B93-talent bliver: Dortmund og OB afvist

Bashkim Kadrii har flirtet heftigt med Borussia Dortmund i januar. Men B93 og den tyske storklub kunne ikke enes om prisen, så nu fortsætter U/19-landsholdsspilleren i 2. division Øst.



I den seneste uges tid har Bashkim Kadrii været i Tyskland og trænet med Borussia Dortmund, mens ledere fra hans nuværende klub B93 har diskuteret prisen for Kadrii. De to klubber kunne imidlertid ikke blive enige.

De to klubber har ikke kunnet blive enige om en pris, så Bashkim skal ikke til Dortmund. De ville gerne have ham, men vi synes, at deres tilbud var alt for lavt. Der er en hel del, der skiller os, siger talentkoordinator Frank Nielsen, der har været en del af Kadrii-delegationen i Tyskland, til tipsbladet.dk.

Frank Nielsen fortæller dog, at Dortmund stadig vil holde øje med Bashkim Kadrii det næste halve år. En halvsæson hvor han kommer til at tørne ud for B93, fastslår Nielsen.

OB ønsker at få tilknyttet Bashkim fra sommeren, og de har været meget interesserede i at lave den aftale allerede nu. Men Bashkim og B93 har i overensstemmelse valgt at takke nej til det tilbud. Nu vælger vi at sige, at han skal fortsætte sin udvikling i B93 det næste halve år, siger Frank Nielsen.

Bashkim Kadrii vil dog fortsat gerne prøve sig af på højere niveau, men affinder sig fint med, at han nu får et halvt år mere til at udvikle sig i 2. division Øst.

Det er ingen hemmelighed, at Bashkim fortsat gerne vil videre, men nu må vi se foråret an og så se, hvad der er af muligheder til sommer. Det er vigtigt, at unge spillere får niget spilletid, og det gør han hos os, og så går han et spændende år i møde, hvor der er masser af opgaver med U/19-landsholdet, siger Frank Nielsen.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Viborg FF – OB

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Fin lodtrækning for FCK

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri