Amerikansk investor skyder milliarder i superklub

Paris Saint-Germain får fire milliarder kroner i kassen til at modernisere stadion og andre projekter fra en amerikansk investor, der får en mindre aktiepost i klubben.



Paris Saint-Germain og klubbens ejer Qatar gennem Qatar Sports Investments har i flere år både været sat i forbindelse med opkøb af nye klub og et delvist salg af aktieposten i Paris Saint-Germain.

Torsdag gik en del af denne manøvre i orden, da den amerikanske kapitalfond Arctos købte 12,5 procent af Paris Saint-Germain.


Ifølge nyhedsbureauet AP værdisættes PSG i handlen til 4,25 milliarder euro, svarende til omtrent 32 milliarder kroner, hvilket på godt dansk er en anden måde at sige, at Arctos har betalt et beløb svarende til fire milliarder kroner for den nye aktiepost.


– Arctos er en fantastisk partner, der skal hjælpe os med at nå vores mål, bringe strategisk ekspertise, idéer og innovation til vores virksomhed og samtidig bidrage med investeringer og et samarbejde, der skal støtte vores sportslige mål, siger PSG’s præsident, Nasser al-Khelaifi, i en pressemeddelelse på Paris Saint-Germains hjemmeside.


Pengene går ikke i lommen på Qatar Sports Investments og staten Qatar, men skal derimod bruges til investeringer i den parisiske superklub, der blandt andet pusler med store stadionplaner og andre markante tiltag.

Paris Saint-Germain er i flere år på rygtebasis blevet sat i forbindelse med andre investorer. I perioder har ejerne i Qatar ifølge franske medier været særdeles utilfredse med de franske myndigheder og ikke mindst bystyret i Paris, der efter PSG’s og klubejernes mening ikke har været lydhøre nok overfor klubbens og Qatars ønsker om en omfattende modernisering af hjemmebanen Parc des Princes eller opførelsen af et helt nyt, topmoderne stadion.

Qatar og Qatar Sports Investments har flere gange været sat i forbindelse med klubopkøb i Premier League, blandt andet i Tottenham Hotspur, mens det på papiret var en privat forretningsmand fra Qatar, der forgæves bød sig til i Manchester United. Qatar Sports Investments købte sig tidligere på året ind i den portugisiske topklub Sporting Braga.

Qatars talentprojekt Aspire Academy, der ligesom Qatar Sports Investments ultimativt er fuldt ud kontrolleret af staten Qatar, er den formelle ejer af den belgiske klub Eupen, hvor adskillige spillere fra Aspire Academy optræder og har spillet i tidligere sæsoner.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

‘Han ryger 100 procent!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Kryptisk transfermelding