I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.
– De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.
Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.
– OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.
Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.
– Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT