Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Mikel Arteta håber, at det bliver nemmere at lokke stjerner til Arsenal efter at have tæsket Real Madrid.



Premier League-klubben Arsenal er tit blevet trumfet af mere succesfulde eller rigere konkurrenter i jagten på de bedste fodboldspillere, men holdets aktuelle succes i Champions League kan måske ændre den tendens til sommer.

Det håber manager Mikel Arteta i hvert fald bliver en af sidegevinsterne ved, at holdet i onsdags sendte Real Madrid ud af Champions League-kvartfinalerne efter en samlet sejr på 5-1.

Her viste Arsenal, at holdets besnærende og offensive spillestil er effektiv, og at den får de enkelte spillere til at se gode ud.

– Kampene mod Real Madrid er forhåbentlig nogle præstationer, der kan skabe endnu mere entusiasme og tro på, at en spiller tænker, at han gerne vil være en del af den slags aftener, og at Arsenal er et godt sted som klub.

– Vi er kommet til et sted, hvor vi burde kunne tiltrække en hvilken som helst spiller. Jeg håber, at præstationerne bliver en ekstra faktor, når vi skal hente spillere. Vi er i forvejen heldige med, at når vi taler med spillere, vil de ofte gerne blive en del af vores klub, siger Mikel Arteta på et pressemøde.

Uden at uddybe nærmere medgiver han, at Arsenal er på jagt efter en angriber til sommer. I denne sæson har klubben været ramt af skader på positionen.

Ifølge Reuters lurer Arsenal på tre talentfulde spillere til offensiven.

Angriberne Viktor Gyökeres fra Sporting og Benjamin Sesko fra Leipzig er angiveligt på radaren sammen med kantspilleren Nico Williams, der spiller for Athletic i Bilbao.

Et eventuelt indkøb tiltræder dog først efter sommerpausen. Derfor har Arteta en mere presserende udfordring inden Champions League-semifinalerne mod Paris Saint-Germain 29. april og 7. maj.

Angriberne Gabriel Jesus og Kai Havertz er skadede, og de er næppe i spil til at kunne deltage, siger Arteta. I stedet har han ofte brugt en såkaldt falsk nier i form af midtbanespilleren Mikel Merino på den centrale angriberplads.

Inden den første semifinale skal Arsenal spille ligakampe mod Ipswich og Crystal Palace.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Jubler over store FC København-nyheder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

En sort plet på hans eftermæle

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor ændring i AGF?

FCM-transfer i fare