Premier League-klubben Arsenal er tit blevet trumfet af mere succesfulde eller rigere konkurrenter i jagten på de bedste fodboldspillere, men holdets aktuelle succes i Champions League kan måske ændre den tendens til sommer.
Det håber manager Mikel Arteta i hvert fald bliver en af sidegevinsterne ved, at holdet i onsdags sendte Real Madrid ud af Champions League-kvartfinalerne efter en samlet sejr på 5-1.
Her viste Arsenal, at holdets besnærende og offensive spillestil er effektiv, og at den får de enkelte spillere til at se gode ud.
– Kampene mod Real Madrid er forhåbentlig nogle præstationer, der kan skabe endnu mere entusiasme og tro på, at en spiller tænker, at han gerne vil være en del af den slags aftener, og at Arsenal er et godt sted som klub.
– Vi er kommet til et sted, hvor vi burde kunne tiltrække en hvilken som helst spiller. Jeg håber, at præstationerne bliver en ekstra faktor, når vi skal hente spillere. Vi er i forvejen heldige med, at når vi taler med spillere, vil de ofte gerne blive en del af vores klub, siger Mikel Arteta på et pressemøde.
Uden at uddybe nærmere medgiver han, at Arsenal er på jagt efter en angriber til sommer. I denne sæson har klubben været ramt af skader på positionen.
Ifølge Reuters lurer Arsenal på tre talentfulde spillere til offensiven.
Angriberne Viktor Gyökeres fra Sporting og Benjamin Sesko fra Leipzig er angiveligt på radaren sammen med kantspilleren Nico Williams, der spiller for Athletic i Bilbao.
Et eventuelt indkøb tiltræder dog først efter sommerpausen. Derfor har Arteta en mere presserende udfordring inden Champions League-semifinalerne mod Paris Saint-Germain 29. april og 7. maj.
Angriberne Gabriel Jesus og Kai Havertz er skadede, og de er næppe i spil til at kunne deltage, siger Arteta. I stedet har han ofte brugt en såkaldt falsk nier i form af midtbanespilleren Mikel Merino på den centrale angriberplads.
Inden den første semifinale skal Arsenal spille ligakampe mod Ipswich og Crystal Palace.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Panama – England
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
MEDIE