Anders Lindegaard scorer nyt job

Anders Lindegaard er for alvor klar til at starte en karriere uden for fodboldbanen.



Den tidligere Manchester United-målmand Anders Lindegaard indstillede sin karriere i 2022, og siden har han brugt meget af sin tid på at sætte fokus på det tomrum, mange topatleter kan opleve, når deres aktive karriere er forbi.

Nu har 40-årige Anders Lindegaard landet et job, som er langt fra fodboldens verden – og så alligevel ikke helt.

Anders Lindegaard er blevet hyret af den schweiziske bank UBS, hvor han skal være med til at udvikle en forretningsenhed, som skal rådgive unge atleter på tværs af hele Europa i, hvordan de bedst kan forvalte deres formue

– For mig personligt er det her starten på min anden karriere. Jeg har altid gerne villet blive inden for fodbolden, men jeg har ikke ønsket at arbejde inden for kridtstregerne på banen. Det har jeg gjort hele mit liv, og tiden er inde til at starte noget nyt og lære nye ting, skriver Lindegaard i et opslag på LinkedIn og tilføjer:

– Fodbold er en kæmpe industri i Europa, men alligevel er der et kæmpe udviklingspotentiale. Fodbolden kan ganske enkelt blive bedre. Min personlige ambition er at tage del i denne udvikling.

Anders Lindegaard deltog tidligere på året i en testimonial-kamp for Manchester United, og i den forbindelse trænede han lidt med i NordicBet Liga-klubben B.93, hvor han i øvrigt også er investor.

Som aktiv tørnede Anders Lindegaard ud for en række klubber i Danmark, Norge, England og Sverige, men de fleste husker ham naturligvis bedst for opholdet i mægtige Manchester United, hvor det blev til 29 kampe. Danskeren var med til at vinde to engelske mesterskaber. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet