USA har besluttet at slå hårdt ned på spil om penge på Internettet.
Den amerikanske Kongres og Senat har netop vedtaget en lov, som gør det ulovligt for amerikanske banker og kreditkort-selskaber at overføre penge til Internet-spilleselskaber. For at effektuere loven mangler kun George W. Bush’ underskift, og den forventes præsidenten at sætte på papiret i dag, mandag.
I princippet har det været forbudt i mere end 10 år for den almindelige amerikaner at gamble om penge på Internettet, det uanset om det var sports-betting, poker, casino-spil eller lotterier. De amerikanske myndigheder har indtil nu bare ikke gjort noget ved det, for i praksis er en overholdelse af loven en umulighed, hvorfor amerikanerne har gamblet på livet løs. Et paradoks er det, at selvom Internet-gambling teknisk set er forbudt i USA, så er USA den nation i verden, hvor der spilles for flest penge over Internet.
Det agter Kongressen og Senatet imidlertid at gøre noget ved, og derfor har de med den ny lov forbudt banker og kreditkort-institutioner at overføre penge fra deres kunders konti til spilleselskaberne for ad den vej at forhindre den almindelige amerikaner i at gamble på Internettet.
Lov-forslaget er blevet presset igennem af Republikanerne, og tidspunktet er ikke tilfældigt. Der er midtvejsvalg til Kongressen den 7. november, og loven er ifølge kritikere blevet fremskyndet for at høste popularitet hos de konservative vælgere.
Det officielle argument bag loven er primært, at Internet-gambling er skadeligt, og ifølge en undersøgelse fra juni i år af “The National Gambling Impact Study Commision” findes der 2,5 mio. amerikanske ludomaner, som dagligt er afhængige af spil. Et tal der ifølge samme undersøgelse er i hastig vækst. Det anslås, at ca. 20 mio. amerikanere er i farezonen for at blive ludomaner indenfor de nærmeste år.
“Sjusk og valg-propaganda”
Udover det moralske aspekt og stemmehøst gemmer der sig store økonomiske interesser bag onlinespil-blokaden.
Den amerikanske stat mister hvert år milliarder af dollars til primært caraibiske og mellemamerikanske samt i stigende grad også engelske online-spilleselskaber. De amerikanske politikere så gerne, at pengene blev i USA, og at de i stedet blev lagt f.eks. på spillebordene i Las Vegas.
Lovforslaget har været under kritik fra Demokraterne, og den ledende demokratiske senator Harry Reid har omtalt forslaget som: “forhastet sjusk og billig valg-propaganda”.
Bankerne og kreditkort-institutionerne er også imod. De mener, lovforslaget bliver særdeles ressourcekrævende at håndhæve, og at de i forvejen er hårdt spændt for pga. “The Terrorist Act”, en lov som blev vedtaget i kølvandet på terrorangrebene 11. september 2001.
Ifølge bankerne vil en blokade af penge-overførsler fra amerikanske banker og kreditkort-selskaber endvidere være let at omgå.
Internet-spillerne vil hurtigt lære at benytte internationale transfers via selskaber som Neteller eller Moneybookers, hvor den amerikanske stat ikke har mulighed for at intervenere.
Alt imens den amerikanske stat drejer skruetvingen om Internet-spillet, foregår der i øjeblikket retsager i USA mod tilbageholdte topfolk fra internationale spilleselskaber.
Peter Dicks, bestyrelsesformand i verdens næststørste sportsbetting-firma, engelske Sportingbet, blev den 9. september arresteret i Louisiana og befinder sig i New York løsladt mod kaution. Sportingbet besluttede i sidste uge, at ingen af spillefirmaets topfolk må rejse til USA.
David Carruthers, direktør hos det costa ricansk baserede BetOnSports blev arresteret i Dallas, Texas, i august og er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder. Carruthers blev efter sin anholdelse fyret fra BetOnSports, angiveligt på “uregelmæssigheder” i forretningsgangen.
LIVE
TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Argentinsk træner kræver forbedringer
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT