Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Mikel Arteta håber, at det bliver nemmere at lokke stjerner til Arsenal efter at have tæsket Real Madrid.



Premier League-klubben Arsenal er tit blevet trumfet af mere succesfulde eller rigere konkurrenter i jagten på de bedste fodboldspillere, men holdets aktuelle succes i Champions League kan måske ændre den tendens til sommer.

Det håber manager Mikel Arteta i hvert fald bliver en af sidegevinsterne ved, at holdet i onsdags sendte Real Madrid ud af Champions League-kvartfinalerne efter en samlet sejr på 5-1.

Her viste Arsenal, at holdets besnærende og offensive spillestil er effektiv, og at den får de enkelte spillere til at se gode ud.

– Kampene mod Real Madrid er forhåbentlig nogle præstationer, der kan skabe endnu mere entusiasme og tro på, at en spiller tænker, at han gerne vil være en del af den slags aftener, og at Arsenal er et godt sted som klub.

– Vi er kommet til et sted, hvor vi burde kunne tiltrække en hvilken som helst spiller. Jeg håber, at præstationerne bliver en ekstra faktor, når vi skal hente spillere. Vi er i forvejen heldige med, at når vi taler med spillere, vil de ofte gerne blive en del af vores klub, siger Mikel Arteta på et pressemøde.

Uden at uddybe nærmere medgiver han, at Arsenal er på jagt efter en angriber til sommer. I denne sæson har klubben været ramt af skader på positionen.

Ifølge Reuters lurer Arsenal på tre talentfulde spillere til offensiven.

Angriberne Viktor Gyökeres fra Sporting og Benjamin Sesko fra Leipzig er angiveligt på radaren sammen med kantspilleren Nico Williams, der spiller for Athletic i Bilbao.

Et eventuelt indkøb tiltræder dog først efter sommerpausen. Derfor har Arteta en mere presserende udfordring inden Champions League-semifinalerne mod Paris Saint-Germain 29. april og 7. maj.

Angriberne Gabriel Jesus og Kai Havertz er skadede, og de er næppe i spil til at kunne deltage, siger Arteta. I stedet har han ofte brugt en såkaldt falsk nier i form af midtbanespilleren Mikel Merino på den centrale angriberplads.

Inden den første semifinale skal Arsenal spille ligakampe mod Ipswich og Crystal Palace.

/ritzau/






Zanka ville spille gratis for FC København




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

England – Kroatien

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter