Video : Tipsbladet
Generelle

Arsenal-legende hylder Priske: Han gav os glæde

Sportsdirektør i Sparta Prag, Tomas Rosický, har kun rosende ord til overs for den betydning, som Brian Priske har haft i klubben over de seneste to år.

Brian Priske bytter Sparta Prag ud med Feyenoord. 

Hollænderne bekræftede selv på sociale medier, at man havde hentet Brian Priske ind som afløser for Arne Slot, der i sidste måned blev præsenteret i Liverpool. 

Dermed vinker danskeren farvel til Sparta Prag efter to år i spidsen for den tjekkiske storklub, der har været ovenud lykkelige for Priskes arbejde i klubben. Det fortæller sportsdirektør i i Sparta Prag og tidligere Arsenal-profil, Tomas Rosický på klubbens hjemmeside. 

- Brian (Priske, red) gav os to fantastiske år, hvor vi har været meget succesfulde. Vi har vundet tre trofæer, og i den anden sæson gjorde vi det også godt i Europa. Perioden med Brian har gjort os stærkere og har bragt os rigtig meget glæde, lyder det fra den tidligere Arsenal-spiller, der tilføjer. 

- Vi havde en klar idé om, hvordan vi skulle tackle denne situation, fordi vi tidligere har oplevet stor interesse for Brian. 

Klubbens nye cheftræner er også dansk og hedder Lars Friis. Siden december 2022 har han været assistenttræner under Brian Priske, men nu er han altså klar til at træde i karakter som ny mand i spidsen for Sparta Prag.

Tjekkerne er da også helt rolige med at overlade ansvaret til Lars Friis, lyder det fra Tomas Rosický. 

- Han har alle de kvaliteter, der skal til for at blive en succes i Sparta Prag. Hans forståelse for træningsprocessen, hans stil som træner, hans tanker om spillet og hans taktiske evner.

Nu venter der altså en tung arv at løfte i Feyenoord for Brian Priske, der skal forsøge at gøre Arne Slot kunsten efter i Holland, hvor han vandt pokalturneringen, samt sluttede på en flot andenplads i Eredivisie.