Den danske højre back Anton Gaaei tog i sommer turen fra Viborg FF til selveste Ajax, og med det skifte skal han også til at stå over for nogle store stjerner noget oftere. Og det lader til, at han lige skal vænne sig til det.
Torsdag fik han således startdebut mod Marseille i Europa League, og efterfølgende får den 20-årige dansker kritik. Navnligt for sin opdækning af den tidligere Arsenal- og FC Barcelona-stjerne Pierre-Emerick Aubameyang.
Kritikken kommer blandt andet fra trænerlegenden Dick Advocaat, der ikke var tilfreds med Gaaeis forsvarsspil ved Aubameyangs andet mål i kampen.
– Du ved, at højrebenede kantspillere konstant trækker ind i banen. Det er meget dårligt forsvaret. Nu om dage ser man mere og mere, at kantspillere trækker ind i banen. Det ser man mere og mere, især med højrebenede spillere. Du skal bare blokere sådan en bold.
– Det virker ikke så svært for mig. Især for en back. Man burde vide det på forhånd. Backerne er på forhånd blevet informeret om deres direkte modstanders spillestil, siger Dick Advocaat ifølge hollandske medier på TV.
Heller ikke den tidligere tv-analytiker Jack van Gelder var imponeret.
– Gaaei er en angriber, der for nylig er blevet omskolet til en angribende back. Jeg foretrækker en forsvarsspiller, der kan forsvare, skriver han på X.
Slutteligt kan det nævnes, at Gaaei hos mediet Foot Mercato blot fik karakteren 3.5 på en skala fra 1 til 10. Kun én Ajjax-spiller fik en lavere karakter end danskeren.
Anton Gaaei kan forhåbentlig tage revanche, når Ajax i weekenden skal møde de forsvarende mestre Feyenoord i ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Sønderjyske køber ny cheftræner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Ecuador – Curacao
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
NYHEDER