Klubberne i den næstbedste hollandske række ahr tilsyneladende fået øjnene op for transferfrie Anders Nielsen, der har en fortid i AGF, SønderjyskE og HB Køge. Midterforsvareren trænede tidligere på sommeren mi Cambuur, hvor han ikke fik tilbudt en kontrakt. Siden har han trænet med AB og spillede med i testkampen mod Karlsruhe.
Men nu kalder Holland så igen. FC Oss har udtrykt ønske om at se Anders Nielsen an til en prøvetræning, der skal kulminere med testkampen mod FC Utrecht på tirsdag.
– Jeg blev ringet op af en hollandsk agent, der hjalp mig i kontakt med FC Oss, der da også har set mig i et par kampe, da jeg spillede i SønderjyskE. De havde hørt, at det blev til noget med Cambuur, og så havde de lyst til at se mig til en prøvetræning, fordi de mangler en midterforsvarer. Den chance ville jeg ikke lade gå fra mig, så nu tager jeg afsted i morgen, og så er jeg der til tirsdag, hvorefter der bliver truffet en beslutning, siger Anders Nielsen til tipsbladet.dk.
Danskeren håber selvfølgelig på at kunne gøre et godt indtryk i den hollandske klub, der har ambitioner om at spille med om oprykningen til Æresdivisionen.
– FC Oss har store ambitioner om at spille med i toppen, og det tiltaler mig naturligvis meget. Nu skal jeg lige ned og se, hvordan det hele er dernede, men det er en stor drøm, der går i opfyldelse, hvis jeg får en kontrakt dernede. Jupiler League er et godt sted at vise sig frem for større klubber i Holland, og det vil være en stor chance for mig.
Anders Nielsen har spillet i alt 20 Superliga-kampe for SønderjyskE og AGF. På grund af skader kom han aldrig på banen for HB Køge i foråret.
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT