Angriber om FC København-exit: Jeg var da trist

Rasmus Højlund er glad for sit nye eventyr i Østrig, men han var trist over at skulle forlade FC København.



I vinterens transfervindue sagde Rasmus Højlund farvel til FC København, fordi han blev solgt til Sturm Graz i Østrig. 

Her er den 19-årige angriber kommet flyvende fra start, og han er allerede blevet noteret for fire mål i den bedste fodboldrække i Østrig. 

Men selvom karrieren kører på skinner i det store udland, så var Rasmus Højlund en smule ærgerlig over at skulle forlade FC København. 

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet. 

– Jeg var selvfølgelig trist, men det skyldtes ikke kun FC København. Jeg skulle sige farvel til min kæreste, mine venner og min familie, siger angriberen og fortsætter: 

– Jeg skulle til at vende mig til livet i et andet land, men jeg er glad for skridtet, selvom jeg gerne ville have haft gennembruddet, som Andreas Cornelius og Jonas Wind eksempelvis fik. Det er ingen hemmelighed, at jeg elsker København. 

Føler du, at du fik chancen for at slå dit navn fast i FC København? 

– Det kan der altid være snak om. Jeg fik kampe, så hvad er chancen? Det kan du altid diskutere, men jeg fik kampe som både indskifter og fra start. 

– Om det var nok, det ved jeg ikke. Men jeg var glad for alle de minutter, som jeg fik. Og i sidste ende er det træneren og staben, som bestemmer, hvem der spiller. 

Kunne du se dig selv vende tilbage til FC København en dag? 

– Jeg kunne sagtens se mig selv vende tilbage. Nu må vi se. Men som tingene ser ud lige nu, så hedder det nok ikke FC København næste gang. Jeg var glad for tiden i København, og jeg følger stadig med. Så måske er det på gensyn. 

Som skrevet i indledningen, så har Rasmus Højlund succes i Østrig. Og det er ikke kun personligt. Sturm Graz er således placeret som nummer to i ligaen – kun overgået af Salzburg. 

Den nu tidligere FC København-angriber har en idé om, hvorfor han er faldet så godt til i sin nye klub. 

– Jeg synes, at jeg begyndte at modne mig mod slutningen af efterårssæsonen. Jeg følte mig godt tilpas og blev ekstra sulten med denne chance. 

– Jeg har nogle holdkammerater, som 100 procent spiller den form for fodbold, som jeg er dygtig til. De spiller meget direkte og bag kæderne, og det passer godt til min hurtighed. Jeg bliver sat godt i scene, lyder det afsluttende fra Rasmus Højlund. 

Rasmus Højlund er lige nu i Spanien sammen med U19-landsholdet. Her venter der to EM-kvalifikationskampe i løbet af de kommende dage. 

Danmark møder nemlig Østrig på lørdag, mens Spanien venter på tirsdag. Begge opgør bliver fløjtet i gang klokken 18.00. 



I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

– Det er lidt kaotisk

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Stor ros til FC Midtjylland

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Spørger på Jonas Wind

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

I spil til stort job

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Lerager taler ud om FCK-brud

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League