Avis: BIF-modstander på vej mod mareridt-scenarie

Brøndby IF står med gode kort for at gå videre i Conference League, og ifølge en schweizisk avis vil det være et mareridt, hvis FC Basel ryger ud.



De har ikke helt fordums styrke, men FC Basel er stadig et godt mandskab. Derfor var det – set med danske briller – et glimrende resultat, da Brøndby IF vandt det første af to opgør i 3. runde af Conference League-kvalifikationen med 1-0 over FC Basel.

Danskerne stod solidt defensivt og fik sparket kuglen i kassen, da der var en mulighed i anden halvleg. Og selv om der venter en svær udekamp, er der muligheder for BIF.

Mens danskerne var glad efter kampen, var der stor skuffelse i FC Basel, og det store schweiziske medie Blick er ikke et tvivl: Et rædselsscenarie truer.

Det vil nemlig være en kæmpe skuffelse, hvis FC Basel ryger ud til det danske hold.

– Frustrationen i FC Basel-lejren er stor efter nederlaget i den første kamp. Selv om Freis (træner Alexander Frei, red.) frustration er allerede vendt til aggressivitet, og han tror på sejren i returkampen, vil klubchef David Degen blande sig med frustration og frygt for at blive slået ud i næste uge og dermed misse gruppespillet i Conference League.

– At gå glip af gruppespillet vil være et mareridtsscenarie for de rød-blå. På den ene side er der det sportslige, og på den anden – og endnu vigtigere – side er der det økonomiske. FCB er afhængige af adgangspengene (til Conference League, red.) på tre millioner (euro – svarende til 23 millioner kroner, red.), ligesom der er penge for point i gruppespillet. Samtidig stiger spillernes værdi, når de spiller i Europa, skriver Blick.

Det anføres, at klubben økonomisk ikke længere har en stor reservetank at trække på, og det er blandt andet derfor, at klubchef David Degen har så ondt i maven. Man risikerer ganske enkelt gæld, hvis man ikke får penge for Europa ind denne sæson.

Der er returkamp i Schweiz på torsdag.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

‘Det er ringe ad helvede til’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Randers FC – OB

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Magiske Messi slår til igen

Fredericia er nærmest rykket ned

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FCK kørte Silkeborg over



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen