USA har besluttet at slå hårdt ned på spil om penge på Internettet.
Den amerikanske Kongres og Senat har netop vedtaget en lov, som gør det ulovligt for amerikanske banker og kreditkort-selskaber at overføre penge til Internet-spilleselskaber. For at effektuere loven mangler kun George W. Bush’ underskift, og den forventes præsidenten at sætte på papiret i dag, mandag.
I princippet har det været forbudt i mere end 10 år for den almindelige amerikaner at gamble om penge på Internettet, det uanset om det var sports-betting, poker, casino-spil eller lotterier. De amerikanske myndigheder har indtil nu bare ikke gjort noget ved det, for i praksis er en overholdelse af loven en umulighed, hvorfor amerikanerne har gamblet på livet løs. Et paradoks er det, at selvom Internet-gambling teknisk set er forbudt i USA, så er USA den nation i verden, hvor der spilles for flest penge over Internet.
Det agter Kongressen og Senatet imidlertid at gøre noget ved, og derfor har de med den ny lov forbudt banker og kreditkort-institutioner at overføre penge fra deres kunders konti til spilleselskaberne for ad den vej at forhindre den almindelige amerikaner i at gamble på Internettet.
Lov-forslaget er blevet presset igennem af Republikanerne, og tidspunktet er ikke tilfældigt. Der er midtvejsvalg til Kongressen den 7. november, og loven er ifølge kritikere blevet fremskyndet for at høste popularitet hos de konservative vælgere.
Det officielle argument bag loven er primært, at Internet-gambling er skadeligt, og ifølge en undersøgelse fra juni i år af “The National Gambling Impact Study Commision” findes der 2,5 mio. amerikanske ludomaner, som dagligt er afhængige af spil. Et tal der ifølge samme undersøgelse er i hastig vækst. Det anslås, at ca. 20 mio. amerikanere er i farezonen for at blive ludomaner indenfor de nærmeste år.
“Sjusk og valg-propaganda”
Udover det moralske aspekt og stemmehøst gemmer der sig store økonomiske interesser bag onlinespil-blokaden.
Den amerikanske stat mister hvert år milliarder af dollars til primært caraibiske og mellemamerikanske samt i stigende grad også engelske online-spilleselskaber. De amerikanske politikere så gerne, at pengene blev i USA, og at de i stedet blev lagt f.eks. på spillebordene i Las Vegas.
Lovforslaget har været under kritik fra Demokraterne, og den ledende demokratiske senator Harry Reid har omtalt forslaget som: “forhastet sjusk og billig valg-propaganda”.
Bankerne og kreditkort-institutionerne er også imod. De mener, lovforslaget bliver særdeles ressourcekrævende at håndhæve, og at de i forvejen er hårdt spændt for pga. “The Terrorist Act”, en lov som blev vedtaget i kølvandet på terrorangrebene 11. september 2001.
Ifølge bankerne vil en blokade af penge-overførsler fra amerikanske banker og kreditkort-selskaber endvidere være let at omgå.
Internet-spillerne vil hurtigt lære at benytte internationale transfers via selskaber som Neteller eller Moneybookers, hvor den amerikanske stat ikke har mulighed for at intervenere.
Alt imens den amerikanske stat drejer skruetvingen om Internet-spillet, foregår der i øjeblikket retsager i USA mod tilbageholdte topfolk fra internationale spilleselskaber.
Peter Dicks, bestyrelsesformand i verdens næststørste sportsbetting-firma, engelske Sportingbet, blev den 9. september arresteret i Louisiana og befinder sig i New York løsladt mod kaution. Sportingbet besluttede i sidste uge, at ingen af spillefirmaets topfolk må rejse til USA.
David Carruthers, direktør hos det costa ricansk baserede BetOnSports blev arresteret i Dallas, Texas, i august og er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder. Carruthers blev efter sin anholdelse fyret fra BetOnSports, angiveligt på “uregelmæssigheder” i forretningsgangen.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL