Anders Nielsen skal til Holland igen

FC Oss fra den næstbedste hollandske række tester den kommende uge danske Anders Nielsen, der ikke blev tilbudt en kontrakt med Cambuur efter en lignende prøvetræning.



Klubberne i den næstbedste hollandske række ahr tilsyneladende fået øjnene op for transferfrie Anders Nielsen, der har en fortid i AGF, SønderjyskE og HB Køge. Midterforsvareren trænede tidligere på sommeren mi Cambuur, hvor han ikke fik tilbudt en kontrakt. Siden har han trænet med AB og spillede med i testkampen mod Karlsruhe.

Men nu kalder Holland så igen. FC Oss har udtrykt ønske om at se Anders Nielsen an til en prøvetræning, der skal kulminere med testkampen mod FC Utrecht på tirsdag.

– Jeg blev ringet op af en hollandsk agent, der hjalp mig i kontakt med FC Oss, der da også har set mig i et par kampe, da jeg spillede i SønderjyskE. De havde hørt, at det blev til noget med Cambuur, og så havde de lyst til at se mig til en prøvetræning, fordi de mangler en midterforsvarer. Den chance ville jeg ikke lade gå fra mig, så nu tager jeg afsted i morgen, og så er jeg der til tirsdag, hvorefter der bliver truffet en beslutning, siger Anders Nielsen til tipsbladet.dk.

Danskeren håber selvfølgelig på at kunne gøre et godt indtryk i den hollandske klub, der har ambitioner om at spille med om oprykningen til Æresdivisionen.

– FC Oss har store ambitioner om at spille med i toppen, og det tiltaler mig naturligvis meget. Nu skal jeg lige ned og se, hvordan det hele er dernede, men det er en stor drøm, der går i opfyldelse, hvis jeg får en kontrakt dernede. Jupiler League er et godt sted at vise sig frem for større klubber i Holland, og det vil være en stor chance for mig.

Anders Nielsen har spillet i alt 20 Superliga-kampe for SønderjyskE og AGF. På grund af skader kom han aldrig på banen for HB Køge i foråret.





LIVE

VM-LIVE: Surt show

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afviste Premier League-klubber

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Brasilien – Japan

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tyskland – Paraguay

Holland – Marokko

Tæt på kæmpetransfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer