B93-talent bliver: Dortmund og OB afvist

Bashkim Kadrii har flirtet heftigt med Borussia Dortmund i januar. Men B93 og den tyske storklub kunne ikke enes om prisen, så nu fortsætter U/19-landsholdsspilleren i 2. division Øst.



I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.

De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.

Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.

OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.

Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.

Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Canada – Qatar

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

England – Kroatien

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding