‘Alle ved, det sker’

Thomas Frank bliver jævnligt kædet sammen med større klubber, men bliver ved med at holde fast i Brentford. Hvordan kan det egentligt være?



Trænerrokader i Premier League rimer på Thomas Frank som kandidat.

Manchester United, Chelsea, Aston Villa, Wolverhampton og Leicester er bare nogle af de klubber, som Brentfords danske mirakelmager er blevet sat i forbindelse med.

Det til trods fortsætter Thomas Frank på niende år tilværelsen i Brentford, som han har taget til Premier League og fastholdt klubben der.

Ifølge The Athletics Brentford- og Tottenham-reporter, Jay Harris, er det dog på lånt tid.

– Brentford vil selvfølgelig håbe, at han bliver der for evigt. Phil Giles (sportsdirektør i Brentford, red.) har dog været ret åben omkring, at det vil blive hans største udfordring, når Thomas Frank tager afsted. Alle ved, det sker, men lige nu er de glade for, at det ikke er sket, siger han til Tipsbladet.

Men hvorfor det ikke er sket endnu, kan være svært at spå om.

– Jeg ved ikke, hvorfor andre klubber ikke har taget chancen med ham. Han er dygtig til mandskabspleje og det taktiske aspekt, så han fortjener chancen, men timingen har aldrig været der. Men hvis han fortsætter på den her måde, får han chancen på et tidspunkt.

– Han har også et rigtig godt forhold til Phil Giles og Matthew Benham, som altid vil støtte op om ham. Graham Potter tog for eksempel til Chelsea og var ude af vagten kort tid efter, og den slags, tror jeg, er med til at påvirke Thomas Frank en smule.

Foto: Alamy

“Måske den bedste nogensinde”
Thomas Frank har været på kontrakt i Brentford siden december 2016, hvor han blev ansat som assistenttræner efter bruddet med Brøndby IF.

To år senere blev han forfremmet til cheftræner, og i 2021 kulminerede hans arbejde i London-klubben med oprykning til Premier League. Med et af de laveste budgetter lykkedes missionen, som nu er blevet til 4,5 år i det fineste engelske selskab.

Det sender ifølge Jay Harris ham op på en træner-pedestal.

– Thomas Frank vil uden tvivl gå ned i historien som Brentfords bedste manager i nyere tid. Måske endda nogensinde. Brentford er nu i gang med sin fjerde sæson i Premier League under Thomas Frank, og den dag, han forlader dem, vil det være et kæmpe slag.

Thomas Frank er bredt anerkendt i England for at være dygtig til mandskabspleje og få det meste ud af det mindste, men trofæer har han aldrig vundet. Så hvad vægter egentlig højest i rangeringen af en træner?

– For at komme op på niveau med Guardiola og Klopp bliver han nødt til at tage til en større klub. Men udover Guardiola, Klopp og Arteta er Thomas Frank en del af en gruppe med Marco Silva, Andoni Iraola, Roberto De Zerbi fra tiden i Brighton. Det er trænere, som er respekterede uden at være de største navne endnu. De har brug for chancen på topniveau for at komme helt op i toppen af hierakiet, siger Jay Harris og tilføjer:

-De fleste troede, at Brentford ville rykke ned i deres første Premier League-år (de sluttede som nummer 13, red.). For mig var han årets træner det år, og det burde han have været. Et eller andet sted er det en bedrift sidestillet med at vinde Premier League, men ikke vinde ligaen flere år i streg, som Guardiola har gjort det.

Thomas Frank, 51 år, er på kontrakt i Brentford til sommeren 2027 og er ved at sætte endnu en flot sæson sammen. Brentford indtager i skrivende stund Premier Leagues 11.-plads.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Det skal blive bedre, Isaksen!

Ser I med, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Det er et møghold!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘FC København var en mulighed’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

To spillere frasorteret af Brian Riemer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er en gave for Danmark’

Landstræner håber på Messi

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel