Anders Bjerre er Sporløs

FCK, Næstved, Lyngby og AGF.



Året er 1993…
og FCK og AaB mødes i et ualmindeligt målrigt superligaeropgør. Med hos FCK er den unge talentfulde forsvarsspiler Anders Bjerre.

FCK-forsvaret står dog bestemt ikke specielt stærkt i denne kamp, som slutter hele 4-6 til AaB – blandt andet på fire mål af AaB’s Peter Rasmussen. Kampen bliver Anders Bjerres sidste i FCK-trøjen. Talentet er der, men Bjerre har svært ved at hamle op med den hårde konkurrence hos løverne.

Anders Bjerre ryger i stedet små 100 kilometer sydpå, hvor Næstved har brug for en mand mand, der kan lukke sydsjællændernes hullede forsvar. Anders Bjerre gør det godt i den grønne Næstved-trøje, så godt, at succesrige Lyngby lokker ham til hovedstaden igen.

Her udvikler Anders Bjerre sig til at være en rigtig forsvarsgeneral og bliver takket være hans stabilt høje niveau ofte nævnt i landsholdsammenhænge, uden det dog fører til en A-landsholdsudtagelse.

Efter en del år på Sjælland beslutter Anders Bjerre sig for at vende hjem til Jylland, da AGF melder sig på banen. Her bliver det til 191 kampe og 18 mål, inden Anders Bjerre i 2002 som 33-årig vælger at sige stop, da han ikke længere er selvskrevet til det svingende AGF-holds startopstilling.

Bjerre er kontant omkring udmeldlingen af sin uholdbare situation. Han vil ikke længere bare være fyld. Kontant er han ofte også omkring sin holdning til fodboldverdenen generelt.

”Spillere går nogle gange mere op i at leve det søde liv med golf og tændte mobiltelefoner og en øl i bussen på vejen hjem efter et nederlag,” lyder svadaen fra Anders Bjerre i et interview i Jyllands-Posten i sommer. Efter flere år som ansat i AGF, først som kommunikationsmedarbejder og senere som træner for 2. holdet, er Anders Bjerre ikke længere på lønningslisten i AGF.

Den pensionerede forsvarsspiler er nu underviser Hessel Gods Fodboldkostskole sammen med blandt andre en anden tidligere AGF’er, Flemming Povlsen.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM