Arsenal-dansker droppede klub: Nem beslutning

Arsenal-danskeren Mika Biereth fortæller til Tipsbladet, at det var en nemlig beslutning at forlade Motherwell til fordel for Sturm Graz.



For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.

Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.

Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.

– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.

Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.

Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.

– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.

– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.

– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.

– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.

Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.

– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.

– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.

– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.

– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.

Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.

– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.

– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.

– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.

– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.

Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.

– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.

– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.

– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.





På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Brøndby-fans sender åbent brev

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Sønderjyske – Viborg FF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Cooper gav hård og ærlig besked

Barcelona klager til UEFA

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Arsenal snublede i guldkampen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

AGF snubler i guldkampen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF