Amerikansk investor skyder milliarder i superklub

Paris Saint-Germain får fire milliarder kroner i kassen til at modernisere stadion og andre projekter fra en amerikansk investor, der får en mindre aktiepost i klubben.



Paris Saint-Germain og klubbens ejer Qatar gennem Qatar Sports Investments har i flere år både været sat i forbindelse med opkøb af nye klub og et delvist salg af aktieposten i Paris Saint-Germain.

Torsdag gik en del af denne manøvre i orden, da den amerikanske kapitalfond Arctos købte 12,5 procent af Paris Saint-Germain.


Ifølge nyhedsbureauet AP værdisættes PSG i handlen til 4,25 milliarder euro, svarende til omtrent 32 milliarder kroner, hvilket på godt dansk er en anden måde at sige, at Arctos har betalt et beløb svarende til fire milliarder kroner for den nye aktiepost.


– Arctos er en fantastisk partner, der skal hjælpe os med at nå vores mål, bringe strategisk ekspertise, idéer og innovation til vores virksomhed og samtidig bidrage med investeringer og et samarbejde, der skal støtte vores sportslige mål, siger PSG’s præsident, Nasser al-Khelaifi, i en pressemeddelelse på Paris Saint-Germains hjemmeside.


Pengene går ikke i lommen på Qatar Sports Investments og staten Qatar, men skal derimod bruges til investeringer i den parisiske superklub, der blandt andet pusler med store stadionplaner og andre markante tiltag.

Paris Saint-Germain er i flere år på rygtebasis blevet sat i forbindelse med andre investorer. I perioder har ejerne i Qatar ifølge franske medier været særdeles utilfredse med de franske myndigheder og ikke mindst bystyret i Paris, der efter PSG’s og klubejernes mening ikke har været lydhøre nok overfor klubbens og Qatars ønsker om en omfattende modernisering af hjemmebanen Parc des Princes eller opførelsen af et helt nyt, topmoderne stadion.

Qatar og Qatar Sports Investments har flere gange været sat i forbindelse med klubopkøb i Premier League, blandt andet i Tottenham Hotspur, mens det på papiret var en privat forretningsmand fra Qatar, der forgæves bød sig til i Manchester United. Qatar Sports Investments købte sig tidligere på året ind i den portugisiske topklub Sporting Braga.

Qatars talentprojekt Aspire Academy, der ligesom Qatar Sports Investments ultimativt er fuldt ud kontrolleret af staten Qatar, er den formelle ejer af den belgiske klub Eupen, hvor adskillige spillere fra Aspire Academy optræder og har spillet i tidligere sæsoner.



– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Dansker færdig i Ajax?

Her er AGF’s transferplaner

Han er IKKE i spil

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kæmpe brag venter fredag

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

– Lidt af en bombe

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse