I vinterens transfervindue sagde Rasmus Højlund farvel til FC København, fordi han blev solgt til Sturm Graz i Østrig.
Her er den 19-årige angriber kommet flyvende fra start, og han er allerede blevet noteret for fire mål i den bedste fodboldrække i Østrig.
Men selvom karrieren kører på skinner i det store udland, så var Rasmus Højlund en smule ærgerlig over at skulle forlade FC København.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg var selvfølgelig trist, men det skyldtes ikke kun FC København. Jeg skulle sige farvel til min kæreste, mine venner og min familie, siger angriberen og fortsætter:
– Jeg skulle til at vende mig til livet i et andet land, men jeg er glad for skridtet, selvom jeg gerne ville have haft gennembruddet, som Andreas Cornelius og Jonas Wind eksempelvis fik. Det er ingen hemmelighed, at jeg elsker København.
Føler du, at du fik chancen for at slå dit navn fast i FC København?
– Det kan der altid være snak om. Jeg fik kampe, så hvad er chancen? Det kan du altid diskutere, men jeg fik kampe som både indskifter og fra start.
– Om det var nok, det ved jeg ikke. Men jeg var glad for alle de minutter, som jeg fik. Og i sidste ende er det træneren og staben, som bestemmer, hvem der spiller.
Kunne du se dig selv vende tilbage til FC København en dag?
– Jeg kunne sagtens se mig selv vende tilbage. Nu må vi se. Men som tingene ser ud lige nu, så hedder det nok ikke FC København næste gang. Jeg var glad for tiden i København, og jeg følger stadig med. Så måske er det på gensyn.
Som skrevet i indledningen, så har Rasmus Højlund succes i Østrig. Og det er ikke kun personligt. Sturm Graz er således placeret som nummer to i ligaen – kun overgået af Salzburg.
Den nu tidligere FC København-angriber har en idé om, hvorfor han er faldet så godt til i sin nye klub.
– Jeg synes, at jeg begyndte at modne mig mod slutningen af efterårssæsonen. Jeg følte mig godt tilpas og blev ekstra sulten med denne chance.
– Jeg har nogle holdkammerater, som 100 procent spiller den form for fodbold, som jeg er dygtig til. De spiller meget direkte og bag kæderne, og det passer godt til min hurtighed. Jeg bliver sat godt i scene, lyder det afsluttende fra Rasmus Højlund.
Rasmus Højlund er lige nu i Spanien sammen med U19-landsholdet. Her venter der to EM-kvalifikationskampe i løbet af de kommende dage.
Danmark møder nemlig Østrig på lørdag, mens Spanien venter på tirsdag. Begge opgør bliver fløjtet i gang klokken 18.00.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
Bekymring om Lionel Messi før VM
TOPNYHED
