Balotelli er stensikker: Jeg kunne have vundet den

Mario Balotelli var på hver en forside af de kulørte blade under hans storhedstid i England, men havde han taget fodbolden mere seriøst, så er han sikker på, at han kunne have drevet det til individuel hæder.



Mario Balotelli frister lige nu en tilværelse i tyrkisk fodbold, hvor han lever en mere stille tilværelse, end den der gjorde ham til en af de hotteste fodboldspillere uden for kridtstregerne i Premier League.

Han var også en dygtig fodboldspiller, og det var også derfor Manchester City i 2010 betalte store summer for at vriste ham fri af Inter.

Den italienske angriber var efter ankomsten til England heller ikke sen til at sammenligne sig med stjernerne, da han på holdets træningsanlæg satte sig selv i samme liga som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo:

– Hvis jeg havde det samme mindset, som jeg har i dag, da jeg var i Manchester City, så kunne jeg måske have vundet en Balon d’Or. Det er jeg sikker på. Men du ved, når du bliver ældre, så bliver du også mere moden, siger Mario Balotelli i et stort interview med The Athletic.

Under interviewet giver Mario Balotelli et andet billede af sig selv, end det verden lærte at kende i England.

‘Super Mario’ som han blev kaldt dengang var ophavsmand bag flere bizarre episoder både på og uden for banen. Han kastede blandt andet dartpile efter ungdomsspillerne i Manchester City som en del af en prank.

Den 31-årige italiener forlod Manchester City i 2013, hvor han står bag en af klubbens mest ikoniske assister til Sergio Agüero, der sikrede dem mesterskabet i sidste spillerunde mod Queens Park Rangers i 2012.

Mario Balotelli spiller i dag i Adana Demirspor i Tyrkiet, men for Manchester City nåede han 80 kampe og 30 mål, inden turen gik til blandt andet AC Milan, Liverpool og Marseille.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen