Allerede i weekenden havde Danske Spil svære problemer med deres hjemmeside. Mange spillere “gik” forgæves, da de ville spille, og sammenlagt kostede weekendens problemer “en lille million kroner”, som informationschef Thomas Rørsig udtalte til TIPS-bladet i mandags.
Samtidig kunne Thomas Rørsig også meddele, at nu var problemerne løst, og en nyhedsmail gik ud, der berettede om årsagen til problemerne.
“Årsagen er, at vi natten mellem tirsdag og onsdag implementerede et nyt netværk, der skal sikre større stabilitet på hjemmesiden og gøre os mindre sårbare overfor servernedbrud”, fortalte IT-direktør Jørgen Falsvig.
“De problemer vi oplevede i weekenden, er klart de værste, vi har været udsat for. Men vi har lært en masse af det og vil fremover være bedre rustet til at undgå lignende situationer”, lød det videre fra Jørgen Falsvig, og det fik de så mulighed for at teste allerede onsdag, hvor den var gal igen. Før FC Københavns kamp mod Manchester United gik mange gamblere atter forgæves, både på almindelige spil og på livebetting, så TIPS-bladet var atter i røret til Thomas Rørsig.
Thomas Rørsig, hvordan synes du selv det går?
“Ja, det går vel ikke ligefrem fantastisk, men vi arbejder på højtryk for at udbedre problemerne”.
Jamen, det sagde I jo, at I havde gjort?
“Ja, og derfor vil jeg heller ikke stå her og sige nu, at folk kan spille uden problemer de næste par dage, for der kan opstå problemer, men jeg kan garantere, at vi har kaldt alle tekniske eksperter af gårde for at lokalisere fejlen, og de mener nu, at have kredset sig ind på problemet. Men der vil være fuld bemanding i weekenden for sikre mod, at der sker det samme som i sidste uge”, slutter Thomas Rørsig.
I ly af de tekniske problemer har Danske Spil i øvrigt lanceret et nyt spil på deres hjemmeside. Det er nu også muligt at spille bingo på www.tips.dk, og det i fire forskellige former. I de såkaldte “Classic” og “Stjernedrys” spiller man mod andre og prisen er henholdsvis 10 og 20 kroner. I “Express” og “Guldgraver” spiller man alene til en pris af henholdsvis fem og 20 kroner. På sidstnævnte spil kan der vindes op til 10.000 kroner.
Hvis man ellers kan logge ind.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE