Arsenal-dansker droppede klub: Nem beslutning

Arsenal-danskeren Mika Biereth fortæller til Tipsbladet, at det var en nemlig beslutning at forlade Motherwell til fordel for Sturm Graz.



For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.

Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.

Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.

– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.

Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.

Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.

– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.

– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.

– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.

– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.

Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.

– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.

– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.

– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.

– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.

Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.

– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.

– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.

– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.

– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.

Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.

– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.

– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.

– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog om dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

New Zealand – Belgien

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen