Anders Bjerre er Sporløs

FCK, Næstved, Lyngby og AGF.



Året er 1993…
og FCK og AaB mødes i et ualmindeligt målrigt superligaeropgør. Med hos FCK er den unge talentfulde forsvarsspiler Anders Bjerre.

FCK-forsvaret står dog bestemt ikke specielt stærkt i denne kamp, som slutter hele 4-6 til AaB – blandt andet på fire mål af AaB’s Peter Rasmussen. Kampen bliver Anders Bjerres sidste i FCK-trøjen. Talentet er der, men Bjerre har svært ved at hamle op med den hårde konkurrence hos løverne.

Anders Bjerre ryger i stedet små 100 kilometer sydpå, hvor Næstved har brug for en mand mand, der kan lukke sydsjællændernes hullede forsvar. Anders Bjerre gør det godt i den grønne Næstved-trøje, så godt, at succesrige Lyngby lokker ham til hovedstaden igen.

Her udvikler Anders Bjerre sig til at være en rigtig forsvarsgeneral og bliver takket være hans stabilt høje niveau ofte nævnt i landsholdsammenhænge, uden det dog fører til en A-landsholdsudtagelse.

Efter en del år på Sjælland beslutter Anders Bjerre sig for at vende hjem til Jylland, da AGF melder sig på banen. Her bliver det til 191 kampe og 18 mål, inden Anders Bjerre i 2002 som 33-årig vælger at sige stop, da han ikke længere er selvskrevet til det svingende AGF-holds startopstilling.

Bjerre er kontant omkring udmeldlingen af sin uholdbare situation. Han vil ikke længere bare være fyld. Kontant er han ofte også omkring sin holdning til fodboldverdenen generelt.

”Spillere går nogle gange mere op i at leve det søde liv med golf og tændte mobiltelefoner og en øl i bussen på vejen hjem efter et nederlag,” lyder svadaen fra Anders Bjerre i et interview i Jyllands-Posten i sommer. Efter flere år som ansat i AGF, først som kommunikationsmedarbejder og senere som træner for 2. holdet, er Anders Bjerre ikke længere på lønningslisten i AGF.

Den pensionerede forsvarsspiler er nu underviser Hessel Gods Fodboldkostskole sammen med blandt andre en anden tidligere AGF’er, Flemming Povlsen.



Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

I spil til stort job? Peger på danskere

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

David Nielsen, den er til dig!

FCM jagter Franculino-erstatning

Prøver at lokke FC København-stjerne

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Thomas Frank har fået en undskyldning

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Sådan starter FCK og Tottenham

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

– Brøndby har min støtte

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Glen Riddersholm teaser

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

AaB vil have 75 millioner kroner