Den danske højre back Anton Gaaei tog i sommer turen fra Viborg FF til selveste Ajax, og med det skifte skal han også til at stå over for nogle store stjerner noget oftere. Og det lader til, at han lige skal vænne sig til det.
Torsdag fik han således startdebut mod Marseille i Europa League, og efterfølgende får den 20-årige dansker kritik. Navnligt for sin opdækning af den tidligere Arsenal- og FC Barcelona-stjerne Pierre-Emerick Aubameyang.
Kritikken kommer blandt andet fra trænerlegenden Dick Advocaat, der ikke var tilfreds med Gaaeis forsvarsspil ved Aubameyangs andet mål i kampen.
– Du ved, at højrebenede kantspillere konstant trækker ind i banen. Det er meget dårligt forsvaret. Nu om dage ser man mere og mere, at kantspillere trækker ind i banen. Det ser man mere og mere, især med højrebenede spillere. Du skal bare blokere sådan en bold.
– Det virker ikke så svært for mig. Især for en back. Man burde vide det på forhånd. Backerne er på forhånd blevet informeret om deres direkte modstanders spillestil, siger Dick Advocaat ifølge hollandske medier på TV.
Heller ikke den tidligere tv-analytiker Jack van Gelder var imponeret.
– Gaaei er en angriber, der for nylig er blevet omskolet til en angribende back. Jeg foretrækker en forsvarsspiller, der kan forsvare, skriver han på X.
Slutteligt kan det nævnes, at Gaaei hos mediet Foot Mercato blot fik karakteren 3.5 på en skala fra 1 til 10. Kun én Ajjax-spiller fik en lavere karakter end danskeren.
Anton Gaaei kan forhåbentlig tage revanche, når Ajax i weekenden skal møde de forsvarende mestre Feyenoord i ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Schweiz – Canada
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten