Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Mikel Arteta håber, at det bliver nemmere at lokke stjerner til Arsenal efter at have tæsket Real Madrid.



Premier League-klubben Arsenal er tit blevet trumfet af mere succesfulde eller rigere konkurrenter i jagten på de bedste fodboldspillere, men holdets aktuelle succes i Champions League kan måske ændre den tendens til sommer.

Det håber manager Mikel Arteta i hvert fald bliver en af sidegevinsterne ved, at holdet i onsdags sendte Real Madrid ud af Champions League-kvartfinalerne efter en samlet sejr på 5-1.

Her viste Arsenal, at holdets besnærende og offensive spillestil er effektiv, og at den får de enkelte spillere til at se gode ud.

– Kampene mod Real Madrid er forhåbentlig nogle præstationer, der kan skabe endnu mere entusiasme og tro på, at en spiller tænker, at han gerne vil være en del af den slags aftener, og at Arsenal er et godt sted som klub.

– Vi er kommet til et sted, hvor vi burde kunne tiltrække en hvilken som helst spiller. Jeg håber, at præstationerne bliver en ekstra faktor, når vi skal hente spillere. Vi er i forvejen heldige med, at når vi taler med spillere, vil de ofte gerne blive en del af vores klub, siger Mikel Arteta på et pressemøde.

Uden at uddybe nærmere medgiver han, at Arsenal er på jagt efter en angriber til sommer. I denne sæson har klubben været ramt af skader på positionen.

Ifølge Reuters lurer Arsenal på tre talentfulde spillere til offensiven.

Angriberne Viktor Gyökeres fra Sporting og Benjamin Sesko fra Leipzig er angiveligt på radaren sammen med kantspilleren Nico Williams, der spiller for Athletic i Bilbao.

Et eventuelt indkøb tiltræder dog først efter sommerpausen. Derfor har Arteta en mere presserende udfordring inden Champions League-semifinalerne mod Paris Saint-Germain 29. april og 7. maj.

Angriberne Gabriel Jesus og Kai Havertz er skadede, og de er næppe i spil til at kunne deltage, siger Arteta. I stedet har han ofte brugt en såkaldt falsk nier i form af midtbanespilleren Mikel Merino på den centrale angriberplads.

Inden den første semifinale skal Arsenal spille ligakampe mod Ipswich og Crystal Palace.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slipper for stjerne

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’