Anders Lindegaard scorer nyt job

Anders Lindegaard er for alvor klar til at starte en karriere uden for fodboldbanen.



Den tidligere Manchester United-målmand Anders Lindegaard indstillede sin karriere i 2022, og siden har han brugt meget af sin tid på at sætte fokus på det tomrum, mange topatleter kan opleve, når deres aktive karriere er forbi.

Nu har 40-årige Anders Lindegaard landet et job, som er langt fra fodboldens verden – og så alligevel ikke helt.

Anders Lindegaard er blevet hyret af den schweiziske bank UBS, hvor han skal være med til at udvikle en forretningsenhed, som skal rådgive unge atleter på tværs af hele Europa i, hvordan de bedst kan forvalte deres formue

– For mig personligt er det her starten på min anden karriere. Jeg har altid gerne villet blive inden for fodbolden, men jeg har ikke ønsket at arbejde inden for kridtstregerne på banen. Det har jeg gjort hele mit liv, og tiden er inde til at starte noget nyt og lære nye ting, skriver Lindegaard i et opslag på LinkedIn og tilføjer:

– Fodbold er en kæmpe industri i Europa, men alligevel er der et kæmpe udviklingspotentiale. Fodbolden kan ganske enkelt blive bedre. Min personlige ambition er at tage del i denne udvikling.

Anders Lindegaard deltog tidligere på året i en testimonial-kamp for Manchester United, og i den forbindelse trænede han lidt med i NordicBet Liga-klubben B.93, hvor han i øvrigt også er investor.

Som aktiv tørnede Anders Lindegaard ud for en række klubber i Danmark, Norge, England og Sverige, men de fleste husker ham naturligvis bedst for opholdet i mægtige Manchester United, hvor det blev til 29 kampe. Danskeren var med til at vinde to engelske mesterskaber. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Norge – Frankrig

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage