Angriber om FC København-exit: Jeg var da trist

Rasmus Højlund er glad for sit nye eventyr i Østrig, men han var trist over at skulle forlade FC København.



I vinterens transfervindue sagde Rasmus Højlund farvel til FC København, fordi han blev solgt til Sturm Graz i Østrig. 

Her er den 19-årige angriber kommet flyvende fra start, og han er allerede blevet noteret for fire mål i den bedste fodboldrække i Østrig. 

Men selvom karrieren kører på skinner i det store udland, så var Rasmus Højlund en smule ærgerlig over at skulle forlade FC København. 

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet. 

– Jeg var selvfølgelig trist, men det skyldtes ikke kun FC København. Jeg skulle sige farvel til min kæreste, mine venner og min familie, siger angriberen og fortsætter: 

– Jeg skulle til at vende mig til livet i et andet land, men jeg er glad for skridtet, selvom jeg gerne ville have haft gennembruddet, som Andreas Cornelius og Jonas Wind eksempelvis fik. Det er ingen hemmelighed, at jeg elsker København. 

Føler du, at du fik chancen for at slå dit navn fast i FC København? 

– Det kan der altid være snak om. Jeg fik kampe, så hvad er chancen? Det kan du altid diskutere, men jeg fik kampe som både indskifter og fra start. 

– Om det var nok, det ved jeg ikke. Men jeg var glad for alle de minutter, som jeg fik. Og i sidste ende er det træneren og staben, som bestemmer, hvem der spiller. 

Kunne du se dig selv vende tilbage til FC København en dag? 

– Jeg kunne sagtens se mig selv vende tilbage. Nu må vi se. Men som tingene ser ud lige nu, så hedder det nok ikke FC København næste gang. Jeg var glad for tiden i København, og jeg følger stadig med. Så måske er det på gensyn. 

Som skrevet i indledningen, så har Rasmus Højlund succes i Østrig. Og det er ikke kun personligt. Sturm Graz er således placeret som nummer to i ligaen – kun overgået af Salzburg. 

Den nu tidligere FC København-angriber har en idé om, hvorfor han er faldet så godt til i sin nye klub. 

– Jeg synes, at jeg begyndte at modne mig mod slutningen af efterårssæsonen. Jeg følte mig godt tilpas og blev ekstra sulten med denne chance. 

– Jeg har nogle holdkammerater, som 100 procent spiller den form for fodbold, som jeg er dygtig til. De spiller meget direkte og bag kæderne, og det passer godt til min hurtighed. Jeg bliver sat godt i scene, lyder det afsluttende fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund er lige nu i Spanien sammen med U19-landsholdet. Her venter der to EM-kvalifikationskampe i løbet af de kommende dage. 

Danmark møder nemlig Østrig på lørdag, mens Spanien venter på tirsdag. Begge opgør bliver fløjtet i gang klokken 18.00. 





KARAKTERER

Hva så, Riemer? Kæmpe landsholdsstjerne lige der


Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Gummiben i Nottingham



Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe



HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’



TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Blæst bagover af dansk stjerne

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg

Katastrofen lurer: ‘Så skal dansk toptræner fyres’

Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Undret dig? Derfor spiller Brøndby klokken 14

Afsløring: FC København vil sælge Neo Jönsson

FCK-boss reagerer på Huescas’ dom

Nu reagerer Rodrigo Huescas på fængselsstraf



Rodrigo Huescas skal i fængsel

Afsløring: Sassuolo hiver to danskere til Italien

Forbløffet Thomasberg: ‘Sindssygt at få den tanke’

Guld-flop! GFH står i svinedyrt Brøndby-dilemma

Kæmpe skifte er på plads

Dommerekspert: Bech burde få tre dages karantæne

FCK meldes interesseret – har tilbudt kontrakt

Danskerklub lurer på Morten Frendrup


HELT VILDT

Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden


Historisk Chido Obi dumper: ‘En dreng blandt mænd’

Kæmpetransfer? Klubboss kryptisk om BIF-spiller

Kvistgaarden med opråb: Stor respekt til “KEP”!

Fyret: Køber de Neestrup nu?

FCM-profil bænket: Ikke min beslutning

Thomas Frank vil købe dansk stjerne for 220 mio.

Ørne spiser Tricky Trees til aftensmad

Afviser efter voldsom kamp: Ikke sådan en spiller

Helt sikker på at Neestrup er højeste prioritet

Nees og Thomasberg sætter Birk og Rösler på plads

AGF-stjerne ude resten af sæsonen

Ser I med, FCK? Scorer to mål i 10-1-sejr

Fans går amok! FCK får vild modtagelse i København

Skræktal for Brøndby: ‘Absolut ikke godt’

FCM vinder intenst brag og holder snor i FCK

Vanvid! Superligaens bedste og FCM’s helt!

Føj! Brøndby-fan spytter efter FCK-stjerner

Neestrup inviterer Jordan Larsson på øl – om 15 år

Kvistgaarden ryster på hovedet af manglende rødt

Tysk storklub på plads til Superliga-brag

FCK knockouter Brøndby og kommer tættere på guldet

Av, av – kæmpe lussing, Frederik Birk!