Amerikansk lov mod online-gambling

Amerikanerne forhindres i at overføre penge til Internet-spilleselskaber. Ny spille-lov i USA effektueres omgående



USA har besluttet at slå hårdt ned på spil om penge på Internettet.

Den amerikanske Kongres og Senat har netop vedtaget en lov, som gør det ulovligt for amerikanske banker og kreditkort-selskaber at overføre penge til Internet-spilleselskaber. For at effektuere loven mangler kun George W. Bush’ underskift, og den forventes præsidenten at sætte på papiret i dag, mandag.

I princippet har det været forbudt i mere end 10 år for den almindelige amerikaner at gamble om penge på Internettet, det uanset om det var sports-betting, poker, casino-spil eller lotterier. De amerikanske myndigheder har indtil nu bare ikke gjort noget ved det, for i praksis er en overholdelse af loven en umulighed, hvorfor amerikanerne har gamblet på livet løs. Et paradoks er det, at selvom Internet-gambling teknisk set er forbudt i USA, så er USA den nation i verden, hvor der spilles for flest penge over Internet.

Det agter Kongressen og Senatet imidlertid at gøre noget ved, og derfor har de med den ny lov forbudt banker og kreditkort-institutioner at overføre penge fra deres kunders konti til spilleselskaberne for ad den vej at forhindre den almindelige amerikaner i at gamble på Internettet.

Lov-forslaget er blevet presset igennem af Republikanerne, og tidspunktet er ikke tilfældigt. Der er midtvejsvalg til Kongressen den 7. november, og loven er ifølge kritikere blevet fremskyndet for at høste popularitet hos de konservative vælgere.

Det officielle argument bag loven er primært, at Internet-gambling er skadeligt, og ifølge en undersøgelse fra juni i år af “The National Gambling Impact Study Commision” findes der 2,5 mio. amerikanske ludomaner, som dagligt er afhængige af spil. Et tal der ifølge samme undersøgelse er i hastig vækst. Det anslås, at ca. 20 mio. amerikanere er i farezonen for at blive ludomaner indenfor de nærmeste år.

“Sjusk og valg-propaganda”

Udover det moralske aspekt og stemmehøst gemmer der sig store økonomiske interesser bag onlinespil-blokaden.

Den amerikanske stat mister hvert år milliarder af dollars til primært caraibiske og mellemamerikanske samt i stigende grad også engelske online-spilleselskaber. De amerikanske politikere så gerne, at pengene blev i USA, og at de i stedet blev lagt f.eks. på spillebordene i Las Vegas.

Lovforslaget har været under kritik fra Demokraterne, og den ledende demokratiske senator Harry Reid har omtalt forslaget som: “forhastet sjusk og billig valg-propaganda”.

Bankerne og kreditkort-institutionerne er også imod. De mener, lovforslaget bliver særdeles ressourcekrævende at håndhæve, og at de i forvejen er hårdt spændt for pga. “The Terrorist Act”, en lov som blev vedtaget i kølvandet på terrorangrebene 11. september 2001.

Ifølge bankerne vil en blokade af penge-overførsler fra amerikanske banker og kreditkort-selskaber endvidere være let at omgå.

Internet-spillerne vil hurtigt lære at benytte internationale transfers via selskaber som Neteller eller Moneybookers, hvor den amerikanske stat ikke har mulighed for at intervenere.

Alt imens den amerikanske stat drejer skruetvingen om Internet-spillet, foregår der i øjeblikket retsager i USA mod tilbageholdte topfolk fra internationale spilleselskaber.

Peter Dicks, bestyrelsesformand i verdens næststørste sportsbetting-firma, engelske Sportingbet, blev den 9. september arresteret i Louisiana og befinder sig i New York løsladt mod kaution. Sportingbet besluttede i sidste uge, at ingen af spillefirmaets topfolk må rejse til USA.

David Carruthers, direktør hos det costa ricansk baserede BetOnSports blev arresteret i Dallas, Texas, i august og er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder. Carruthers blev efter sin anholdelse fyret fra BetOnSports, angiveligt på “uregelmæssigheder” i forretningsgangen.







Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Ny bejler til dansk guldfugl

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Lufter vild Ronaldo-teori

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’