Arsenal-legende om Özil: Alle hader ham fordi han tjener 3 millioner om ugen

Det bliver ganske svært for Arsenal at komme af med Mesut Özil til sommer, mener den tidligere Arsenal-spiller, Paul Merson.



Det er ikke gået ideelt i de seneste par sæsoner for Mesut Özil, efter at tyskeren i 2018 fik en ny kontrakt af Arsenal, således at han tjente tre millioner kroner ugentligt. 

Under Unai Emery sad Özil ofte helt ude for truppen, og selvom Mikel Arteta har gjort mere brug af den 31-årige tysker, så forventes det, at klubhierarkiet i Arsenal gerne ser ham forlade klubben til sommer. 

Det kan dog blive ganske svært at komme af med ham, mener den sædvanligvist bramfrie Gunners-legende, Paul Merson, der ikke har den store fidus til den nuværende Arsenal-trup. 

– Jo mindre Mikel Arteta får nogle spillere ind og ud af Arsenal til sommer, så kommer det her hold til at slutte nummer som nummer syv eller otte i næste sæson, lyder det fra Merson til Daily Star. 

Özil tjener simpelthen for meget til at være interessant for andre klubber, lyder dommen. 

– Det overrasker mig ikke, at Mesut Özils agent siger, at han ikke skal nogen steder hen til sommer. Hvis han tjente £50,000 (450.000 kroner, red.) om ugen, ville alle forsøge at hente ham, men fordi han tjener £350,000 (tre millioner kroner, red.), så hader alle ham. 

– Arteta er nødt til at få spillere ud, og jeg tror ikke, han bliver alt for ked af det over, at Sokratis siger, at han vil skifte væk, hvis han ikke spiller nok. Jeg kan godt lide spillere, der er ærlige på den måde, så det er fair nok. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Chokskifte på vej?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Schweiz – Canada

Tunesien – Holland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Skotland – Brasilien

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

FC Midtjylland forlænger med stort talent