Paris Saint-Germain og klubbens ejer Qatar gennem Qatar Sports Investments har i flere år både været sat i forbindelse med opkøb af nye klub og et delvist salg af aktieposten i Paris Saint-Germain.
Torsdag gik en del af denne manøvre i orden, da den amerikanske kapitalfond Arctos købte 12,5 procent af Paris Saint-Germain.
Ifølge nyhedsbureauet AP værdisættes PSG i handlen til 4,25 milliarder euro, svarende til omtrent 32 milliarder kroner, hvilket på godt dansk er en anden måde at sige, at Arctos har betalt et beløb svarende til fire milliarder kroner for den nye aktiepost.
– Arctos er en fantastisk partner, der skal hjælpe os med at nå vores mål, bringe strategisk ekspertise, idéer og innovation til vores virksomhed og samtidig bidrage med investeringer og et samarbejde, der skal støtte vores sportslige mål, siger PSG’s præsident, Nasser al-Khelaifi, i en pressemeddelelse på Paris Saint-Germains hjemmeside.
Pengene går ikke i lommen på Qatar Sports Investments og staten Qatar, men skal derimod bruges til investeringer i den parisiske superklub, der blandt andet pusler med store stadionplaner og andre markante tiltag.
Paris Saint-Germain er i flere år på rygtebasis blevet sat i forbindelse med andre investorer. I perioder har ejerne i Qatar ifølge franske medier været særdeles utilfredse med de franske myndigheder og ikke mindst bystyret i Paris, der efter PSG’s og klubejernes mening ikke har været lydhøre nok overfor klubbens og Qatars ønsker om en omfattende modernisering af hjemmebanen Parc des Princes eller opførelsen af et helt nyt, topmoderne stadion.
Qatar og Qatar Sports Investments har flere gange været sat i forbindelse med klubopkøb i Premier League, blandt andet i Tottenham Hotspur, mens det på papiret var en privat forretningsmand fra Qatar, der forgæves bød sig til i Manchester United. Qatar Sports Investments købte sig tidligere på året ind i den portugisiske topklub Sporting Braga.
Qatars talentprojekt Aspire Academy, der ligesom Qatar Sports Investments ultimativt er fuldt ud kontrolleret af staten Qatar, er den formelle ejer af den belgiske klub Eupen, hvor adskillige spillere fra Aspire Academy optræder og har spillet i tidligere sæsoner.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT