Arsenal-legende om Özil: Alle hader ham fordi han tjener 3 millioner om ugen

Det bliver ganske svært for Arsenal at komme af med Mesut Özil til sommer, mener den tidligere Arsenal-spiller, Paul Merson.



Det er ikke gået ideelt i de seneste par sæsoner for Mesut Özil, efter at tyskeren i 2018 fik en ny kontrakt af Arsenal, således at han tjente tre millioner kroner ugentligt. 

Under Unai Emery sad Özil ofte helt ude for truppen, og selvom Mikel Arteta har gjort mere brug af den 31-årige tysker, så forventes det, at klubhierarkiet i Arsenal gerne ser ham forlade klubben til sommer. 

Det kan dog blive ganske svært at komme af med ham, mener den sædvanligvist bramfrie Gunners-legende, Paul Merson, der ikke har den store fidus til den nuværende Arsenal-trup. 

– Jo mindre Mikel Arteta får nogle spillere ind og ud af Arsenal til sommer, så kommer det her hold til at slutte nummer som nummer syv eller otte i næste sæson, lyder det fra Merson til Daily Star. 

Özil tjener simpelthen for meget til at være interessant for andre klubber, lyder dommen. 

– Det overrasker mig ikke, at Mesut Özils agent siger, at han ikke skal nogen steder hen til sommer. Hvis han tjente £50,000 (450.000 kroner, red.) om ugen, ville alle forsøge at hente ham, men fordi han tjener £350,000 (tre millioner kroner, red.), så hader alle ham. 

– Arteta er nødt til at få spillere ud, og jeg tror ikke, han bliver alt for ked af det over, at Sokratis siger, at han vil skifte væk, hvis han ikke spiller nok. Jeg kan godt lide spillere, der er ærlige på den måde, så det er fair nok. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år