Avis: Her er Brian Priskes kongeløn i Sparta Prag

Brian Priske forlængede for nylig sin kontrakt med Sparta Prag og har fået en fin lønforhøjelse i den forbindelse.



Den danske cheftræner Brian Priske nyder stor succes i Sparta Prag, og i sin første sæson i den tjekkiske storklub førte han klubben til dens første mesterskab siden 2013/14-sæsonen.

Det blev den tidligere Royal Antwerp- og FC Midtjylland-træner også belønnet for, da han i sidste uge fik en ny kontrakt, der gælder frem til sommeren 2026.

Og i forbindelse med kontraktforlængelsen fik Brian Priske også en lønforhøjelse, skriver iSport.

Mediet mener at vide, at Brian Priske før forlængelsen tjente i omegnen af 1,5 millioner tjekkiske kroner, svarende til 450.000 kroner, om måneden. Men med den nye kontrakt sikrede han sig angiveligt lønforhøjelse, så han nu får godt 600.000 danske kroner om måneden. En løn, der udmønter sig til 7,2 millioner kroner om året. 

Da Spart Prag annoncerede forlængelsen, havde sportsdirektør Tomas Rosicky også kun ros til overs for den danske succestræner.

– Vi fandt den rigtige person i Brian. Vi tror på, at han vil vinde endnu en titel for Sparta, at han vil fortsætte med at udvikle vores spillere, og at vi også vil være i stand til at vinde europæiske kampe mod kvalitetsmodstandere i fremtiden, lød det fra ham.

I løbet af de seneste måneder har der angiveligt også været interesse fra andre klubber for Brian Priske. Den 46-årige dansker var rygtet til Saudi-Arabien, ligesom han også blev nævnt som et emne i Bundesliga-klubben FC Augsburg. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk hylder dansker

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk