Arsenal-legende hjælper lovende dansk bomber

Den danske angriber Mika Biereth får hjælp af en af Arsenals helt store legender.



Han klarer sig fremragende for tiden, danske Mika Biereth, og kan fremvise otte mål i de første 11 kampe for Sturm Graz.

Og den succes glæder naturligvis angriberen, der er i løbende dialog med Arsenal om bedrifterne.

Det er dog ikke kun The Gunners, der holder kontakt med U21-landsholdsspilleren – det gør også Arsenal-legenden Ian Wright.

Mika Biereth har på flere af sine opslag på Instagram fået en kommentar fra Ian Wright, og den danske angriber fortæller, da Tipsbladet spørger til det, at Ian Wright er en helt særlig sparringspartner.

– Ian Wright, jeg kalder ham jo Onkel Wrighty. Det er en Arsenal-legende, og han er en, jeg kan læne mig op ad for at få råd. Jeg ringede også til ham inden skiftet til Østrig for at få hans mening, og hvad han ville gøre. 

– Han er en, jeg kan få hjælp af, når det går godt, eller når det ikke går godt. Eller jeg bare har brug for råd. Han er jo også i London, så når jeg er der, så møder jeg ham gerne ansigt til ansigt. De råd, han kan give, er meget specielle, siger Mika Biereth til pressen og forklarer videre:

– Han tænker meget på ungdomsspillerne. Han var jo også angriber, så han tænkte bare, at han ville hjælpe mig lidt. Og han har hjulpet mig meget mere end lidt.

Mika Biereth er også i løbende kontakt med Arsenal i disse tider.

– Der er så stor en stab i Arsenal, at det nærmest er, som om en ny skriver til mig hver eneste dag. Jeg er i konstant kontakt med dem, og det handler mere om, hvordan jeg har det uden for banen. Det der med kontrakten bliver der taget hånd om, når jeg kommer tilbage i bygningen, men nu her handler det om, hvordan jeg har det. Er jeg glad, hvordan har jeg det og sådan, siger han om kontakten med Arsenal.

Til sommer har den 21-årige danske angriber kun et år igen af sin aftale med klubben. Så en beslutning skal der træffes til den tid.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Australien – Egypten

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans