Arsenal-legende hjælper lovende dansk bomber

Den danske angriber Mika Biereth får hjælp af en af Arsenals helt store legender.



Han klarer sig fremragende for tiden, danske Mika Biereth, og kan fremvise otte mål i de første 11 kampe for Sturm Graz.

Og den succes glæder naturligvis angriberen, der er i løbende dialog med Arsenal om bedrifterne.

Det er dog ikke kun The Gunners, der holder kontakt med U21-landsholdsspilleren – det gør også Arsenal-legenden Ian Wright.

Mika Biereth har på flere af sine opslag på Instagram fået en kommentar fra Ian Wright, og den danske angriber fortæller, da Tipsbladet spørger til det, at Ian Wright er en helt særlig sparringspartner.

– Ian Wright, jeg kalder ham jo Onkel Wrighty. Det er en Arsenal-legende, og han er en, jeg kan læne mig op ad for at få råd. Jeg ringede også til ham inden skiftet til Østrig for at få hans mening, og hvad han ville gøre. 

– Han er en, jeg kan få hjælp af, når det går godt, eller når det ikke går godt. Eller jeg bare har brug for råd. Han er jo også i London, så når jeg er der, så møder jeg ham gerne ansigt til ansigt. De råd, han kan give, er meget specielle, siger Mika Biereth til pressen og forklarer videre:

– Han tænker meget på ungdomsspillerne. Han var jo også angriber, så han tænkte bare, at han ville hjælpe mig lidt. Og han har hjulpet mig meget mere end lidt.

Mika Biereth er også i løbende kontakt med Arsenal i disse tider.

– Der er så stor en stab i Arsenal, at det nærmest er, som om en ny skriver til mig hver eneste dag. Jeg er i konstant kontakt med dem, og det handler mere om, hvordan jeg har det uden for banen. Det der med kontrakten bliver der taget hånd om, når jeg kommer tilbage i bygningen, men nu her handler det om, hvordan jeg har det. Er jeg glad, hvordan har jeg det og sådan, siger han om kontakten med Arsenal.

Til sommer har den 21-årige danske angriber kun et år igen af sin aftale med klubben. Så en beslutning skal der træffes til den tid.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’