Anders Bjerre er Sporløs

FCK, Næstved, Lyngby og AGF.



Året er 1993…
og FCK og AaB mødes i et ualmindeligt målrigt superligaeropgør. Med hos FCK er den unge talentfulde forsvarsspiler Anders Bjerre.

FCK-forsvaret står dog bestemt ikke specielt stærkt i denne kamp, som slutter hele 4-6 til AaB – blandt andet på fire mål af AaB’s Peter Rasmussen. Kampen bliver Anders Bjerres sidste i FCK-trøjen. Talentet er der, men Bjerre har svært ved at hamle op med den hårde konkurrence hos løverne.

Anders Bjerre ryger i stedet små 100 kilometer sydpå, hvor Næstved har brug for en mand mand, der kan lukke sydsjællændernes hullede forsvar. Anders Bjerre gør det godt i den grønne Næstved-trøje, så godt, at succesrige Lyngby lokker ham til hovedstaden igen.

Her udvikler Anders Bjerre sig til at være en rigtig forsvarsgeneral og bliver takket være hans stabilt høje niveau ofte nævnt i landsholdsammenhænge, uden det dog fører til en A-landsholdsudtagelse.

Efter en del år på Sjælland beslutter Anders Bjerre sig for at vende hjem til Jylland, da AGF melder sig på banen. Her bliver det til 191 kampe og 18 mål, inden Anders Bjerre i 2002 som 33-årig vælger at sige stop, da han ikke længere er selvskrevet til det svingende AGF-holds startopstilling.

Bjerre er kontant omkring udmeldlingen af sin uholdbare situation. Han vil ikke længere bare være fyld. Kontant er han ofte også omkring sin holdning til fodboldverdenen generelt.

”Spillere går nogle gange mere op i at leve det søde liv med golf og tændte mobiltelefoner og en øl i bussen på vejen hjem efter et nederlag,” lyder svadaen fra Anders Bjerre i et interview i Jyllands-Posten i sommer. Efter flere år som ansat i AGF, først som kommunikationsmedarbejder og senere som træner for 2. holdet, er Anders Bjerre ikke længere på lønningslisten i AGF.

Den pensionerede forsvarsspiler er nu underviser Hessel Gods Fodboldkostskole sammen med blandt andre en anden tidligere AGF’er, Flemming Povlsen.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen