I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.
– De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.
Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.
– OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.
Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.
– Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Frankrig – Spanien
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
Afslører kæmpe VM-chok
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER