Avis: BIF-modstander på vej mod mareridt-scenarie

Brøndby IF står med gode kort for at gå videre i Conference League, og ifølge en schweizisk avis vil det være et mareridt, hvis FC Basel ryger ud.



De har ikke helt fordums styrke, men FC Basel er stadig et godt mandskab. Derfor var det – set med danske briller – et glimrende resultat, da Brøndby IF vandt det første af to opgør i 3. runde af Conference League-kvalifikationen med 1-0 over FC Basel.

Danskerne stod solidt defensivt og fik sparket kuglen i kassen, da der var en mulighed i anden halvleg. Og selv om der venter en svær udekamp, er der muligheder for BIF.

Mens danskerne var glad efter kampen, var der stor skuffelse i FC Basel, og det store schweiziske medie Blick er ikke et tvivl: Et rædselsscenarie truer.

Det vil nemlig være en kæmpe skuffelse, hvis FC Basel ryger ud til det danske hold.

– Frustrationen i FC Basel-lejren er stor efter nederlaget i den første kamp. Selv om Freis (træner Alexander Frei, red.) frustration er allerede vendt til aggressivitet, og han tror på sejren i returkampen, vil klubchef David Degen blande sig med frustration og frygt for at blive slået ud i næste uge og dermed misse gruppespillet i Conference League.

– At gå glip af gruppespillet vil være et mareridtsscenarie for de rød-blå. På den ene side er der det sportslige, og på den anden – og endnu vigtigere – side er der det økonomiske. FCB er afhængige af adgangspengene (til Conference League, red.) på tre millioner (euro – svarende til 23 millioner kroner, red.), ligesom der er penge for point i gruppespillet. Samtidig stiger spillernes værdi, når de spiller i Europa, skriver Blick.

Det anføres, at klubben økonomisk ikke længere har en stor reservetank at trække på, og det er blandt andet derfor, at klubchef David Degen har så ondt i maven. Man risikerer ganske enkelt gæld, hvis man ikke får penge for Europa ind denne sæson.

Der er returkamp i Schweiz på torsdag.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Vil have dansk stjerne til Brøndby