Avis: Her er Brian Priskes kongeløn i Sparta Prag

Brian Priske forlængede for nylig sin kontrakt med Sparta Prag og har fået en fin lønforhøjelse i den forbindelse.



Den danske cheftræner Brian Priske nyder stor succes i Sparta Prag, og i sin første sæson i den tjekkiske storklub førte han klubben til dens første mesterskab siden 2013/14-sæsonen.

Det blev den tidligere Royal Antwerp- og FC Midtjylland-træner også belønnet for, da han i sidste uge fik en ny kontrakt, der gælder frem til sommeren 2026.

Og i forbindelse med kontraktforlængelsen fik Brian Priske også en lønforhøjelse, skriver iSport.

Mediet mener at vide, at Brian Priske før forlængelsen tjente i omegnen af 1,5 millioner tjekkiske kroner, svarende til 450.000 kroner, om måneden. Men med den nye kontrakt sikrede han sig angiveligt lønforhøjelse, så han nu får godt 600.000 danske kroner om måneden. En løn, der udmønter sig til 7,2 millioner kroner om året. 

Da Spart Prag annoncerede forlængelsen, havde sportsdirektør Tomas Rosicky også kun ros til overs for den danske succestræner.

– Vi fandt den rigtige person i Brian. Vi tror på, at han vil vinde endnu en titel for Sparta, at han vil fortsætte med at udvikle vores spillere, og at vi også vil være i stand til at vinde europæiske kampe mod kvalitetsmodstandere i fremtiden, lød det fra ham.

I løbet af de seneste måneder har der angiveligt også været interesse fra andre klubber for Brian Priske. Den 46-årige dansker var rygtet til Saudi-Arabien, ligesom han også blev nævnt som et emne i Bundesliga-klubben FC Augsburg. 





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Her er 16.-delsfinalerne til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Schweiz – Algeriet

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn