Ankergren kan forlænge med Leeds

Casper Ankergren har succes i Leeds United. Hans kontrakt udløber til sommer, men en forlængelse kan meget vel komme på tale.



Den danske målmand Casper Ankergren har fået sin plads tilbage hos den engelske League One-klub Leeds United og har vogtet buret for traditionsklubben de seneste 12 opgør. Ankergren var i sæsonens begyndelse forvist til bænken af Shane Higgs, men danskeren greb chancen, da konkurrenten i midten af oktober måtte forlade banen mod Norwich med en skade.

Leeds fører League One og har kun tabt et enkelt opgør, siden Ankergren overtog posten. Den 30-årige målmands kontrakt udløber til sommer, og fortsætter succesen – med en oprykning til følge – kan opholdet i det midtengelske sagtens fortsætte, men den endelige afgørelse bliver først truffet i løbet af foråret.

– Hans situation afhænger af, hvor meget spilletid han får i løbet af det næste halve år, og om de rykker op i Championship. Der er mulighed for forlængelse i Leeds eller finde en klub i udlandet eller Danmark, men jeg kan fornemme på ham, at han gerne vil prøve at rykke med op. De er faldet godt til, og familien er glad for at være der. Vi tager det stille og roligt. Casper skal nok finde en god løsning, siger Casper Ankergrens agent Ivan Marko Benes til tipsbladet.dk.

Ankergren og Leeds møder i aften Accrington Stanley i cup-turneringen Johnstones Paint Trophy. Følg kampen og aftenens kampe i Premier League live her.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’