Bayern München-præsident kritiserer Özil: Han har spillet som lort

Bayern München-præsident, Uli Hoeness, retter en skarp kritik af Mesut Özil efter dennes beslutning om at stoppe på det tyske landshold.



Mesut Özil valgte søndag at indstille sin landsholdskarriere som følge af stor kritik og racisme. Efterfølgende har reaktionerne på tyskerens beslutning været vidt forskellige, men hos Bayern München-præsident, Uli Hoeness, er det ikke pæne ord, som Mesut Özil får med på vejen.

Den 66-årige Uli Hoeness er ikke imponeret over Mesut Özils måde at annoncere sit landsholdsstop, der blev leveret i et statement på Twitter – samtidig betvivler han også Arsenal-spillerens psyke.

– Han har spillet som lort i årevis. Han vandt senest en tackling før VM i 2014. Det eneste, han gør på banen, er at spille bolden til side. Og nu gemmer han sig selv og sin forfærdelige form bag dette billede. Når vi spillede mod Arsenal, gik vi efter ham, fordi vi vidste, at han var det svage punkt, fortæller Bayern München-præsidenten til Bild og fortsætter:

– Ingen stillede spørgsmål til, at han spillede som lort til VM. Hans 35 millioner følgere, som selvfølgelig ikke eksisterer i den virkelige verden, troede, at han havde spillet glimrende.

Mesut Özil nåede at spille 92 landskampe for Tyskland, hvor han scorede 23 mål og leverede 40 assists. Han fik sin debut i en venskabskamp mod Norge den 11. februar 2009.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham

Østrig – Jordan

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dum



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub