For anden gang på et halvt år har danske Mika Biereth skiftet klub.
Arsenal-danskeren blev i sommer udlejet til skotske Motherwell, men den lejeaftale blev stoppet et halvt år før planlagt.
Biereth er nemlig blevet sendt til den østrigske klub Sturm Graz på en ny aftale, hvilket Motherwell ikke var så tilfredse med.
– Det er en kæmpe skuffelse for os. Det her har været ret uventet. Snakken sidste uge gik på, at Mika ville blive her sæsonen ud, medmindre der kom noget rigtig stort på Arsenals bord, som de ikke kunne afvise, fortalte klubbens cheftræner, da det stod klart, at Biereth var fortid i klubben.
Fra et egoistisk synspunkt var Mika Biereth dog aldrig i tvivl om, at det var det helt rigtige skifte for ham.
Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.
– Fra et egoistisk synspunkt fra det en nem beslutning.
– Sturm Graz ligger i toppen af rækken, så de er i en bedre situation, og der bliver vundet flere kampe og skabt flere chancer, og det vil jeg gerne se, om jeg kan bidrage til.
– De var ikke særligt overrasket i Motherwell, da jeg meddelte, at jeg ville forlade dem, og de spurgte mig tit i transfervinduet, om jeg skulle nogen steder.
– De var alle glade for, at jeg kunne tage det næste skridt i min karriere, og jeg har virkelig haft en god tid i klubben, fortæller Arsenal-danskeren.
Da Sturm Graz henvende sig, krævede det ikke meget betænkningstid at takke ja til den mulighed.
– Sturm Graz henvendte sig til Arsenal og min agent, og de spurgte, om det ville være muligt, at jeg kunne skifte til dem på en lejeaftale.
– Vi satte os ned og så på, om det var værd at stoppe lejeaftalen i Motherwell, hvor jeg gjorde det meget godt.
– Vi blev hurtige enige om, at det ville være det værd, for det ville være et skridt op for mig at prøve kræfter med Sturm Graz.
– Det hele gik meget hurtigt. På få dage er jeg rejst fra Skotland til London, fra London til Østrig og så nu fra Østrig til Tyrkiet, hvor vi er på træningslejr, siger Biereth.
Danskeren er faldet godt til i den østrigske klub, hvor han ser bedre muligheder for at lave mål.
– Det har været en virkelig god start i Sturm Graz, og alle drengene virker fede. Jeg er faldet til hurtigt, og der er intet at klage over.
– Jeg synes helt sikkert, at niveauet er højere her, når man sammenligner med Motherwell.
– Det er også to forskellige former for spillestil, for i Motherwell spillede vi meget defensivt uden mange chancer, og i Sturm Graz går det meget fremad, og der bliver skabt en masse chancer. Det kan kun være godt for mig.
– Det er selvfølgelig sværere at score, når man spiller for et hold i bunden af rækken, hvor jeg her nok får mange flere chancer for at score mål.
Selvom Mika Biereth lige nu er i Sturm Graz, så er hans helt store drøm at få sit gennembrud i Arsenal.
– Det er ikke bare min drøm, det er nok manges drøm at spille for Arsenal.
– Alt jeg kan gøre er at blive bedre og bedre, når jeg er afsted på lejeaftaler. Forhåbentlig kan jeg få muligheden, når jeg kommer tilbage til klubben.
– Arsenal holder øje med alle mine kampe, og det er godt, så forhåbentlig kan jeg blive endnu bedre til når jeg skal tilbage, fortæller Mika Biereth.
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
City-ejer sælger klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT