Året er 1993…
og FCK og AaB mødes i et ualmindeligt målrigt superligaeropgør. Med hos FCK er den unge talentfulde forsvarsspiler Anders Bjerre.
FCK-forsvaret står dog bestemt ikke specielt stærkt i denne kamp, som slutter hele 4-6 til AaB – blandt andet på fire mål af AaB’s Peter Rasmussen. Kampen bliver Anders Bjerres sidste i FCK-trøjen. Talentet er der, men Bjerre har svært ved at hamle op med den hårde konkurrence hos løverne.
Anders Bjerre ryger i stedet små 100 kilometer sydpå, hvor Næstved har brug for en mand mand, der kan lukke sydsjællændernes hullede forsvar. Anders Bjerre gør det godt i den grønne Næstved-trøje, så godt, at succesrige Lyngby lokker ham til hovedstaden igen.
Her udvikler Anders Bjerre sig til at være en rigtig forsvarsgeneral og bliver takket være hans stabilt høje niveau ofte nævnt i landsholdsammenhænge, uden det dog fører til en A-landsholdsudtagelse.
Efter en del år på Sjælland beslutter Anders Bjerre sig for at vende hjem til Jylland, da AGF melder sig på banen. Her bliver det til 191 kampe og 18 mål, inden Anders Bjerre i 2002 som 33-årig vælger at sige stop, da han ikke længere er selvskrevet til det svingende AGF-holds startopstilling.
Bjerre er kontant omkring udmeldlingen af sin uholdbare situation. Han vil ikke længere bare være fyld. Kontant er han ofte også omkring sin holdning til fodboldverdenen generelt.
”Spillere går nogle gange mere op i at leve det søde liv med golf og tændte mobiltelefoner og en øl i bussen på vejen hjem efter et nederlag,” lyder svadaen fra Anders Bjerre i et interview i Jyllands-Posten i sommer. Efter flere år som ansat i AGF, først som kommunikationsmedarbejder og senere som træner for 2. holdet, er Anders Bjerre ikke længere på lønningslisten i AGF.
Den pensionerede forsvarsspiler er nu underviser Hessel Gods Fodboldkostskole sammen med blandt andre en anden tidligere AGF’er, Flemming Povlsen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
HELT VILDT
Værste i 16 år
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT