Anders Nielsen skal til Holland igen

FC Oss fra den næstbedste hollandske række tester den kommende uge danske Anders Nielsen, der ikke blev tilbudt en kontrakt med Cambuur efter en lignende prøvetræning.



Klubberne i den næstbedste hollandske række ahr tilsyneladende fået øjnene op for transferfrie Anders Nielsen, der har en fortid i AGF, SønderjyskE og HB Køge. Midterforsvareren trænede tidligere på sommeren mi Cambuur, hvor han ikke fik tilbudt en kontrakt. Siden har han trænet med AB og spillede med i testkampen mod Karlsruhe.

Men nu kalder Holland så igen. FC Oss har udtrykt ønske om at se Anders Nielsen an til en prøvetræning, der skal kulminere med testkampen mod FC Utrecht på tirsdag.

– Jeg blev ringet op af en hollandsk agent, der hjalp mig i kontakt med FC Oss, der da også har set mig i et par kampe, da jeg spillede i SønderjyskE. De havde hørt, at det blev til noget med Cambuur, og så havde de lyst til at se mig til en prøvetræning, fordi de mangler en midterforsvarer. Den chance ville jeg ikke lade gå fra mig, så nu tager jeg afsted i morgen, og så er jeg der til tirsdag, hvorefter der bliver truffet en beslutning, siger Anders Nielsen til tipsbladet.dk.

Danskeren håber selvfølgelig på at kunne gøre et godt indtryk i den hollandske klub, der har ambitioner om at spille med om oprykningen til Æresdivisionen.

– FC Oss har store ambitioner om at spille med i toppen, og det tiltaler mig naturligvis meget. Nu skal jeg lige ned og se, hvordan det hele er dernede, men det er en stor drøm, der går i opfyldelse, hvis jeg får en kontrakt dernede. Jupiler League er et godt sted at vise sig frem for større klubber i Holland, og det vil være en stor chance for mig.

Anders Nielsen har spillet i alt 20 Superliga-kampe for SønderjyskE og AGF. På grund af skader kom han aldrig på banen for HB Køge i foråret.





– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Peger på mulig gave til FCK

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

FC København tager vild sejr i Champions League

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Trist Kvistgaarden-melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

FCM-stjerne færdig for i år

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

Revser stjerner: ‘Skidt!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Lothar Matthaüs storroser dansker

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement