Han klarer sig fremragende for tiden, danske Mika Biereth, og kan fremvise otte mål i de første 11 kampe for Sturm Graz.
Og den succes glæder naturligvis angriberen, der er i løbende dialog med Arsenal om bedrifterne.
Det er dog ikke kun The Gunners, der holder kontakt med U21-landsholdsspilleren – det gør også Arsenal-legenden Ian Wright.
Mika Biereth har på flere af sine opslag på Instagram fået en kommentar fra Ian Wright, og den danske angriber fortæller, da Tipsbladet spørger til det, at Ian Wright er en helt særlig sparringspartner.
– Ian Wright, jeg kalder ham jo Onkel Wrighty. Det er en Arsenal-legende, og han er en, jeg kan læne mig op ad for at få råd. Jeg ringede også til ham inden skiftet til Østrig for at få hans mening, og hvad han ville gøre.
– Han er en, jeg kan få hjælp af, når det går godt, eller når det ikke går godt. Eller jeg bare har brug for råd. Han er jo også i London, så når jeg er der, så møder jeg ham gerne ansigt til ansigt. De råd, han kan give, er meget specielle, siger Mika Biereth til pressen og forklarer videre:
– Han tænker meget på ungdomsspillerne. Han var jo også angriber, så han tænkte bare, at han ville hjælpe mig lidt. Og han har hjulpet mig meget mere end lidt.
Mika Biereth er også i løbende kontakt med Arsenal i disse tider.
– Der er så stor en stab i Arsenal, at det nærmest er, som om en ny skriver til mig hver eneste dag. Jeg er i konstant kontakt med dem, og det handler mere om, hvordan jeg har det uden for banen. Det der med kontrakten bliver der taget hånd om, når jeg kommer tilbage i bygningen, men nu her handler det om, hvordan jeg har det. Er jeg glad, hvordan har jeg det og sådan, siger han om kontakten med Arsenal.
Til sommer har den 21-årige danske angriber kun et år igen af sin aftale med klubben. Så en beslutning skal der træffes til den tid.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub