Anton Gaaei kritiseres efter stjernemøde

Trænerlegende var ikke synderligt imponeret af Anton Gaaei torsdag aften.



Den danske højre back Anton Gaaei tog i sommer turen fra Viborg FF til selveste Ajax, og med det skifte skal han også til at stå over for nogle store stjerner noget oftere. Og det lader til, at han lige skal vænne sig til det.

Torsdag fik han således startdebut mod Marseille i Europa League, og efterfølgende får den 20-årige dansker kritik. Navnligt for sin opdækning af den tidligere Arsenal- og FC Barcelona-stjerne Pierre-Emerick Aubameyang.

Kritikken kommer blandt andet fra trænerlegenden Dick Advocaat, der ikke var tilfreds med Gaaeis forsvarsspil ved Aubameyangs andet mål i kampen.

– Du ved, at højrebenede kantspillere konstant trækker ind i banen. Det er meget dårligt forsvaret. Nu om dage ser man mere og mere, at kantspillere trækker ind i banen. Det ser man mere og mere, især med højrebenede spillere. Du skal bare blokere sådan en bold.

– Det virker ikke så svært for mig. Især for en back. Man burde vide det på forhånd. Backerne er på forhånd blevet informeret om deres direkte modstanders spillestil, siger Dick Advocaat ifølge hollandske medier på TV.

Heller ikke den tidligere tv-analytiker Jack van Gelder var imponeret.

– Gaaei er en angriber, der for nylig er blevet omskolet til en angribende back. Jeg foretrækker en forsvarsspiller, der kan forsvare, skriver han på X.

Slutteligt kan det nævnes, at Gaaei hos mediet Foot Mercato blot fik karakteren 3.5 på en skala fra 1 til 10. Kun én Ajjax-spiller fik en lavere karakter end danskeren.

Anton Gaaei kan forhåbentlig tage revanche, når Ajax i weekenden skal møde de forsvarende mestre Feyenoord i ligaen.





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Meget hård tilskuerstraf til FCK

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Klar transfermelding

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg