B93-talent bliver: Dortmund og OB afvist

Bashkim Kadrii har flirtet heftigt med Borussia Dortmund i januar. Men B93 og den tyske storklub kunne ikke enes om prisen, så nu fortsætter U/19-landsholdsspilleren i 2. division Øst.



I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.

De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.

Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.

OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.

Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.

Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Det er et angreb på FCK’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’