Amerikansk investor skyder milliarder i superklub

Paris Saint-Germain får fire milliarder kroner i kassen til at modernisere stadion og andre projekter fra en amerikansk investor, der får en mindre aktiepost i klubben.



Paris Saint-Germain og klubbens ejer Qatar gennem Qatar Sports Investments har i flere år både været sat i forbindelse med opkøb af nye klub og et delvist salg af aktieposten i Paris Saint-Germain.

Torsdag gik en del af denne manøvre i orden, da den amerikanske kapitalfond Arctos købte 12,5 procent af Paris Saint-Germain.


Ifølge nyhedsbureauet AP værdisættes PSG i handlen til 4,25 milliarder euro, svarende til omtrent 32 milliarder kroner, hvilket på godt dansk er en anden måde at sige, at Arctos har betalt et beløb svarende til fire milliarder kroner for den nye aktiepost.


– Arctos er en fantastisk partner, der skal hjælpe os med at nå vores mål, bringe strategisk ekspertise, idéer og innovation til vores virksomhed og samtidig bidrage med investeringer og et samarbejde, der skal støtte vores sportslige mål, siger PSG’s præsident, Nasser al-Khelaifi, i en pressemeddelelse på Paris Saint-Germains hjemmeside.


Pengene går ikke i lommen på Qatar Sports Investments og staten Qatar, men skal derimod bruges til investeringer i den parisiske superklub, der blandt andet pusler med store stadionplaner og andre markante tiltag.

Paris Saint-Germain er i flere år på rygtebasis blevet sat i forbindelse med andre investorer. I perioder har ejerne i Qatar ifølge franske medier været særdeles utilfredse med de franske myndigheder og ikke mindst bystyret i Paris, der efter PSG’s og klubejernes mening ikke har været lydhøre nok overfor klubbens og Qatars ønsker om en omfattende modernisering af hjemmebanen Parc des Princes eller opførelsen af et helt nyt, topmoderne stadion.

Qatar og Qatar Sports Investments har flere gange været sat i forbindelse med klubopkøb i Premier League, blandt andet i Tottenham Hotspur, mens det på papiret var en privat forretningsmand fra Qatar, der forgæves bød sig til i Manchester United. Qatar Sports Investments købte sig tidligere på året ind i den portugisiske topklub Sporting Braga.

Qatars talentprojekt Aspire Academy, der ligesom Qatar Sports Investments ultimativt er fuldt ud kontrolleret af staten Qatar, er den formelle ejer af den belgiske klub Eupen, hvor adskillige spillere fra Aspire Academy optræder og har spillet i tidligere sæsoner.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Topscorer færdig

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Vil undgå Bendtner-stunt

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

– Vi er pressede

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Bliver det Chido Obis store chance?

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal