Avis: Her er Brian Priskes kongeløn i Sparta Prag

Brian Priske forlængede for nylig sin kontrakt med Sparta Prag og har fået en fin lønforhøjelse i den forbindelse.



Den danske cheftræner Brian Priske nyder stor succes i Sparta Prag, og i sin første sæson i den tjekkiske storklub førte han klubben til dens første mesterskab siden 2013/14-sæsonen.

Det blev den tidligere Royal Antwerp- og FC Midtjylland-træner også belønnet for, da han i sidste uge fik en ny kontrakt, der gælder frem til sommeren 2026.

Og i forbindelse med kontraktforlængelsen fik Brian Priske også en lønforhøjelse, skriver iSport.

Mediet mener at vide, at Brian Priske før forlængelsen tjente i omegnen af 1,5 millioner tjekkiske kroner, svarende til 450.000 kroner, om måneden. Men med den nye kontrakt sikrede han sig angiveligt lønforhøjelse, så han nu får godt 600.000 danske kroner om måneden. En løn, der udmønter sig til 7,2 millioner kroner om året. 

Da Spart Prag annoncerede forlængelsen, havde sportsdirektør Tomas Rosicky også kun ros til overs for den danske succestræner.

– Vi fandt den rigtige person i Brian. Vi tror på, at han vil vinde endnu en titel for Sparta, at han vil fortsætte med at udvikle vores spillere, og at vi også vil være i stand til at vinde europæiske kampe mod kvalitetsmodstandere i fremtiden, lød det fra ham.

I løbet af de seneste måneder har der angiveligt også været interesse fra andre klubber for Brian Priske. Den 46-årige dansker var rygtet til Saudi-Arabien, ligesom han også blev nævnt som et emne i Bundesliga-klubben FC Augsburg. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Uventet skifte?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Han vender hjem til FC København