Premier League-klubben Arsenal er tit blevet trumfet af mere succesfulde eller rigere konkurrenter i jagten på de bedste fodboldspillere, men holdets aktuelle succes i Champions League kan måske ændre den tendens til sommer.
Det håber manager Mikel Arteta i hvert fald bliver en af sidegevinsterne ved, at holdet i onsdags sendte Real Madrid ud af Champions League-kvartfinalerne efter en samlet sejr på 5-1.
Her viste Arsenal, at holdets besnærende og offensive spillestil er effektiv, og at den får de enkelte spillere til at se gode ud.
– Kampene mod Real Madrid er forhåbentlig nogle præstationer, der kan skabe endnu mere entusiasme og tro på, at en spiller tænker, at han gerne vil være en del af den slags aftener, og at Arsenal er et godt sted som klub.
– Vi er kommet til et sted, hvor vi burde kunne tiltrække en hvilken som helst spiller. Jeg håber, at præstationerne bliver en ekstra faktor, når vi skal hente spillere. Vi er i forvejen heldige med, at når vi taler med spillere, vil de ofte gerne blive en del af vores klub, siger Mikel Arteta på et pressemøde.
Uden at uddybe nærmere medgiver han, at Arsenal er på jagt efter en angriber til sommer. I denne sæson har klubben været ramt af skader på positionen.
Ifølge Reuters lurer Arsenal på tre talentfulde spillere til offensiven.
Angriberne Viktor Gyökeres fra Sporting og Benjamin Sesko fra Leipzig er angiveligt på radaren sammen med kantspilleren Nico Williams, der spiller for Athletic i Bilbao.
Et eventuelt indkøb tiltræder dog først efter sommerpausen. Derfor har Arteta en mere presserende udfordring inden Champions League-semifinalerne mod Paris Saint-Germain 29. april og 7. maj.
Angriberne Gabriel Jesus og Kai Havertz er skadede, og de er næppe i spil til at kunne deltage, siger Arteta. I stedet har han ofte brugt en såkaldt falsk nier i form af midtbanespilleren Mikel Merino på den centrale angriberplads.
Inden den første semifinale skal Arsenal spille ligakampe mod Ipswich og Crystal Palace.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE