B93-talent bliver: Dortmund og OB afvist

Bashkim Kadrii har flirtet heftigt med Borussia Dortmund i januar. Men B93 og den tyske storklub kunne ikke enes om prisen, så nu fortsætter U/19-landsholdsspilleren i 2. division Øst.



I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.

De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.

Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.

OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.

Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.

Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Christian Nørgaard tæt på skifte

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dansker scorer mod Barcelona

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen