Klubberne i den næstbedste hollandske række ahr tilsyneladende fået øjnene op for transferfrie Anders Nielsen, der har en fortid i AGF, SønderjyskE og HB Køge. Midterforsvareren trænede tidligere på sommeren mi Cambuur, hvor han ikke fik tilbudt en kontrakt. Siden har han trænet med AB og spillede med i testkampen mod Karlsruhe.
Men nu kalder Holland så igen. FC Oss har udtrykt ønske om at se Anders Nielsen an til en prøvetræning, der skal kulminere med testkampen mod FC Utrecht på tirsdag.
– Jeg blev ringet op af en hollandsk agent, der hjalp mig i kontakt med FC Oss, der da også har set mig i et par kampe, da jeg spillede i SønderjyskE. De havde hørt, at det blev til noget med Cambuur, og så havde de lyst til at se mig til en prøvetræning, fordi de mangler en midterforsvarer. Den chance ville jeg ikke lade gå fra mig, så nu tager jeg afsted i morgen, og så er jeg der til tirsdag, hvorefter der bliver truffet en beslutning, siger Anders Nielsen til tipsbladet.dk.
Danskeren håber selvfølgelig på at kunne gøre et godt indtryk i den hollandske klub, der har ambitioner om at spille med om oprykningen til Æresdivisionen.
– FC Oss har store ambitioner om at spille med i toppen, og det tiltaler mig naturligvis meget. Nu skal jeg lige ned og se, hvordan det hele er dernede, men det er en stor drøm, der går i opfyldelse, hvis jeg får en kontrakt dernede. Jupiler League er et godt sted at vise sig frem for større klubber i Holland, og det vil være en stor chance for mig.
Anders Nielsen har spillet i alt 20 Superliga-kampe for SønderjyskE og AGF. På grund af skader kom han aldrig på banen for HB Køge i foråret.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TIPSBLADET SPECIAL