Avis: BIF-modstander på vej mod mareridt-scenarie

Brøndby IF står med gode kort for at gå videre i Conference League, og ifølge en schweizisk avis vil det være et mareridt, hvis FC Basel ryger ud.



De har ikke helt fordums styrke, men FC Basel er stadig et godt mandskab. Derfor var det – set med danske briller – et glimrende resultat, da Brøndby IF vandt det første af to opgør i 3. runde af Conference League-kvalifikationen med 1-0 over FC Basel.

Danskerne stod solidt defensivt og fik sparket kuglen i kassen, da der var en mulighed i anden halvleg. Og selv om der venter en svær udekamp, er der muligheder for BIF.

Mens danskerne var glad efter kampen, var der stor skuffelse i FC Basel, og det store schweiziske medie Blick er ikke et tvivl: Et rædselsscenarie truer.

Det vil nemlig være en kæmpe skuffelse, hvis FC Basel ryger ud til det danske hold.

– Frustrationen i FC Basel-lejren er stor efter nederlaget i den første kamp. Selv om Freis (træner Alexander Frei, red.) frustration er allerede vendt til aggressivitet, og han tror på sejren i returkampen, vil klubchef David Degen blande sig med frustration og frygt for at blive slået ud i næste uge og dermed misse gruppespillet i Conference League.

– At gå glip af gruppespillet vil være et mareridtsscenarie for de rød-blå. På den ene side er der det sportslige, og på den anden – og endnu vigtigere – side er der det økonomiske. FCB er afhængige af adgangspengene (til Conference League, red.) på tre millioner (euro – svarende til 23 millioner kroner, red.), ligesom der er penge for point i gruppespillet. Samtidig stiger spillernes værdi, når de spiller i Europa, skriver Blick.

Det anføres, at klubben økonomisk ikke længere har en stor reservetank at trække på, og det er blandt andet derfor, at klubchef David Degen har så ondt i maven. Man risikerer ganske enkelt gæld, hvis man ikke får penge for Europa ind denne sæson.

Der er returkamp i Schweiz på torsdag.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her






TransferLIVE: Lurer på Anton Gaaei




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Curaçao – Elfenbenskysten

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb