‘Alle ved, det sker’

Thomas Frank bliver jævnligt kædet sammen med større klubber, men bliver ved med at holde fast i Brentford. Hvordan kan det egentligt være?



Trænerrokader i Premier League rimer på Thomas Frank som kandidat.

Manchester United, Chelsea, Aston Villa, Wolverhampton og Leicester er bare nogle af de klubber, som Brentfords danske mirakelmager er blevet sat i forbindelse med.

Det til trods fortsætter Thomas Frank på niende år tilværelsen i Brentford, som han har taget til Premier League og fastholdt klubben der.

Ifølge The Athletics Brentford- og Tottenham-reporter, Jay Harris, er det dog på lånt tid.

– Brentford vil selvfølgelig håbe, at han bliver der for evigt. Phil Giles (sportsdirektør i Brentford, red.) har dog været ret åben omkring, at det vil blive hans største udfordring, når Thomas Frank tager afsted. Alle ved, det sker, men lige nu er de glade for, at det ikke er sket, siger han til Tipsbladet.

Men hvorfor det ikke er sket endnu, kan være svært at spå om.

– Jeg ved ikke, hvorfor andre klubber ikke har taget chancen med ham. Han er dygtig til mandskabspleje og det taktiske aspekt, så han fortjener chancen, men timingen har aldrig været der. Men hvis han fortsætter på den her måde, får han chancen på et tidspunkt.

– Han har også et rigtig godt forhold til Phil Giles og Matthew Benham, som altid vil støtte op om ham. Graham Potter tog for eksempel til Chelsea og var ude af vagten kort tid efter, og den slags, tror jeg, er med til at påvirke Thomas Frank en smule.

Foto: Alamy

“Måske den bedste nogensinde”
Thomas Frank har været på kontrakt i Brentford siden december 2016, hvor han blev ansat som assistenttræner efter bruddet med Brøndby IF.

To år senere blev han forfremmet til cheftræner, og i 2021 kulminerede hans arbejde i London-klubben med oprykning til Premier League. Med et af de laveste budgetter lykkedes missionen, som nu er blevet til 4,5 år i det fineste engelske selskab.

Det sender ifølge Jay Harris ham op på en træner-pedestal.

– Thomas Frank vil uden tvivl gå ned i historien som Brentfords bedste manager i nyere tid. Måske endda nogensinde. Brentford er nu i gang med sin fjerde sæson i Premier League under Thomas Frank, og den dag, han forlader dem, vil det være et kæmpe slag.

Thomas Frank er bredt anerkendt i England for at være dygtig til mandskabspleje og få det meste ud af det mindste, men trofæer har han aldrig vundet. Så hvad vægter egentlig højest i rangeringen af en træner?

– For at komme op på niveau med Guardiola og Klopp bliver han nødt til at tage til en større klub. Men udover Guardiola, Klopp og Arteta er Thomas Frank en del af en gruppe med Marco Silva, Andoni Iraola, Roberto De Zerbi fra tiden i Brighton. Det er trænere, som er respekterede uden at være de største navne endnu. De har brug for chancen på topniveau for at komme helt op i toppen af hierakiet, siger Jay Harris og tilføjer:

-De fleste troede, at Brentford ville rykke ned i deres første Premier League-år (de sluttede som nummer 13, red.). For mig var han årets træner det år, og det burde han have været. Et eller andet sted er det en bedrift sidestillet med at vinde Premier League, men ikke vinde ligaen flere år i streg, som Guardiola har gjort det.

Thomas Frank, 51 år, er på kontrakt i Brentford til sommeren 2027 og er ved at sætte endnu en flot sæson sammen. Brentford indtager i skrivende stund Premier Leagues 11.-plads.





FCK-talenter ydmyger Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Det er slut

Nu flytter anfører til Danmark

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kæmpe nyhed i udlandet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Alexander Lind blæst bagover

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Josip Radošević på samtlige forsider

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Dansker drillet af Mourinho

Albert Rudé er færdig i Kolding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson