Angriber om FC København-exit: Jeg var da trist

Rasmus Højlund er glad for sit nye eventyr i Østrig, men han var trist over at skulle forlade FC København.



I vinterens transfervindue sagde Rasmus Højlund farvel til FC København, fordi han blev solgt til Sturm Graz i Østrig. 

Her er den 19-årige angriber kommet flyvende fra start, og han er allerede blevet noteret for fire mål i den bedste fodboldrække i Østrig. 

Men selvom karrieren kører på skinner i det store udland, så var Rasmus Højlund en smule ærgerlig over at skulle forlade FC København. 

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet. 

– Jeg var selvfølgelig trist, men det skyldtes ikke kun FC København. Jeg skulle sige farvel til min kæreste, mine venner og min familie, siger angriberen og fortsætter: 

– Jeg skulle til at vende mig til livet i et andet land, men jeg er glad for skridtet, selvom jeg gerne ville have haft gennembruddet, som Andreas Cornelius og Jonas Wind eksempelvis fik. Det er ingen hemmelighed, at jeg elsker København. 

Føler du, at du fik chancen for at slå dit navn fast i FC København? 

– Det kan der altid være snak om. Jeg fik kampe, så hvad er chancen? Det kan du altid diskutere, men jeg fik kampe som både indskifter og fra start. 

– Om det var nok, det ved jeg ikke. Men jeg var glad for alle de minutter, som jeg fik. Og i sidste ende er det træneren og staben, som bestemmer, hvem der spiller. 

Kunne du se dig selv vende tilbage til FC København en dag? 

– Jeg kunne sagtens se mig selv vende tilbage. Nu må vi se. Men som tingene ser ud lige nu, så hedder det nok ikke FC København næste gang. Jeg var glad for tiden i København, og jeg følger stadig med. Så måske er det på gensyn. 

Som skrevet i indledningen, så har Rasmus Højlund succes i Østrig. Og det er ikke kun personligt. Sturm Graz er således placeret som nummer to i ligaen – kun overgået af Salzburg. 

Den nu tidligere FC København-angriber har en idé om, hvorfor han er faldet så godt til i sin nye klub. 

– Jeg synes, at jeg begyndte at modne mig mod slutningen af efterårssæsonen. Jeg følte mig godt tilpas og blev ekstra sulten med denne chance. 

– Jeg har nogle holdkammerater, som 100 procent spiller den form for fodbold, som jeg er dygtig til. De spiller meget direkte og bag kæderne, og det passer godt til min hurtighed. Jeg bliver sat godt i scene, lyder det afsluttende fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund er lige nu i Spanien sammen med U19-landsholdet. Her venter der to EM-kvalifikationskampe i løbet af de kommende dage. 

Danmark møder nemlig Østrig på lørdag, mens Spanien venter på tirsdag. Begge opgør bliver fløjtet i gang klokken 18.00. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fik blackout på Brøndby Stadion

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Chelsea – Manchester United

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ringet op af Brøndby-træner

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact