Angriber om FC København-exit: Jeg var da trist

Rasmus Højlund er glad for sit nye eventyr i Østrig, men han var trist over at skulle forlade FC København.



I vinterens transfervindue sagde Rasmus Højlund farvel til FC København, fordi han blev solgt til Sturm Graz i Østrig. 

Her er den 19-årige angriber kommet flyvende fra start, og han er allerede blevet noteret for fire mål i den bedste fodboldrække i Østrig. 

Men selvom karrieren kører på skinner i det store udland, så var Rasmus Højlund en smule ærgerlig over at skulle forlade FC København. 

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet. 

– Jeg var selvfølgelig trist, men det skyldtes ikke kun FC København. Jeg skulle sige farvel til min kæreste, mine venner og min familie, siger angriberen og fortsætter: 

– Jeg skulle til at vende mig til livet i et andet land, men jeg er glad for skridtet, selvom jeg gerne ville have haft gennembruddet, som Andreas Cornelius og Jonas Wind eksempelvis fik. Det er ingen hemmelighed, at jeg elsker København. 

Føler du, at du fik chancen for at slå dit navn fast i FC København? 

– Det kan der altid være snak om. Jeg fik kampe, så hvad er chancen? Det kan du altid diskutere, men jeg fik kampe som både indskifter og fra start. 

– Om det var nok, det ved jeg ikke. Men jeg var glad for alle de minutter, som jeg fik. Og i sidste ende er det træneren og staben, som bestemmer, hvem der spiller. 

Kunne du se dig selv vende tilbage til FC København en dag? 

– Jeg kunne sagtens se mig selv vende tilbage. Nu må vi se. Men som tingene ser ud lige nu, så hedder det nok ikke FC København næste gang. Jeg var glad for tiden i København, og jeg følger stadig med. Så måske er det på gensyn. 

Som skrevet i indledningen, så har Rasmus Højlund succes i Østrig. Og det er ikke kun personligt. Sturm Graz er således placeret som nummer to i ligaen – kun overgået af Salzburg. 

Den nu tidligere FC København-angriber har en idé om, hvorfor han er faldet så godt til i sin nye klub. 

– Jeg synes, at jeg begyndte at modne mig mod slutningen af efterårssæsonen. Jeg følte mig godt tilpas og blev ekstra sulten med denne chance. 

– Jeg har nogle holdkammerater, som 100 procent spiller den form for fodbold, som jeg er dygtig til. De spiller meget direkte og bag kæderne, og det passer godt til min hurtighed. Jeg bliver sat godt i scene, lyder det afsluttende fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund er lige nu i Spanien sammen med U19-landsholdet. Her venter der to EM-kvalifikationskampe i løbet af de kommende dage. 

Danmark møder nemlig Østrig på lørdag, mens Spanien venter på tirsdag. Begge opgør bliver fløjtet i gang klokken 18.00. 



Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC København scorer 16 millioner kroner

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘De har problemer med os’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Stor ros til FC Midtjylland

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Bekræftet: Færdig

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’