Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Mikel Arteta håber, at det bliver nemmere at lokke stjerner til Arsenal efter at have tæsket Real Madrid.



Premier League-klubben Arsenal er tit blevet trumfet af mere succesfulde eller rigere konkurrenter i jagten på de bedste fodboldspillere, men holdets aktuelle succes i Champions League kan måske ændre den tendens til sommer.

Det håber manager Mikel Arteta i hvert fald bliver en af sidegevinsterne ved, at holdet i onsdags sendte Real Madrid ud af Champions League-kvartfinalerne efter en samlet sejr på 5-1.

Her viste Arsenal, at holdets besnærende og offensive spillestil er effektiv, og at den får de enkelte spillere til at se gode ud.

– Kampene mod Real Madrid er forhåbentlig nogle præstationer, der kan skabe endnu mere entusiasme og tro på, at en spiller tænker, at han gerne vil være en del af den slags aftener, og at Arsenal er et godt sted som klub.

– Vi er kommet til et sted, hvor vi burde kunne tiltrække en hvilken som helst spiller. Jeg håber, at præstationerne bliver en ekstra faktor, når vi skal hente spillere. Vi er i forvejen heldige med, at når vi taler med spillere, vil de ofte gerne blive en del af vores klub, siger Mikel Arteta på et pressemøde.

Uden at uddybe nærmere medgiver han, at Arsenal er på jagt efter en angriber til sommer. I denne sæson har klubben været ramt af skader på positionen.

Ifølge Reuters lurer Arsenal på tre talentfulde spillere til offensiven.

Angriberne Viktor Gyökeres fra Sporting og Benjamin Sesko fra Leipzig er angiveligt på radaren sammen med kantspilleren Nico Williams, der spiller for Athletic i Bilbao.

Et eventuelt indkøb tiltræder dog først efter sommerpausen. Derfor har Arteta en mere presserende udfordring inden Champions League-semifinalerne mod Paris Saint-Germain 29. april og 7. maj.

Angriberne Gabriel Jesus og Kai Havertz er skadede, og de er næppe i spil til at kunne deltage, siger Arteta. I stedet har han ofte brugt en såkaldt falsk nier i form af midtbanespilleren Mikel Merino på den centrale angriberplads.

Inden den første semifinale skal Arsenal spille ligakampe mod Ipswich og Crystal Palace.

/ritzau/





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Lindstrøm skifter til Schalke

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Han er den nye Superliga-juvel!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ingen klausul i FC København-aftale

OB – Sønderjyske

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel