mig var han årets træner det år, og det burde han have været. Et eller andet sted er det en bedrift sidestillet med at vinde Premier League, men ikke vinde ligaen flere år i streg, som Guardiola har gjort det.

Thomas Frank, 51 år, er på kontrakt i Brentford til sommeren 2027 og er ved at sætte endnu en flot sæson sammen. Brentford indtager i skrivende stund Premier Leagues 11.-plads.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

FC København – FC Nordsjælland

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Neestrup må undvære profil igen

Randers FC – Vejle Boldklub

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FC København-boss reagerer på tilråb

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Arteta er utilfreds med disciplinen

Derfor var Moukoko vraget

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou