Arsenal-legende om Özil: Alle hader ham fordi han tjener 3 millioner om ugen

Det bliver ganske svært for Arsenal at komme af med Mesut Özil til sommer, mener den tidligere Arsenal-spiller, Paul Merson.



Det er ikke gået ideelt i de seneste par sæsoner for Mesut Özil, efter at tyskeren i 2018 fik en ny kontrakt af Arsenal, således at han tjente tre millioner kroner ugentligt. 

Under Unai Emery sad Özil ofte helt ude for truppen, og selvom Mikel Arteta har gjort mere brug af den 31-årige tysker, så forventes det, at klubhierarkiet i Arsenal gerne ser ham forlade klubben til sommer. 

Det kan dog blive ganske svært at komme af med ham, mener den sædvanligvist bramfrie Gunners-legende, Paul Merson, der ikke har den store fidus til den nuværende Arsenal-trup. 

– Jo mindre Mikel Arteta får nogle spillere ind og ud af Arsenal til sommer, så kommer det her hold til at slutte nummer som nummer syv eller otte i næste sæson, lyder det fra Merson til Daily Star. 

Özil tjener simpelthen for meget til at være interessant for andre klubber, lyder dommen. 

– Det overrasker mig ikke, at Mesut Özils agent siger, at han ikke skal nogen steder hen til sommer. Hvis han tjente £50,000 (450.000 kroner, red.) om ugen, ville alle forsøge at hente ham, men fordi han tjener £350,000 (tre millioner kroner, red.), så hader alle ham. 

– Arteta er nødt til at få spillere ud, og jeg tror ikke, han bliver alt for ked af det over, at Sokratis siger, at han vil skifte væk, hvis han ikke spiller nok. Jeg kan godt lide spillere, der er ærlige på den måde, så det er fair nok. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Silkeborg IF – FC København

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

AaB spiller sig på førstepladsen

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Brøndby-boss teaser for transfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Tottenham-flop i stor transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’