Se genial Balotelli-målfejring: Jeg HAR en hjerne

Den italienske enfant terrible scorede et glimrende mål tirsdag aften for Adana Demirspor. Og så huskede han på noget, modstanderens træner havde sagt for mange år siden. Se den sjove målfejring her.



Han var engang en af de mest efterspurgte angribere i verden, men Mario Balotellis store talent blev ikke for alvor forløst.

I dag er den 31-årige angriber på kontrakt i tyrkiske Adana Demirspor, men den italienske enfant terrible trækker stadig overskrifter.

Tirsdag var det både for det positive og det humoristiske, da angriberen scorede til 2-3 i opgøret mod Besiktas, der endte 3-3. Balotelli assisterede i øvrigt det udlignende mål.

Men det var målet og den efterfølgende fejring ved 2-3 scoringen i Besiktas, der trak overskrifterne.

Forklaringen skal findes i det faktum, at Besiktas-træner Sergen Yalcin for år tilbage sagde nogle ikke så pæne ord om Mario Balotelli.

Udtalelsen kom i kølvandet på Mario Balotellis forfærdelige afbrænder i en testkamp i USA mod LA Galaxy, da Balotelli var på kontrakt i Manchester City. Dengang forsøgte han at afslutte en friløber med et mærkværdigt hælspark – og sparkede forbi mål. Se afbrænderen her herunder.

Efterfølgende tøvede træner Roberto Mancini ikke og pillede Balotelli ud af kampen – efter bare 29 minutters spil – og det var altså her, at nuværende Besiktas-træner sagde om Mario Balotelli, at han ikke har en hjerne.

Det har Mario Balotelli i årene siden gået og husket på, og tirsdag aften fik han altså sin hævn. Se målfejringen herunder.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Real Madrid – Athletic Club

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

José Mourinho vil have dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’