Avis: BIF-modstander på vej mod mareridt-scenarie

Brøndby IF står med gode kort for at gå videre i Conference League, og ifølge en schweizisk avis vil det være et mareridt, hvis FC Basel ryger ud.



De har ikke helt fordums styrke, men FC Basel er stadig et godt mandskab. Derfor var det – set med danske briller – et glimrende resultat, da Brøndby IF vandt det første af to opgør i 3. runde af Conference League-kvalifikationen med 1-0 over FC Basel.

Danskerne stod solidt defensivt og fik sparket kuglen i kassen, da der var en mulighed i anden halvleg. Og selv om der venter en svær udekamp, er der muligheder for BIF.

Mens danskerne var glad efter kampen, var der stor skuffelse i FC Basel, og det store schweiziske medie Blick er ikke et tvivl: Et rædselsscenarie truer.

Det vil nemlig være en kæmpe skuffelse, hvis FC Basel ryger ud til det danske hold.

– Frustrationen i FC Basel-lejren er stor efter nederlaget i den første kamp. Selv om Freis (træner Alexander Frei, red.) frustration er allerede vendt til aggressivitet, og han tror på sejren i returkampen, vil klubchef David Degen blande sig med frustration og frygt for at blive slået ud i næste uge og dermed misse gruppespillet i Conference League.

– At gå glip af gruppespillet vil være et mareridtsscenarie for de rød-blå. På den ene side er der det sportslige, og på den anden – og endnu vigtigere – side er der det økonomiske. FCB er afhængige af adgangspengene (til Conference League, red.) på tre millioner (euro – svarende til 23 millioner kroner, red.), ligesom der er penge for point i gruppespillet. Samtidig stiger spillernes værdi, når de spiller i Europa, skriver Blick.

Det anføres, at klubben økonomisk ikke længere har en stor reservetank at trække på, og det er blandt andet derfor, at klubchef David Degen har så ondt i maven. Man risikerer ganske enkelt gæld, hvis man ikke får penge for Europa ind denne sæson.

Der er returkamp i Schweiz på torsdag.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Fremhæver Bodø/Glimt

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tyrkiet – Paraguay

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!