Den danske højre back Anton Gaaei tog i sommer turen fra Viborg FF til selveste Ajax, og med det skifte skal han også til at stå over for nogle store stjerner noget oftere. Og det lader til, at han lige skal vænne sig til det.
Torsdag fik han således startdebut mod Marseille i Europa League, og efterfølgende får den 20-årige dansker kritik. Navnligt for sin opdækning af den tidligere Arsenal- og FC Barcelona-stjerne Pierre-Emerick Aubameyang.
Kritikken kommer blandt andet fra trænerlegenden Dick Advocaat, der ikke var tilfreds med Gaaeis forsvarsspil ved Aubameyangs andet mål i kampen.
– Du ved, at højrebenede kantspillere konstant trækker ind i banen. Det er meget dårligt forsvaret. Nu om dage ser man mere og mere, at kantspillere trækker ind i banen. Det ser man mere og mere, især med højrebenede spillere. Du skal bare blokere sådan en bold.
– Det virker ikke så svært for mig. Især for en back. Man burde vide det på forhånd. Backerne er på forhånd blevet informeret om deres direkte modstanders spillestil, siger Dick Advocaat ifølge hollandske medier på TV.
Heller ikke den tidligere tv-analytiker Jack van Gelder var imponeret.
– Gaaei er en angriber, der for nylig er blevet omskolet til en angribende back. Jeg foretrækker en forsvarsspiller, der kan forsvare, skriver han på X.
Slutteligt kan det nævnes, at Gaaei hos mediet Foot Mercato blot fik karakteren 3.5 på en skala fra 1 til 10. Kun én Ajjax-spiller fik en lavere karakter end danskeren.
Anton Gaaei kan forhåbentlig tage revanche, når Ajax i weekenden skal møde de forsvarende mestre Feyenoord i ligaen.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE