Arsenal-dansker droppede klub: Nem beslutning

Arsenal-danskeren Mika Biereth fortæller til Tipsbladet, at det var en nemlig beslutning at forlade Motherwell til fordel for Sturm Graz.



For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.

Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.

Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.

– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.

Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.

Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.

– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.

– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.

– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.

– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.

Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.

– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.

– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.

– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.

– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.

Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.

– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.

– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.

– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.

– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.

Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.

– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.

– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.

– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby er de dårligste i Europa

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Heldige danske damer slår Sverige

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

Øjner europæisk trofæ

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

22 millioner kroner!

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

I transfermøde med Superliga-klub

Storklub lurer på Superliga-profil

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg