Se genial Balotelli-målfejring: Jeg HAR en hjerne

Den italienske enfant terrible scorede et glimrende mål tirsdag aften for Adana Demirspor. Og så huskede han på noget, modstanderens træner havde sagt for mange år siden. Se den sjove målfejring her.



Han var engang en af de mest efterspurgte angribere i verden, men Mario Balotellis store talent blev ikke for alvor forløst.

I dag er den 31-årige angriber på kontrakt i tyrkiske Adana Demirspor, men den italienske enfant terrible trækker stadig overskrifter.

Tirsdag var det både for det positive og det humoristiske, da angriberen scorede til 2-3 i opgøret mod Besiktas, der endte 3-3. Balotelli assisterede i øvrigt det udlignende mål.

Men det var målet og den efterfølgende fejring ved 2-3 scoringen i Besiktas, der trak overskrifterne.

Forklaringen skal findes i det faktum, at Besiktas-træner Sergen Yalcin for år tilbage sagde nogle ikke så pæne ord om Mario Balotelli.

Udtalelsen kom i kølvandet på Mario Balotellis forfærdelige afbrænder i en testkamp i USA mod LA Galaxy, da Balotelli var på kontrakt i Manchester City. Dengang forsøgte han at afslutte en friløber med et mærkværdigt hælspark – og sparkede forbi mål. Se afbrænderen her herunder.

Efterfølgende tøvede træner Roberto Mancini ikke og pillede Balotelli ud af kampen – efter bare 29 minutters spil – og det var altså her, at nuværende Besiktas-træner sagde om Mario Balotelli, at han ikke har en hjerne.

Det har Mario Balotelli i årene siden gået og husket på, og tirsdag aften fik han altså sin hævn. Se målfejringen herunder.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Arsenal vinder Premier League

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Delaney teaser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg