For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.
Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.
Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.
– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.
Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.
Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.
– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.
– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.
– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.
– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.
Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.
– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.
– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.
– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.
– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.
Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.
– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.
– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.
– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.
– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.
Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.
– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.
– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.
– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT