For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.
Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.
Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.
– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.
Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.
Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.
– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.
– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.
– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.
– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.
Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.
– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.
– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.
– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.
– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.
Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.
– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.
– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.
– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.
– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.
Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.
– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.
– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.
– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT