Arsenal-legende hjælper lovende dansk bomber

Den danske angriber Mika Biereth får hjælp af en af Arsenals helt store legender.



Han klarer sig fremragende for tiden, danske Mika Biereth, og kan fremvise otte mål i de første 11 kampe for Sturm Graz.

Og den succes glæder naturligvis angriberen, der er i løbende dialog med Arsenal om bedrifterne.

Det er dog ikke kun The Gunners, der holder kontakt med U21-landsholdsspilleren – det gør også Arsenal-legenden Ian Wright.

Mika Biereth har på flere af sine opslag på Instagram fået en kommentar fra Ian Wright, og den danske angriber fortæller, da Tipsbladet spørger til det, at Ian Wright er en helt særlig sparringspartner.

– Ian Wright, jeg kalder ham jo Onkel Wrighty. Det er en Arsenal-legende, og han er en, jeg kan læne mig op ad for at få råd. Jeg ringede også til ham inden skiftet til Østrig for at få hans mening, og hvad han ville gøre. 

– Han er en, jeg kan få hjælp af, når det går godt, eller når det ikke går godt. Eller jeg bare har brug for råd. Han er jo også i London, så når jeg er der, så møder jeg ham gerne ansigt til ansigt. De råd, han kan give, er meget specielle, siger Mika Biereth til pressen og forklarer videre:

– Han tænker meget på ungdomsspillerne. Han var jo også angriber, så han tænkte bare, at han ville hjælpe mig lidt. Og han har hjulpet mig meget mere end lidt.

Mika Biereth er også i løbende kontakt med Arsenal i disse tider.

– Der er så stor en stab i Arsenal, at det nærmest er, som om en ny skriver til mig hver eneste dag. Jeg er i konstant kontakt med dem, og det handler mere om, hvordan jeg har det uden for banen. Det der med kontrakten bliver der taget hånd om, når jeg kommer tilbage i bygningen, men nu her handler det om, hvordan jeg har det. Er jeg glad, hvordan har jeg det og sådan, siger han om kontakten med Arsenal.

Til sommer har den 21-årige danske angriber kun et år igen af sin aftale med klubben. Så en beslutning skal der træffes til den tid.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dårligt nyt for Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Belgien – Senegal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Han er ny assistenttræner i Brøndby