Foto: Getty Images
Generelle

Amerikansk investor skyder milliarder i superklub

Paris Saint-Germain får fire milliarder kroner i kassen til at modernisere stadion og andre projekter fra en amerikansk investor, der får en mindre aktiepost i klubben.

Paris Saint-Germain og klubbens ejer Qatar gennem Qatar Sports Investments har i flere år både været sat i forbindelse med opkøb af nye klub og et delvist salg af aktieposten i Paris Saint-Germain.

Torsdag gik en del af denne manøvre i orden, da den amerikanske kapitalfond Arctos købte 12,5 procent af Paris Saint-Germain.

Ifølge nyhedsbureauet AP værdisættes PSG i handlen til 4,25 milliarder euro, svarende til omtrent 32 milliarder kroner, hvilket på godt dansk er en anden måde at sige, at Arctos har betalt et beløb svarende til fire milliarder kroner for den nye aktiepost.

- Arctos er en fantastisk partner, der skal hjælpe os med at nå vores mål, bringe strategisk ekspertise, idéer og innovation til vores virksomhed og samtidig bidrage med investeringer og et samarbejde, der skal støtte vores sportslige mål, siger PSG's præsident, Nasser al-Khelaifi, i en pressemeddelelse på Paris Saint-Germains hjemmeside.

Pengene går ikke i lommen på Qatar Sports Investments og staten Qatar, men skal derimod bruges til investeringer i den parisiske superklub, der blandt andet pusler med store stadionplaner og andre markante tiltag.

Paris Saint-Germain er i flere år på rygtebasis blevet sat i forbindelse med andre investorer. I perioder har ejerne i Qatar ifølge franske medier været særdeles utilfredse med de franske myndigheder og ikke mindst bystyret i Paris, der efter PSG's og klubejernes mening ikke har været lydhøre nok overfor klubbens og Qatars ønsker om en omfattende modernisering af hjemmebanen Parc des Princes eller opførelsen af et helt nyt, topmoderne stadion.

Qatar og Qatar Sports Investments har flere gange været sat i forbindelse med klubopkøb i Premier League, blandt andet i Tottenham Hotspur, mens det på papiret var en privat forretningsmand fra Qatar, der forgæves bød sig til i Manchester United. Qatar Sports Investments købte sig tidligere på året ind i den portugisiske topklub Sporting Braga.

Qatars talentprojekt Aspire Academy, der ligesom Qatar Sports Investments ultimativt er fuldt ud kontrolleret af staten Qatar, er den formelle ejer af den belgiske klub Eupen, hvor adskillige spillere fra Aspire Academy optræder og har spillet i tidligere sæsoner.