Han klarer sig fremragende for tiden, danske Mika Biereth, og kan fremvise otte mål i de første 11 kampe for Sturm Graz.
Og den succes glæder naturligvis angriberen, der er i løbende dialog med Arsenal om bedrifterne.
Det er dog ikke kun The Gunners, der holder kontakt med U21-landsholdsspilleren – det gør også Arsenal-legenden Ian Wright.
Mika Biereth har på flere af sine opslag på Instagram fået en kommentar fra Ian Wright, og den danske angriber fortæller, da Tipsbladet spørger til det, at Ian Wright er en helt særlig sparringspartner.
– Ian Wright, jeg kalder ham jo Onkel Wrighty. Det er en Arsenal-legende, og han er en, jeg kan læne mig op ad for at få råd. Jeg ringede også til ham inden skiftet til Østrig for at få hans mening, og hvad han ville gøre.
– Han er en, jeg kan få hjælp af, når det går godt, eller når det ikke går godt. Eller jeg bare har brug for råd. Han er jo også i London, så når jeg er der, så møder jeg ham gerne ansigt til ansigt. De råd, han kan give, er meget specielle, siger Mika Biereth til pressen og forklarer videre:
– Han tænker meget på ungdomsspillerne. Han var jo også angriber, så han tænkte bare, at han ville hjælpe mig lidt. Og han har hjulpet mig meget mere end lidt.
Mika Biereth er også i løbende kontakt med Arsenal i disse tider.
– Der er så stor en stab i Arsenal, at det nærmest er, som om en ny skriver til mig hver eneste dag. Jeg er i konstant kontakt med dem, og det handler mere om, hvordan jeg har det uden for banen. Det der med kontrakten bliver der taget hånd om, når jeg kommer tilbage i bygningen, men nu her handler det om, hvordan jeg har det. Er jeg glad, hvordan har jeg det og sådan, siger han om kontakten med Arsenal.
Til sommer har den 21-årige danske angriber kun et år igen af sin aftale med klubben. Så en beslutning skal der træffes til den tid.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED