Allerede i weekenden havde Danske Spil svære problemer med deres hjemmeside. Mange spillere “gik” forgæves, da de ville spille, og sammenlagt kostede weekendens problemer “en lille million kroner”, som informationschef Thomas Rørsig udtalte til TIPS-bladet i mandags.
Samtidig kunne Thomas Rørsig også meddele, at nu var problemerne løst, og en nyhedsmail gik ud, der berettede om årsagen til problemerne.
“Årsagen er, at vi natten mellem tirsdag og onsdag implementerede et nyt netværk, der skal sikre større stabilitet på hjemmesiden og gøre os mindre sårbare overfor servernedbrud”, fortalte IT-direktør Jørgen Falsvig.
“De problemer vi oplevede i weekenden, er klart de værste, vi har været udsat for. Men vi har lært en masse af det og vil fremover være bedre rustet til at undgå lignende situationer”, lød det videre fra Jørgen Falsvig, og det fik de så mulighed for at teste allerede onsdag, hvor den var gal igen. Før FC Københavns kamp mod Manchester United gik mange gamblere atter forgæves, både på almindelige spil og på livebetting, så TIPS-bladet var atter i røret til Thomas Rørsig.
Thomas Rørsig, hvordan synes du selv det går?
“Ja, det går vel ikke ligefrem fantastisk, men vi arbejder på højtryk for at udbedre problemerne”.
Jamen, det sagde I jo, at I havde gjort?
“Ja, og derfor vil jeg heller ikke stå her og sige nu, at folk kan spille uden problemer de næste par dage, for der kan opstå problemer, men jeg kan garantere, at vi har kaldt alle tekniske eksperter af gårde for at lokalisere fejlen, og de mener nu, at have kredset sig ind på problemet. Men der vil være fuld bemanding i weekenden for sikre mod, at der sker det samme som i sidste uge”, slutter Thomas Rørsig.
I ly af de tekniske problemer har Danske Spil i øvrigt lanceret et nyt spil på deres hjemmeside. Det er nu også muligt at spille bingo på www.tips.dk, og det i fire forskellige former. I de såkaldte “Classic” og “Stjernedrys” spiller man mod andre og prisen er henholdsvis 10 og 20 kroner. I “Express” og “Guldgraver” spiller man alene til en pris af henholdsvis fem og 20 kroner. På sidstnævnte spil kan der vindes op til 10.000 kroner.
Hvis man ellers kan logge ind.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM