Arsenal-dansker droppede klub: Nem beslutning

Arsenal-danskeren Mika Biereth fortæller til Tipsbladet, at det var en nemlig beslutning at forlade Motherwell til fordel for Sturm Graz.



For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.

Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.

Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.

– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.

Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.

Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.

– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.

– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.

– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.

– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.

Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.

– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.

– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.

– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.

– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.

Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.

– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.

– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.

– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.

– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.

Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.

– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.

– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.

– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Her er Superligaens bedste stadion

Trist melding om Emil Højlund

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Vil have stjernetræner til Tottenham

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

FCK starter op uden tre spillere

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

‘Usandsynlig genopstandelse’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Jagtet af FCK – nu skifter han

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne