I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.
– De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.
Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.
– OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.
Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.
– Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Hjulmand og co. taber stort skridt
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER