Se genial Balotelli-målfejring: Jeg HAR en hjerne

Den italienske enfant terrible scorede et glimrende mål tirsdag aften for Adana Demirspor. Og så huskede han på noget, modstanderens træner havde sagt for mange år siden. Se den sjove målfejring her.



Han var engang en af de mest efterspurgte angribere i verden, men Mario Balotellis store talent blev ikke for alvor forløst.

I dag er den 31-årige angriber på kontrakt i tyrkiske Adana Demirspor, men den italienske enfant terrible trækker stadig overskrifter.

Tirsdag var det både for det positive og det humoristiske, da angriberen scorede til 2-3 i opgøret mod Besiktas, der endte 3-3. Balotelli assisterede i øvrigt det udlignende mål.

Men det var målet og den efterfølgende fejring ved 2-3 scoringen i Besiktas, der trak overskrifterne.

Forklaringen skal findes i det faktum, at Besiktas-træner Sergen Yalcin for år tilbage sagde nogle ikke så pæne ord om Mario Balotelli.

Udtalelsen kom i kølvandet på Mario Balotellis forfærdelige afbrænder i en testkamp i USA mod LA Galaxy, da Balotelli var på kontrakt i Manchester City. Dengang forsøgte han at afslutte en friløber med et mærkværdigt hælspark – og sparkede forbi mål. Se afbrænderen her herunder.

Efterfølgende tøvede træner Roberto Mancini ikke og pillede Balotelli ud af kampen – efter bare 29 minutters spil – og det var altså her, at nuværende Besiktas-træner sagde om Mario Balotelli, at han ikke har en hjerne.

Det har Mario Balotelli i årene siden gået og husket på, og tirsdag aften fik han altså sin hævn. Se målfejringen herunder.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig