USA har besluttet at slå hårdt ned på spil om penge på Internettet.
Den amerikanske Kongres og Senat har netop vedtaget en lov, som gør det ulovligt for amerikanske banker og kreditkort-selskaber at overføre penge til Internet-spilleselskaber. For at effektuere loven mangler kun George W. Bush’ underskift, og den forventes præsidenten at sætte på papiret i dag, mandag.
I princippet har det været forbudt i mere end 10 år for den almindelige amerikaner at gamble om penge på Internettet, det uanset om det var sports-betting, poker, casino-spil eller lotterier. De amerikanske myndigheder har indtil nu bare ikke gjort noget ved det, for i praksis er en overholdelse af loven en umulighed, hvorfor amerikanerne har gamblet på livet løs. Et paradoks er det, at selvom Internet-gambling teknisk set er forbudt i USA, så er USA den nation i verden, hvor der spilles for flest penge over Internet.
Det agter Kongressen og Senatet imidlertid at gøre noget ved, og derfor har de med den ny lov forbudt banker og kreditkort-institutioner at overføre penge fra deres kunders konti til spilleselskaberne for ad den vej at forhindre den almindelige amerikaner i at gamble på Internettet.
Lov-forslaget er blevet presset igennem af Republikanerne, og tidspunktet er ikke tilfældigt. Der er midtvejsvalg til Kongressen den 7. november, og loven er ifølge kritikere blevet fremskyndet for at høste popularitet hos de konservative vælgere.
Det officielle argument bag loven er primært, at Internet-gambling er skadeligt, og ifølge en undersøgelse fra juni i år af “The National Gambling Impact Study Commision” findes der 2,5 mio. amerikanske ludomaner, som dagligt er afhængige af spil. Et tal der ifølge samme undersøgelse er i hastig vækst. Det anslås, at ca. 20 mio. amerikanere er i farezonen for at blive ludomaner indenfor de nærmeste år.
“Sjusk og valg-propaganda”
Udover det moralske aspekt og stemmehøst gemmer der sig store økonomiske interesser bag onlinespil-blokaden.
Den amerikanske stat mister hvert år milliarder af dollars til primært caraibiske og mellemamerikanske samt i stigende grad også engelske online-spilleselskaber. De amerikanske politikere så gerne, at pengene blev i USA, og at de i stedet blev lagt f.eks. på spillebordene i Las Vegas.
Lovforslaget har været under kritik fra Demokraterne, og den ledende demokratiske senator Harry Reid har omtalt forslaget som: “forhastet sjusk og billig valg-propaganda”.
Bankerne og kreditkort-institutionerne er også imod. De mener, lovforslaget bliver særdeles ressourcekrævende at håndhæve, og at de i forvejen er hårdt spændt for pga. “The Terrorist Act”, en lov som blev vedtaget i kølvandet på terrorangrebene 11. september 2001.
Ifølge bankerne vil en blokade af penge-overførsler fra amerikanske banker og kreditkort-selskaber endvidere være let at omgå.
Internet-spillerne vil hurtigt lære at benytte internationale transfers via selskaber som Neteller eller Moneybookers, hvor den amerikanske stat ikke har mulighed for at intervenere.
Alt imens den amerikanske stat drejer skruetvingen om Internet-spillet, foregår der i øjeblikket retsager i USA mod tilbageholdte topfolk fra internationale spilleselskaber.
Peter Dicks, bestyrelsesformand i verdens næststørste sportsbetting-firma, engelske Sportingbet, blev den 9. september arresteret i Louisiana og befinder sig i New York løsladt mod kaution. Sportingbet besluttede i sidste uge, at ingen af spillefirmaets topfolk må rejse til USA.
David Carruthers, direktør hos det costa ricansk baserede BetOnSports blev arresteret i Dallas, Texas, i august og er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder. Carruthers blev efter sin anholdelse fyret fra BetOnSports, angiveligt på “uregelmæssigheder” i forretningsgangen.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT